Przejdź do treści

Rak zapalny gruczołu piersiowego – rokowania. Jakie są przyczyny i objawy zapalnego raka piersi?

Rak piersi - co powinnaś o nim wiedzieć?
Rak piersi. Fot. RFBSIP / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rak zapalny gruczołu piersiowego jest jednym z rodzajów nowotworu piersi. Jest to rzadki typ, charakteryzujący się bardzo agresywnym i szybkim przebiegiem, często w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Jest trudny do rozpoznania, ponieważ objawy są nieswoiste i brak jest guzków.

Rak zapalny piersi rozwija się bardzo dynamicznie i ma najbardziej agresywny przebieg ze wszystkich typów nowotworów. Przerzuty do innych narządów pojawiają się często i tworzą się bardzo szybko, co znacznie zmniejsza szansę na wyleczenie. Rokowanie raka zapalnego gruczołu piersiowego jest niepomyślne.

Rak zapalny gruczołu piersiowego – przyczyny

Pierś kobiety zbudowana jest wewnątrz z tkanki tłuszczowej i gruczołowej, podzielonej na około 20 zrazików (płatów), przewodów mlecznych i naczyń krwionośnych. Rak zapalny piersi (inflammatory breast cancer IBC) jest spowodowany zaczopowaniem naczyń chłonnych w skórze sutka przez komórki nowotworowe w większości pochodzące z przewodów mlecznych. Jest rzadko występującym nowotworem, dotyczy około 4% wszystkich zachorowań. Dotyczy zwłaszcza kobiet z nadwagą i po menopauzie. Cechuje się dużą agresywnością, szybkim postępem i dawaniem przerzutów do odległych narządów. Dlatego rokowania raka zapalnego gruczołu piersiowego są gorsze niż w innych rodzajach nowotworów piersi.

Do czynników predysponujących powstanie raka zapalnego gruczołu piersiowego należą:

  • mutacje genetyczne (zwłaszcza genów BRCA1 i BRCA2);
  • występowanie nowotworów piersi w rodzinie;
  • brak ciąż;
  • pierwsza miesiączka przed 12. rokiem życia i ostatnia po 55. roku życia, co powoduje przedłużone działanie estrogenów na organizm;
  • zastępcza terapia estrogenami;
  • nadwaga po menopauzie.

Rak zapalny gruczołu piersiowego – objawy

Objawy raka zapalnego piersi są bardzo niecharakterystyczne i często nie wzbudzają podejrzeń rozwoju choroby onkologicznej. W tym typie nowotworu nie stwierdza się obecności guza, zgrubień ani zwapnień. Jego komórki nowotworowe rozsiane są po całym gruczole piersiowym, co utrudnia rozpoznanie.

Objawy dotyczą całej piersi i przypominają toczący się w jej obrębie proces zapalny. O możliwości wystąpienia raka zapalnego gruczołu piersiowego świadczą:

  • zaczerwienienie, wysypka i obrzęk piersi;
  • tkliwość i uczucie ciężkości gruczołu piersiowego;
  • gwałtowny wzrost wielkości sutka;
  • wciągnięcie brodawki sutkowej;
  • uczucie gorąca w piersi;
  • pieczenie skóry piersi;
  • bolesność sutków;
  • brak wyczuwalnego guza;
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachami i w okolicy nadobojczykowej.

Skóra na piersi może stać się zgrubiała, ciemnopomarańczowa z małymi dołkami na powierzchni. Ten symptom nazywany jest skórką pomarańczy i jest charakterystyczny dla tego typu nowotworu. Powoduje to nagromadzenie się chłonki w warstwach skóry.

Zobacz także

Rak zapalny gruczołu piersiowego – rokowanie

Rak zapalny piersi ma bardzo agresywny przebieg. Może rozwinąć się do zaawansowanego stadium w zaledwie pół roku od pojawienia się pierwszych symptomów. Niecharakterystyczne objawy powodują, że diagnoza stawiana jest zbyt późno, co obniża skuteczność leczenia. Zazwyczaj wykrywany jest w IV stadium zaawansowania choroby.

Rokowania raka zapalnego gruczołu piersiowego zależą od kilku czynników: umiejscowienia, stadium zaawansowania w momencie rozpoznania, reakcji na terapię, chorób towarzyszących i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Rokowanie jest gorsze niż w innych typach nowotworu sutka i zazwyczaj określane jako niepomyślne.

Rak zapalny gruczołu piersiowego – rozpoznanie i leczenie

Rak zapalny piersi sprawia duże trudności w postawieniu diagnozy ze względu na brak guza, objęcie komórkami nowotworowymi całego gruczołu oraz niecharakterystyczne objawy, które mogą być pomylone z torbielą lub stanem zapalnym. Badanie ultrasonograficzne (USG) piersi i mammografia zwykle nie pokazują niczego niepokojącego. Potwierdzeniem procesu nowotworowego jest dopiero biopsja, czyli pobranie fragmentu tkanki piersi i zbadanie jej pod mikroskopem. Tomografia komputerowa lub tomografia wykorzystująca promieniowanie (PET) pozwala na ustalenie obecności przerzutów. Im szybsze wdrożenie terapii, tym rokowania raka zapalnego gruczołu piersiowego są lepsze.

Wybór metody leczenia zależy od stadium choroby, ogólnego stanu zdrowia i życzenia pacjentki. Zazwyczaj terapia obejmuje skojarzenie kilku metod leczenia. Należą do nich:

  • chemioterapia – podanie leków cytostatycznych, które działają toksycznie na komórki rakowe;
  • radioterapia – naświetlanie chorej tkanki promieniowaniem jonizującym, które niszczy lub zmniejsza nowotwór;
  • leczenie chirurgiczne – usunięcie całej piersi wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi;
  • leczenie paliatywne – jego celem jest polepszenie jakości życia osoby chorej na nowotwór, które obejmuje leczenie bólu i skutków ubocznych związanych z terapią.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.