4 min.
RTG kręgosłupa – na czym polega, jak wygląda? Przygotowanie do badania RTG

Fot. Bits and Splits / stock.adobe.com
Badanie rentgenowskie (RTG) kręgosłupa to jedna z podstawowych technik obrazowania zmian i nieprawidłowości kręgosłupa. Jest to badanie radiologiczne, nazywane potocznie prześwietleniem. RTG kręgosłupa należy do nieinwazyjnych metod, wykorzystujących wiązkę promieniowania rentgenowskiego. Jako wynik badania otrzymujemy zdjęcie RTG kręgosłupa, czyli rentgen. Należy pamiętać, że RTG kręgosłupa lędźwiowego wymaga odpowiedniego przygotowania do badania.
Spis treści
Promieniowanie wykorzystywane w badaniu RTG kręgosłupa nie jest obojętne dla zdrowia. Charakteryzuje się wysoką przenikliwością, po przejściu przez tkanki pacjenta rejestrowane jest w postaci obrazu. Promieniowanie rentgenowskie wykorzystywane w badaniu RTG kręgosłupa generowane jest zwykle za pomocą lampy rentgenowskiej. Przeciwwskazana jest częsta ekspozycja na duże dawki promieniowania. Nie ma bezpiecznej dawki promieniowania, każda może być szkodliwa.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
RTG kręgosłupa – co to jest, na czym polega?
Badanie RTG kręgosłupa, czyli inaczej prześwietlenie kręgosłupa, to metoda obrazowania, wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X). RTG kręgosłupa polega na prześwietleniu konkretnych odcinków kręgosłupa, tj. odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowego lub krzyżowego. Badanie RTG należy do technik radiologicznych, pozwalających na wykrycie ewentualnych zmian i nieprawidłowości w budowie kręgosłupa (prześwietlonego narządu). Badanie RTG kręgosłupa pozwala wykluczyć lub zdiagnozować chorobę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Na RTG kręgosłupa można zobaczyć m.in. zmiany zwyrodnieniowe i złamania kręgów, stany zapalne tkanek, przemieszczenia krążków międzykręgowych, wady wrodzone oraz guzy nowotworowe. Rentgen kręgosłupa oraz opis zdjęcia rentgenowskiego wykonuje się w pracowni radiologicznej.
Zdjęcie RTG kręgosłupa – jak wygląda?
Wynikiem badania RTG kręgosłupa jest zdjęcie rentgenowskie, potocznie zwane rentgenem. Tkanki wykazujące wysoką zdolność absorpcji promieniowania X (np. kości) widoczne są jako miejsca niezaczernione. Natomiast tkanki miękkie, które nie pochłaniają całkowicie promieniowania, rejestrowane są jako zaczernienie. W celu lepszego zobrazowania tkanek stosuje się środki cieniujące (zwane kontrastami). RTG kręgosłupa szyjnego odbywa się zwykle w projekcji przednio-tylnej i bocznej. Podobnie prześwietlenie kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego. Stosowane są również projekcje specjalne (np. skośna), które pozwalają na obrazowanie dodatkowych zmian w układzie kostnym, niewidocznych w klasycznych projekcjach.
Zobacz także
Jakie są wskazania do RTG kręgosłupa?
Badania układu kostnego należą do najczęstszych rodzajów RTG. Badanie RTG kręgosłupa szyjnego służy ocenie ewentualnych urazów w okolicy szyi, wad rozwojowych i zwyrodnienia w odcinku szyjnym kręgosłupa. Stosowane jest także pomocniczo w diagnostyce przyczyn bólów głowy, szyi i barków. RTG kręgosłupa piersiowego wykonuje się m.in. w celu oceny wad postawy (np. skrzywienia bocznego) oraz przy podejrzeniu zmian zapalnych, pourazowych, zwyrodnieniowo-zniekształcających. Natomiast RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego zwykle wykonuje się w przypadku nasilonych dolegliwości bólowych w tej okolicy. Przeciwwskazaniem do RTG kręgosłupa jest pierwszy trymestr ciąży oraz młody wiek.
RTG kręgosłupa LS – przygotowanie
Badanie RTG kręgosłupa jest krótkie, bezbolesne i zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania. Wyjątek stanowi RTG kręgosłupa lędźwiowego (LS). Aby prawidłowo wykonać zdjęcie RTG kręgosłupa lędźwiowego, trzeba być na czczo lub 6 godzin po ostatnim posiłku. W dniu poprzedzającym RTG kręgosłupa należy zachować dietę lekkostrawną, zrezygnować ze spożywania pokarmów wzdymających, a także napojów gazowanych i mlecznych. Obowiązuje dieta płynna, której podstawą są galaretki owocowe, słaba herbata bez cukru oraz woda niegazowana. Już na 48 godzin przed badaniem wskazana jest dieta ubogoresztkowa. Aby uzyskać dobre zdjęcie RTG kręgosłupa lędźwiowego, należy usunąć z przewodu pokarmowego gazy oraz zalegające w jelitach masy kałowe. Właściwe przygotowanie do RTG kręgosłupa lędźwiowego obejmuje zażycie preparatu przeczyszczającego na 24 godziny przed badaniem oraz przyjęcie kapsułek espumisanu po ostatnim posiłku, zgodnie z zaleceniem na ulotce. W dniu badania nie należy palić papierosów ani żuć gumy.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023