2 min.
Płukanie zatok – jak robić to prawidłowo?

Płukanie zatok - jak robić to prawidłowo? Zdjęcie: iStockphoto.com
Płukanie zatok to zabieg, który ma na celu pozbycie się zalegającej wydzieliny i innych zanieczyszczeń. Wykonuje się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, w stanach przewlekłych i ostrych zapaleniach zatok. Do płukania najczęściej używa się roztworu izotonicznego lub hipertonicznego chlorku sodu.
Czym jest płukanie zatok?
Płukanie nosa i zatok to prosty zabieg, który poleca się m.in. przy alergiach, bólach głowy, zatok czy przeziębieniach. Bóle zatokowe promieniujące wokół głowy to uciążliwa dolegliwość przy zmianach zatokowych, zapaleniach, zwyrodnieniach śluzówki wyścielającej przestrzeń zatokową.
Zobacz także: Przepis na imbirowy napój na odporność
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wskazaniem do irygacji jest zapalenie zatok, bóle głowy, zmęczenie, przeziębienie, katar sienny, łzawienie, zapalenie spojówek, torbiele zatok, zapalenie gardła, kaszel, zapalenie migdałków.
Zatoki: jak prawidłowo płukać?
Jak prawidłowo płukać zatoki?
- W pierwszym kroku należy pochylić się nad zlewem. Głowę przechylić tak, aby jedno ucho dotykało ramienia. W prawidłowej pozycji jedna jama nosa skierowana jest do dołu, druga ku górze.
- Butelkę do płukania z roztworem należy wprowadzić do jamy nosa, a następnie powoli wpuszczać preparat. Wprowadzając roztwór chlorku soli należy wstrzymać oddychanie przez nos, a oddychać przez usta.
- Płukanie zatok powinno zakończyć się przepłynięciem płynu przez nos i zatoki, a roztwór powinien wypłynąć drugą jamą nosową. Jeżeli odrobina płynu dostanie się do ust, nie należy jej połykać.
Jeśli podczas płukania zaczyna lecieć krew, najpewniej nieprawidłowo posługujemy się irygatorem. Niewłaściwe użycie powoduje uszkodzenie śluzówki, a także krwawienie.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023