Przejdź do treści

Ruszyła zbiórka Podpaski dla Ukrainy. „Okres nie zatrzymuje się na czas wojny”

Akcja Menstruacja: Okres nie zatrzymuje się na czas wojny. Podpaski i tampony potrzebne są o każdej porze dnia i nocy
Akcja Menstruacja: Okres nie zatrzymuje się na czas wojny. Podpaski i tampony potrzebne są o każdej porze dnia i nocy/ Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele Ukrainek musiało wybiec ze swoich domów w ucieczce przed bombardowaniem. Często nie zabrały ze sobą nic, czasem tylko najpotrzebniejsze rzeczy – dokumenty, pieniądze. Ciężko w takiej sytuacji myśleć o podpaskach i tamponach, które mogą się przydać za kilka dni w schronie, piwnicy czy na granicy. Pomaga im Akcja Menstruacja, która stworzyła specjalną zbiórkę Podpaski dla Ukrainy. Sprawdź, jak możesz pomóc!

Wojna wciąż trwa, tak samo jak cykl menstruacyjny

„Wojna w Ukrainie trwa już prawie miesiąc. Prawie cały cykl menstruacyjny. A jak wiemy, okres nie zatrzymuje się na czas wojny. Podpaski, tampony czy wkładki potrzebne są o każdej porze dnia i nocy. Cały czas wysyłamy je tam, gdzie ludzie zgłaszają nam na nie zapotrzebowanie – na przejścia graniczne, do punktów pomocowych i miejsc noclegowych” – piszą działaczki fundacji Akcja Menstruacja na swojej stronie.

Niestety, jak dodają, ich zapasy rzeczowe i finansowe topnieją – niedługo magazyn fundacji będzie pusty. Dlatego dziewczyny z Akcji Menstruacji postanowiły poprosić o pomoc.

Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której musimy odmówić komuś podpaski, dlatego zwracamy się do was z prośbą o wsparcie. Jeśli, tak jak my, wierzycie, że każda osoba zasługuje na godny i komfortowy okres, ufundujcie choć paczkę podpasek na naszej zbiórce lub podajcie informację dalej” – apelują.

Jak dodają przedstawicielki Akcji Menstruacja, cały czas szukają też osób do prowadzenia ciągłych i lokalnych zbiórek produktów menstruacyjnych, które będą trafiać do uchodźczyń. Podkreślają jednak, że w obecnej sytuacji potrzebne są różnorodne działania, dlatego zdecydowały się na start zbiórki Podpaski dla Ukrainy.

„Nie możemy czekać, wysyłamy do osób organizujących pomoc od razu całe palety środków. A to koszt blisko 4 tysięcy złotych za sztukę. Dziękujemy wam za wsparcie i mamy nadzieję, że wspólnie damy radę!” – czytamy w poście.

Dzieci

Akcja Menstruacja

W Polsce problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka 15 proc. dziewcząt. Może się to wydawać dziwne, ale w XXI w. kobiety nadal radzą sobie w najbardziej prowizoryczny sposób: używają waty, papieru toaletowego, szmatek. Jest jak w ubiegłym stuleciu. Wiedzą o tym twórczynie projektu Akcja Menstruacja. 

Akcja Menstruacja to nie tylko mówienie o ważnych rzeczach. Dziewczyny mają już na swoim koncie wiele ważnych akcji, m.in. #okrespoMOCY, której celem również była walka z menstruacyjnym ubóstwem. Wszystko to myśl zasady, która przyświeca działaniu organizacji: „Każda kobieta zasługuje na godne przeżywanie okresu”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.