Przejdź do treści

Senność przed okresem – dlaczego się pojawia? Jak sobie z nią radzić?

Senność przed okresem – dlaczego się pojawia? Jak sobie z nią radzić?; na zdjęciu śpiąca kobieta- Hello Zdrowie
Senność przed okresem – dlaczego się pojawia? Jak sobie z nią radzić? Kinga Howard/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Senność przed okresem to problem wielu kobiet. Jeśli jest ona umiarkowana, zazwyczaj nie oznacza nic groźnego. Gorzej, kiedy uniemożliwia wykonywanie różnych, codziennych czynności. W tym artykule opisujemy przyczyny zmęczenia przed miesiączką oraz sposoby, dzięki którym można sobie w tym czasie poradzić. 

 

Zmęczenie przed okresem – przyczyny 

Zmęczenie i osłabienie przed okresem stanowią efekt zmniejszenia stężenia estrogenów oraz zwiększenia progesteronu w organizmie. Powinny one minąć wtedy, gdy poziom hormonów powróci do odpowiedniego poziomu. Mówi się również, że oba te objawy bywają konsekwencją wahań serotoniny (tzw. hormonu szczęścia), które następują przed miesiączką. Zmęczenie może być także objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wówczas pojawia się zwykle wraz z takimi objawami jak: 

 • huśtawki nastrojów, 
 • bóle głowy, 
 • wzdęcia, 
 • bóle brzucha, 
 • obniżenie łaknienia, 
 • obniżenie popędu seksualnego, 
 • tkliwość piersi, 
 • uczucie smutki lub niepokoju. 

Zazwyczaj jest to symptom całkowicie normalny i nie trzeba się nim niepokoić. Jednak straszna senność przed okresem, która wiąże się z brakiem możliwości wykonywania różnych aktywności, może być objawem przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych (PMDD) – jest to cięższa postać PMS, która nierzadko wymaga interwencji lekarskiej. Czasem duże osłabienie przed okresem może również oznaczać coś poważniejszego, np. niedoczynność tarczycy lub anemię, a także zespół przewlekłego zmęczenia. Wtedy utrzymuje się przez dłuższy czas. 

Do osłabienia przed okresem prowadzi niekiedy przyjmowanie leków na zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne – mamy tu na myśli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Z drugiej strony wywołują one bezsenność, a także zwiększanie się masy ciała, problemy jelitowo-żołądkowe czy zaburzenia czynności seksualnych. Na zmęczenie przed okresem wpływają także inne czynniki, np.: 

 • stres, 
 • niezbilansowana dieta, 
 • odwodnienie, 
 • niewystarczająca ilość snu, 
 • brak aktywności fizycznej lub bardzo wyczerpujące treningi, 
 • depresja.
Objawy przed okresem – po czym poznać, że zbliża się miesiączka., na zdjęciu kobieta tyłem z odkrytymi plecami- Hello Zdrowie

Zmęczenie przed okresem – co robić, gdy się pojawi? 

Jeśli twoim problem są umiarkowane zmęczenie i senność przed okresem, możesz wypróbować kilka sposobów, aby je „okiełznać” i ułatwić codzienne życie. Oto one. 

Zrezygnuj z alkoholu 

Oczywiście jeden kieliszek wina nie zaszkodzi, jednak z większej ilości alkoholu najlepiej zrezygnować. Wynika to z tego, że ma on wpływ na stężenie testosteronu oraz estrogenów w organizmie, a hormony w tym czasie i tak szaleją. Do tego powoduje on odwodnienie, dlatego, jeśli już go wypijesz, nie zapominaj o wodzie. 

Odżywiaj się zdrowo 

Zdrowa żywność stanowi źródło energii, dlatego pozwala ona ograniczyć zmęczenie przed okresem. Zrezygnuj z pokarmów i napojów z dużą ilością cukrów prostych, ponieważ na dłuższą metę po prostu się nie sprawdzają. Na tydzień przed okresem dobrze jest również pić 2 l wody dziennie (zawsze warto to robić, ale w tym czasie szczególnie). 

Uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną 

Jeśli jesteś zmęczona, może ci być ciężko wykonywać jakiekolwiek ćwiczenia. Badania jednak dowiodły, że warto wykonywać umiarkowaną aktywność fizyczną – łagodzi ona objawy PMS, dodaje energii oraz wpływa na lepszą koncentrację. Pozostaje tylko tę radę wypróbować. Pamiętaj też, że umiarkowaną aktywnością są również energiczne spacery, więc nie musisz od razu zapisywać się na siłownię. 

 

Bibliografia: 

 1. Baker F. C., Colrain I. M., Daytime sleepiness, psychomotor performance, waking EEG spectra and evoked potentials in women with severe premenstrual syndrome, Journal of Sleep Research 2010, 19, s. 214-227. 
 2. El-Lithy A., El-Mazny A., Sabbour A., El-Deeb A., Effect of aerobic exercise on premenstrual symptoms, haematological and hormonal parameters in young women, Journal of Obstetrics and Gynaecology 2015, 35(4), s. 389-92. 
 3. Jehan S., Auguste E., Hussain M., Pandi-Perumal S. R., Brzezinski A., Gupta R., Attarian H., Jean-Louis G., McFarlane S., Sleep and Premenstrual Syndrome, Journal of Sleep Medicine and Disorders 2016, 3(5), s. 1061.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.