Przejdź do treści

Skrzepy krwi w trakcie okresu – kiedy warto wybrać się do lekarza?

Skrzepy krwi w trakcie okresu - kiedy warto wybrać się do lekarza? Joshua Rawson/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masz miesiączkę, idziesz do toalety, a na papierze zamiast czystej krwi zauważasz skrzepy. Jesteś przerażona? To dość częsty objaw i nie musi od razu oznaczać ciężkiej choroby. Wyjaśniamy, kiedy powinnaś to sprawdzić podczas wizyty u ginekologa.

Oto możliwe przyczyny skrzepów w okresie:

Zaburzenia hormonalne

Skrzepy krwi pojawiające się podczas miesiączki nie powinny nikogo dziwić. To nabłonek, który złuszcza się co miesiąc, powodując krwawienie z dróg rodnych. Jeżeli jednak skrzepów jest zbyt wiele, a do tego kobieta zmaga się z nadmiernym krwawieniem, może być to skutek zaburzeń hormonalnych. Problemy z hormonami to nie tylko dolegliwość kobiet, które miesiączkują już od kilku czy kilkunastu lat. Skrzepy często pojawiają się także u młodych dziewcząt oraz u świeżo upieczonych mam. Ten symptom jednak szybko znika po odpowiednim leczeniu farmakologicznym.

Obfite miesiączkowanie

Na skrzepy skarżą się również kobiety, które obficie miesiączkują. Wraz z dużą ilością krwi menstruacyjnej, organizm pozbywa się także żelaza, który hamuje krzepnięcie. Gdy składnika mineralnego jest za mało, z dróg rodnych zaczynają wydostawać się skrzepy.

Polipy macicy

Za skrzepy w miesiączce mogą odpowiadać także polipy macicy. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest podwyższony poziom estrogenów. Skrzepy znikną zatem wraz z dobrze dobraną farmakologią bądź kuracją hormonalną. Tylko w niektórych przypadkach polipy muszą być usuwane na stole operacyjnym – poprzez łyżeczkowanie bądź endoskopię.

Mięśniaki macicy

Za pojawienie się skrzepów odpowiadać mogą także mięśniaki macicy, zwane inaczej włókniakami. Powstają one (podobnie jak polipy) z powodu podwyższonego poziomu estrogenów. To raczej niezłośliwe guzki złożone z tych samych mięśni co ściany macicy. I chociaż zdecydowana większość mięśniaków to łagodne guzki, zdarzają się jednak przypadki mięśniaków – nowotworów złośliwych.

Mięśniaki macicy najczęściej objawiają się skrzepami, bólami w okolicy brzucha, częstym parciem na pęcherz oraz odbyt, zaparciami oraz problemami z nietrzymaniem moczu.

Endometrioza

Ostatnio coraz częściej mówi się o endometriozie, czyli przewlekłej i postępującej chorobie zapalnej u kobiet. Jednym z charakterystycznych objawów endometriozy jest ból zlokalizowany w okolicy miednicy. Pojawia się on nie tylko podczas menstruacji, ale także podczas owulacji czy seksu. Bólowi towarzyszy także obfite miesiączkowanie, problemy z zajściem w ciążę oraz chroniczne zmęczenie.

Endometrioza nazywana jest także wędrującą śluzówką macicy bądź gruczolistością. U chorych endometrium, czyli błona śluzowa macicy, rozrasta się na jajniki, pęcherz czy jelita. Choroba jest tym bardziej niebezpieczna, że  może nie dawać o sobie znać.

Kobiety przez lata zmagają się więc z bolesnymi miesiączkami i dużymi skrzepami. To właśnie skutek rozrastającego się endometrium.

Zmiany anatomiczne

Skrzepy są także charakterystyczne dla kobiet z tzw. tyłozgięciem macicy. To nic innego jak nadmierne odgięcie trzonu macicy, zgięcie w kierunku kręgosłupa. Lekarze uważają, że spotyka się je już u 25 proc. pacjentek. W związku z tyłozgięciem, krew żylna „stoi” w obrębie miednicy małej. Stąd skrzepy. Mogą one być także spowodowane stanami zapalnymi bądź pojawieniem się zrostów.

Kobieta

Torbiele na jajnikach

Skrzepy podczas miesiączki może powodować także torbiel – zamknięta przestrzeń wypełniona płynem. Najczęstszą przyczyną pojawienia się cysty (czyli inaczej torbieli) jest problem z pęknięciem pęcherzyka Graafa. Pacjentka może wtedy skarżyć się na nieregularność miesiączek i bóle w okolicach jajników.

Kiedy do lekarza?

Jeśli skrzepy pojawiają się raz na jakiś czas, a do tego nasze miesiączki nie są bardziej bolesne niż zazwyczaj, najprawdopodobniej nic złego się nie dzieje. Pomimo tego, warto opowiedzieć o tym swojemu ginekologowi na wizycie kontrolnej. Jeżeli jednak skrzepy występują co miesiąc (bądź częściej lub rzadziej), a przy tym odczuwasz bóle w krzyżu i podbrzuszu, problemy z zaparciami i oddawaniem moczu oraz masz obniżony nastrój i brakuje Ci energii – zapisz się na wizytę u specjalisty. Badanie USG pozwoli zdiagnozować przyczynę Twojego stanu.

Zaopiekuj się sobą podczas miesiączki. Suplement SOS PMS oraz majtki menstruacyjne od Wimin kupisz w przestrzeni zakupowej Hello Zdrowie!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: