Przejdź do treści

Słyszałaś, że w trakcie menstruacji masz nie uprawiać seksu, nie chodzić do dentysty i nie piec ciast? Pani Miesiączka rozprawia się z mitami

Kobieta przesiewa mąkę
W trakcie menstruacji nie uprawiasz seksu, nie chodzisz do dentysty i nie pieczesz ciast? Pani Miesiączka: możesz robić wszystko, co chcesz/ Pexels, fot. Mikhail Nilov
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W czasie miesiączki możesz robić wszystko, co chcesz” – piszą na Instagramie dziewczyny odpowiedzialne za projekt Pani Miesiączka. Rozprawiają się z wciąż krążącymi w społeczeństwie mitami na temat menstruacji. „21 proc. jest przekonana, że w czasie miesiączki nie można piec ciast czy kisić ogórków” – wyjaśniają. 

„W czasie miesiączki możesz robić wszystko”

„W czasie miesiączki możesz robić wszystko, co chcesz i czuć się, dokładnie tak… jak się czujesz”

Tymi słowami rozpoczynają wpis na swoim profilu na Instagramie dziewczyny prowadzące projekt Pani Miesiączka. Autorki wpisu zwracają uwagę, że nie ma jednego wzorca zachowań podczas menstruacji, który obowiązywałby wszystkich.

„Jedna osoba będzie się czuła zupełnie spoko, pójdzie na trening, a potem spotka się ze znajomymi, a inna będzie potrzebowała dużo snu, samotności i porządnej porcji odpoczynku – co więcej: ta sama osoba może raz mieć tak, a raz tak” – tłumaczą.

Twórczynie posta wyjaśniają, że okres u każdej z nas wygląda inaczej. Różni się natężeniem krwawień, długością czy intensywnością skurczów macicy. To wszystko sprawia, że nie można wszystkich osób, które menstruują, wrzucać do jednego worka. „I tak, podczas miesiączki można robić wszystko (to opcja, a nie obowiązek!)” – dodają.

Mity dotyczące okresu

Pani Miesiączka w dalszej treści wpisu przywołuje raport „Menstruacja” przeprowadzony przez Kulczyk Foundation w 2020 roku, w którym wymienione zostały najpopularniejsze mity menstruacyjne. Krążące wciąż w społeczeństwie wyrządzają krzywdę, kreując nieprawdziwy obraz i stereotypy, według których kobiety nie mogą wielu rzeczy robić, gdy mają okres.

„Najbardziej rozpowszechnionym mitem, na temat tego, czego nie można robić w czasie miesiączki jest… uprawianie seksu – uważa tak 23 proc. ankietowanych (nie precyzując, o jaki rodzaj seksu chodzi, zakładam, że to seks penetracyjny wagina – penis).

21 proc. jest przekonana, że w czasie miesiączki nie można piec ciast czy kisić ogórków” – czytamy.

Dlaczego? Według zabobonów, z ciasta wyjdzie nam zakalec, a ogórki po prostu nie wyjdą. W co jeszcze wierzy wiele osób? Jak zaznacza Pani Miesiączka, 22 proc. osób uważa, że w trakcie okresu nie można chodzić do dentysty.

„Sprawdziłam to jeszcze ze stomatologiem: i jak najbardziej można do dentysty chodzić w czasie miesiączki. Natomiast jeśli chodzi o wyrywanie zębów, to być może lepiej je zaplanować na inny termin, bo w czasie menstruacji może (ale nie musi) pojawić się większe krwawienie, a krzepnięcie krwi może trwać dłużej. Mnie samej, jak miałam wyrywane ósemki, dentyści sami pytali, czy będę mieć wtedy miesiączkę czy nie. Poza tym podczas miesiączki można mieć przecieki (bo są normalne!) i brać ciepłe kąpiele, a także chodzić do fryzjera” – podsumowuje.

Pani Miesiączka

Projekt „Pani Miesiączka” jest poświęcony edukacji menstruacyjnej i przełamywaniu tabu związanego z miesiączką. To internetowa przestrzeń, w której dziewczyny i kobiety otwarcie mówią o menstruacji, dzielą się wiedzą i opowieściami. Za inicjatywa stoją Barbara Pietruszczak – dziennikarka specjalizująca się w tematyce okresu, obrazu ciała, seksualności i tabu związanym z cielesnością – oraz Kamila Raczyńska-Chomyn – pedagożka, edukatorka seksualna, trenerka mięśni dna miednicy i doula.

Profil „Pani Miesiączka” na Instagramie obserwuje 12 tys. osób, na Facebooku ponad 8 tys.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pani Miesiączka (@panimiesiaczka)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.