Przejdź do treści

Leki w samolocie – czy w bagażu podręcznym można mieć leki?

Leki w samolocie - czy w bagażu podręcznym można mieć leki? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak przewozić leki w samolocie? Chorujesz na cukrzycę, a czeka cię podróż samolotem? Bagaż podręczny już spakowany i nagle pojawia się wątpliwość, czy możesz przewozić w nim leki? O tym, czy przewóz leków jest legalny oraz kiedy służba graniczna może pokrzyżować nasze plany, wyjaśniła Joanna Rokicka, rzeczniczka Komendy Głównej Straży Granicznej. 

Leki w samolocie – czasami to konieczność

Sezon wakacyjno-urlopowy właśnie się rozpoczął, a związku z tym planowanie, pakowanie, zakup niezbędnych rzeczy, dla siebie i członków rodziny. Podróżując, zabezpieczamy się o środki lecznicze – w końcu infekcje i zatrucia pokarmowe to często nieodłączny element wypraw. O ile wybierając się w podróż samochodem, czujemy większą swobodę w przewozie leków, to na lotnisku podlegamy kontroli. I pojawia się wątpliwość: jak powinniśmy przewozić leki samolotem?

Osoby pragnące przewozić swoje leki samolotem, powinny posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność ich używania. W świetle obowiązujących przepisów istnieje możliwość przywiezienia do Polski na własny użytek nie więcej niż 5 opakowań produktu leczniczego, pod warunkiem, że nie zawiera w swoim składzie substancji odurzających i psychotropowych. Leku przywiezionego zza granicy na własny użytek nie wolno nikomu odsprzedawać – takie działanie jest karane. W przypadku wnoszenia leków na pokład samolotu, najlepiej posiadać ze sobą zaświadczenie lekarskie, w którym wyraźnie jest napisane, że takie produkty lecznicze musimy posiadać przy sobie.

podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny
5 sprawdzonych sposobów na udany lot samolotem

Jak przewozić leki w samolocie?

Podróżowanie samolotem rządzi się swoimi prawami: ograniczony bagaż, odprawa, odpowiedni gabaryt. A jak wygląda sprawa z lekami?

Leki umieszczamy w bagażu podręcznym. Mogą to być:

  • leki wydawane na receptę,
  • leki ogólnodostępne (m.in. syropy, leki zawierające płyny i żele, maści, krople do oczu, spray do nosa/gardła),
  • płyny do dezynfekcji (o stężeniu alkoholu poniżej 70 proc.),
  • płyn do soczewek kontaktowych, roztwór soli fizjologicznej (traktowane jako leki ogólnodostępne).

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami pasażerowie mogą zabrać leki do samolotu. Powinno się je umieścić w bagażu podręcznym, mieć przy sobie. Można mieć leki bez recepty, jak również te, które są przepisywane przez lekarza. Zaleca się, aby posiadać zaświadczenie lekarskie, uzasadniające posiadanie danych substancji. Jeśli chodzi o ich ilość, powinna być wystarczająca na czas podróży - nie przewozimy zapasów leków. Należy również poinformować pracownika kontroli bezpieczeństwa o fakcie posiadania preparatów. Należy być przygotowanym na potwierdzenie oryginalności leków, a więc receptę, paragon, opakowanie. Jeśli substancje są nieoznaczone, a podróżujący nie posiada ani dokumentów, ani opakowania, które mogłoby je weryfikować, leki zostaną zatrzymane przez osobę kontrolującą.

mówi Joanna Rokicka, rzeczniczka Komendy Głównej Straży Granicznej

Przewożenie leków w bagażu podręcznym – sprawdź obowiązujące przepisy

Informacje na temat transportu preparatów leczniczych, które są w płynnej formie, sprawdziliśmy na stronie jednego z przewoźników lotniczych. Jak czytamy:

  • Płyny muszą być przewożone w pojemniku nie większym niż 100 ml.
  • Wszystkie płyny powinny być przewożone w jednej, przezroczystej, plastikowej i zamykanej torebce o wymiarach do 20cm x 20cm, o łącznej pojemności do jednego litra.
  • Należy zamknąć plastikową torebkę i musi się ona mieścić w bagażu podręcznym.
  • Torebka z płynami musi zostać wyjęta z bagażu podręcznego w celu oddzielnego prześwietlenia.

W przypadku przewożenia leków w postaci płynu, zapoznaj się z przepisami bezpieczeństwa dotyczącymi wnoszenia płynów na pokład. Jeśli musisz mieć ze sobą leki podstawowe, takie jak np. insulina, musisz posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że potrzebujesz tego leku, i w razie potrzeby przedstawić je podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

czytamy na stronie wizzair.com

Osoby, które wybierają się w podróż samochodem lub innym środkiem transportu niż samolot, powinny również posiadać przy sobie dokument potwierdzający autentyczność leków, opakowania a także zaświadczenie od lekarza. Ilość przewozu jest również ograniczona: na użytek własny powinnyśmy posiadać maksymalnie 5 opakowań produktu leczniczego, pod warunkiem, że nie zawiera w swoim składzie substancji odurzających i psychotropowych.

Źródła:

  1. A. Zejc, M. Gorczyca, Chemia leków. Podręcznik dla studentów farmacji i farmaceutów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013
  2. W. Janiec, Kompendium farmakologii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.