Przejdź do treści

Stres, lęk i obniżony nastrój. Zdrowie psychiczne polskich pracowników w coraz gorszej formie

Kobieta siedzi na łóżku
Stres, lęk i obniżony nastrój. Zdrowie psychiczne polskich pracowników w coraz gorszej formie/ fot. Ron Lach/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Pracownicy coraz częściej zmagają się z bezsennością, permanentnym stresem i lękiem. Raport dotyczący zdrowia psychicznego na polskim rynku pracy przedstawia druzgocące dane. 57 proc. badanych wykazuje trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu motywacji w pracy, a 45 proc. regularnie pracuje po godzinach.

Co dziesiąty pracownik na L4 z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym

Zdrowie psychiczne polskich pracowników jest w coraz gorszej kondycji. Wskazuje na to najnowsze badanie firmy Lux Med, które zostało przeprowadzone we wrześniu 2022 r. W ramach testu ankiety wypełniło 1304 respondentów, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę lub cywilnoprawną. 51 proc. ankietowanych pracuje stacjonarnie, 36 proc. hybrydowo a 13 proc. zdalnie.

Celem badania było zmierzenie m.in. poziomu stresu, motywacji oraz odporności psychicznej pracowników. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Zgodnie z danymi, etatowcy zmagają się z problemami psychicznymi, obniżonym nastrojem, niepokojem i brakiem motywacji do pracy. Zatrudnieni żyją w ciągłym stresie i – jak wskazują – nie mogą liczyć na pomoc pracodawcy w sytuacji obciążenia psychicznego. Potwierdzają to dane ZUS z raportu „Absencja chorobowa w 2021”, zgodnie z którymi co dziesiąty zatrudniony przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym. 

W raporcie „Zdrowie psychiczne na polskim rynku pracy” 80 proc. badanych wskazuje również, że wpływ na psychikę ma w szczególności tryb pracy. Największe trudności zgłaszały osoby pracujące w trybie stacjonarnym.

Brak motywacji i permanentny stres

Ankietowani podkreślają, że w pracy brakuje im wsparcia psychologicznego, psychoedukacji i kultury organizacyjnej. 60 proc. badanych nie ma przekonania, że otrzyma pomoc od pracodawcy w sytuacjach obciążenia psychicznego. 57 proc. uczestników badania odczuwa znaczny spadek motywacji do pracy. Objawia się to trudnościami z rozpoczęciem i ukończeniem zadań zawodowych, odkładaniem obowiązków na inny dzień i w konsekwencji problemami z dotrzymywaniem terminów.

„Coraz częściej spotykamy pacjentów cierpiących na bezsenność, w stanie permanentnego stresu i lęku, czy wręcz prezentujących obniżony nastrój z depresją włącznie, co z oczywistych względów wpływa na ich motywację i wydajność w pracy” – wskazuje prezeska Grupy Lux Med i Pracodawców dla Zdrowia Anna Rulkiewicz.

Pracownicy zmagają się także z brakiem zachowania równowagi między życiem zawodowym  i prywatnym. 45 proc. ankietowanych zaznaczyło, że regularnie pracuje po godzinach. Zaledwie 15 proc. badanych udaje się równoważyć pracę i życie osobiste.

Jak wskazano w raporcie, pracodawca powinien wspierać zdrowie psychiczne swoich pracowników. Dodano również, że obniżony nastrój i permanentny stres prowadzą nie tylko do większych problemów ze zdrowiem psychicznym. Pracownicy narażeni sią także na rozwój m.in. powikłań układu sercowo-naczyniowego czy chorób przewodu pokarmowego.

„Wyniki badania pokazują, że osoby zatrudnione mają obniżony stan zdrowia psychicznego. Zmagają się z niepokojem, gorszym nastrojem i stresem. W miarę dobrze zarządzają równowagą życie-praca oraz wydajnością, ale potrzebują od pracodawcy większego zainteresowania i wsparcia w trudnych momentach” – podsumowują autorzy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mazowiecki Marsz Mocy Fundacji Marka Kamińskiego już w ten weekend! W trosce o kondycję psychiczną młodzieży

Renata na miastenię choruje od 25 lat. „W dobry dzień choroba pozwala mi połknąć posiłek bez dławienia się”

„Człowiek w dysforii szybko i nagle przechodzi w skrajne emocje, trudno się z nim komunikować”. Czym się różni dysforia od depresji, tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska

„Nie da się tego naprawić, jeśli trzymasz ten ból w sobie”. Dwayne Johnson zwrócił się z ważnym apelem do mężczyzn

Nie wypada? A właśnie że wypada!

„Podejście zadaniowe do życia i znajdowanie czasu na przyjemności to antidotum na zbytnie martwienie się” – mówi psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń

Lekarze już wydają pacjentom „niebieskie” zalecenia i skierowania na „wodne programy”. Czym jest koncepcja „niebieskich terapii”

Test Rorschacha – czym jest? Kiedy się go wykorzystuje?

„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Orina Krajewska

Zdrowie psychiczne tematem IV Kongresu Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź”. Hello Zdrowie objęło wydarzenie matronatem medialnym

„Unikanie odczuwania lęku ma poważniejsze negatywne skutki niż jego faktyczne odczuwanie”. O zaburzeniach lękowych mówi Natalia Kocur

Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

SUD – czym są, jak je zdiagnozować i w jaki sposób leczyć uzależnienia?

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Asertywność – co to znaczy? Definicja, ćwiczenia, korzyści, praktyczne wskazówki jak mówić „nie”

Edyta i Berenika Halickie / fot. Agata Dobrzańska

„Glimmery uczą układ nerwowy, że jest bezpiecznie i że można się rozluźnić”. Poznaj praktykę zauważania mikromomentów zachwytu w życiu