Przejdź do treści

Sylwia Sikorska: Kubeczek menstruacyjny ma tylko jedną wadę, można zapomnieć, że ma się okres

Sylwia Sikorska / arch. prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!
Mleko pomaga zasnąć: prawda czy mit? Sprawdziłam
Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie
Ratunku, głowa mi pęka! O nieoczywistych przyczynach bólu głowy mówi specjalistka fizjoterapii Katarzyna Kowalik
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”

„Rozmawiałam kiedyś z właścicielką drogerii ekologicznej, która ma szeroki asortyment wielorazowych środków menstruacyjnych. Mówiła mi, że jeżeli tylko przychodzi pierwsza fala upałów, od razu widać to po sprzedaży. Dziewczynom zaczynają się robić od podpasek i wkładek higienicznych odparzenia i szukają innych rozwiązań” – mówi Sylwia Sikorska, ekoedukatorka i autorka bloga wdrodzedozerowaste.pl. I zachęca do przeżywania miesiączki w trybie „eko”. 

 

Magdalena Bury, Hello Zdrowie: Na pewno to policzyłaś. Ile rocznie kobieta wydaje na jednorazowe środki higieniczne typu podpaski, tampony, wkładki?

Sylwia Sikorska, ekoedukatorka, autorka bloga wdrodzedozerowaste.pl: Nie liczyłam, bo ja ich nie kupuję. Z tego jednak co widziałam w różnych tego typu obliczeniach, przyjmuje się, że jest to około 500 zł rocznie. To zależy od tego, czego się używa – czy są to tzw. środki konwencjonalne, czy to są np. podpaski bio, które są trochę droższe.

A ile mogłybyśmy wydawać, gdybyśmy zainwestowały w kubeczek menstruacyjny?

To zależy od tego, jak nasze mięśnie będą się zmieniały. Założenie jest takie, że przez 5-10 lat taki jeden kubeczek powinien nam służyć. To koszt, w zależności od tego na co się zdecydujemy, około 50-100 złotych.

Czy kubeczek menstruacyjny na pewno nie jest szkodliwy dla naszego organizmu?

Kubeczki nie zawierają chemii, którą skrywają jednorazówki. Przez to też często dziewczyny mówią, że ich okres się zmienia. Miesiączki stają się mniej bolesne. To nawet nie wynika z kwestii samej miesiączki, że się źle czujemy, ale czasami z tego, że raz w miesiącu przez kilka dni aplikujemy sobie dawki chemii. Kiedy przerzucamy się na wielorazowe rozwiązania, to nagle się okazuje, że czujemy się znacznie lepiej.

Co warto wiedzieć przed zakupem kubeczka?

Mamy mnóstwo kubeczków, które różnią się kształtem i rozmiarem. Musimy dobrać go pod siebie. To, że on się sprawdzi cioci czy koleżance, nie oznacza, że dla nas będzie dobry. Są trzy parametry, które trzeba wziąć pod uwagę: wysokość, średnica oraz elastyczność materiału, z którego kubeczek jest zrobiony.

Pewne możemy być tylko jednego wymiaru – wysokości. Jak ją zmierzyć? Umyj dokładnie ręce wodą z mydłem. Włóż środkowy lub wskazujący palec do pochwy aż poczujesz szyjkę macicy (zazwyczaj jest bardzo miękka). Używając kciuka, zaznacz sobie na palcu, gdzie jest ujście pochwy, by zapamiętać tę wysokość. Za pomocą linijki zmierz odległość od zaznaczenia do czubka palca.

Powinnyśmy mierzyć sobie wysokość szyjki macicy przez pierwsze trzy dni okresu. Kubeczek musi bowiem zmieścić się pomiędzy szyjką macicy a wejściem do pochwy, schować się w pełni. Jeśli kupimy za niski kubeczek, będzie on się przesuwał w ciągu całego dnia do góry. Wtedy może być trudno go wyjąć. Zbyt wysoki będzie natomiast wystawał z pochwy.

Jeśli chodzi o średnicę i elastyczność, to kwestia tego, w jakim stanie są nasze mięśnie. Kubeczek musi się w pochwie rozłożyć, stawić opór mięśniom, a te muszą dobrze okalać go z każdej strony, by nie przeciekał.

Przyjmuje się, że jeśli mamy słabsze mięśnie (jeśli jesteśmy po porodach bądź jesteśmy starsze lub mamy siedzący tryb pracy), to wtedy wybieramy miękkie kubeczki. Jeśli jednak jesteśmy wysportowane i młode – wtedy sięgamy po te twardsze.

Jakbyś przekonała mnie do zakupu kubeczka menstruacyjnego?

To jest zmiana jakości w funkcjonowaniu w czasie okresu, która mówi sama za siebie. Czasami mamy wrażenie, że wiele zerowaste’owych rozwiązań to sięganie po coś, co było kiedyś. A kubeczek menstruacyjny jest rozwiązaniem bardzo nowoczesnym, wygodnym i zdrowym. Niektóre dziewczyny mówią, że kubeczek menstruacyjny ma tylko jedną wadę, można zapomnieć, że ma się okres (śmiech).

A jak z niego korzystać np. w czasie podróży?

Sama przeżyłam wakacje na kempingu z kubeczkiem menstruacyjnym, i to dwukrotnie (śmiech)! I uważam, że to zdecydowanie wygodniejsze niż stosowanie tamponów czy podpasek. Miałam przy sobie butelkę plastikową pełną czystej wody i przelewałam kubeczek nad toaletą, będąc w łazience. Da się więc to zrobić bez dostępu do kranu.

Warto podkreślić, że kubeczka nie wymieniamy tak często jak tamponów czy podpasek. Jest więc bardzo prawdopodobne, że w ciągu 12 godzin trafimy na łazienkę, która jest w miarę czysta i bezpieczna.

Mówiłaś o chemii w podpaskach i tamponach. Co takiego w nich siedzi?

Polimery, które wiążą płyn w żel i niestety reagują z naszym ciałem. Większość tego produktu to tworzywo sztuczne, to są plastiki. To też na nas działa. A jeśli już jest bawełna w tych konwencjonalnych produktach, to jest to bawełna nieorganiczna, która jest napakowana pestycydami. A te też nie są najlepszymi substancjami dla naszych wrażliwych miejsc.

Gdy pytałam dziewczyny podczas mojej akcji „EkoOkres”, dlaczego wybierają wielorazowe rozwiązania, pierwszymi dwoma przyczynami były kwestie środowiskowe i kwestie wygody. Wielorazowe rozwiązania są bowiem – wbrew pozorom – dużo wygodniejsze. A trzecia kwestia to kwestia zdrowotna. Dziewczyny w czasie używania podpasek miały wysypki, odparzenia, otarcia. W przypadku tamponów – problem z przesuszeniem pochwy.

To rzeczy, o których bardzo mało się mówi. Rozmawiałam kiedyś z właścicielką drogerii ekologicznej, która ma szeroki asortyment wielorazowych środków menstruacyjnych. Mówiła mi, że jeżeli tylko przychodzi pierwsza fala upałów, od razu widać to po sprzedaży. Dziewczynom zaczynają się robić od podpasek i wkładek higienicznych odparzenia i szukają innych rozwiązań. Kubeczek menstruacyjny sprawdza się w tym przypadku świetnie. Aplikujemy go i możemy funkcjonować 8-12 godzin.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Istockphoto.com

Czytałam, że w podpaskach znajduje się też chlor, który stosuje się, by te środki były śnieżnobiałe. To prawda?

Tak, najczęściej są one wybielane właśnie chlorem. Natomiast my jako konsumentki nie możemy sprawdzić, co jest w podpaskach, ponieważ prawnie od producentów nie jest to wymagane. I tak jak kupujemy jakiś produkt spożywczy i musimy wiedzieć, co jest w środku, tak w przypadku środków higienicznych ta zasada nie działa. To, co producent tam włoży, to jego wolna ręka. Myślę, że gdyby te produkty miały ujawnione pełne składy, mniej osób by po nie tak chętnie sięgało.

A co sądzisz o majtkach menstruacyjnych?

Testuję je od kilku miesięcy i jestem z nich bardzo zadowolona. Są bardzo wygodne, a ich chłonność jest wystarczająca. Mam dwa modele dwóch różnych polskich firm. Cieszy mnie ta coraz większa różnorodność wielorazowych produktów menstruacyjnych!

Na swoim profilu na Instagramie przy zdjęciu, na którym trzymasz słoik pełen zużytych wielorazowych podpasek, napisałaś: „Biorę się za ten temat i guzik mnie to tabu obchodzi”. Skąd ten krok?

W mediach nie funkcjonuje widok krwi menstruacyjnej. To coś tak przerażającego dla nas, że w reklamie pokazywana jest niebieska ciecz. Brak dialogu dotyczącego menstruacji jest szkodliwy dla wszystkich. A ja uważam, że taka rozmowa o menstruacji, szczególnie tej zero waste, może zmienić jakość naszego życia.

 

 

Sylwia Sikorska – ekoedukatorka, autorka bloga wdrodzedozerowaste.pl, współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, organizatorka akcji edukacyjnej EkoOkres pokazującej wielorazowe produkty menstruacyjne.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Podpaski

„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym

Urlop menstruacyjny w Hiszpanii / unsplash

Hiszpania, jako pierwszy kraj w Europie, wprowadza urlop menstruacyjny! Kobiety otrzymają 3 dni wolnego w miesiącu

Czy manekiny mogłyby miesiączkować? Paulina Ihnatowicz, dietetyk kliniczna zaskakuje tym pytaniem

Co zrobić ze skorupkami jajek po Wielkanocy? Podpowiadamy, jak je możesz wykorzystać

Co zrobić ze skorupkami jajek po Wielkanocy? Podpowiadamy, jak je możesz wykorzystać

Ból w barku a endometrioza / gettyimages

Podczas miesiączki zmagała się z rozdzierającym bólem barku. Diagnoza zajęła lekarzom 25 lat

Kobieta podczas bólu menstruacyjnego

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Kobieta

Psycholożka stanowczo: „Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne to nie mit”

Majtki menstruacyjne WIMIN

Majtki menstruacyjne WIMIN. Cztery dziennikarki przetestowały je dla was na własnej skórze

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

Czy przed okresem można…? – odpowiada lekarz Łukasz Stelmaszczyk

Czy podczas okresu można…? Ginekolog Łukasz Stelmaszczyk odpowiada na najczęściej wpisywane w Google’u pytania

Seks a miesiączka / Daria Shevtsova from Pexels

Seks podczas miesiączki – ginekolog wyjaśnia, czy to bezpieczne

Z moim okresem jest coś nie tak! 4 sygnały, których nie wolno bagatelizować

Melisa nie wystarczy. Z PMS-em trzeba sobie radzić holistycznie /fot. iStock

„Niefajne jest zasłaniać się PMS-em, żeby wyjaśnić każdą swoją złość”. Wróżka Cipuszka o tym, jak sobie radzić, gdy „hormon idzie”

Dojrzała kobieta

Menopauza – co to, objawy, wiek kobiety, leki na menopauzę

Mary Komasa

„Chciałam za wszelką cenę pokazać, że ta choroba nie przejęła mojego życia, że nie ona dyktuje tu warunki” – mówi Mary Komasa, endowojowniczka

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

Maja Kotala / fot. Sewing Together

Maja Kotala: W niechciane ciąże, które są konsekwencją seksu za podpaskę, zachodzą tu dziewczynki, które ledwo co kończą 11, 12 lat

Mary Komasa pokazała blizny na ciążowym brzuchu

Mary Komasa pokazała blizny na ciążowym brzuchu. „Będą mi przypominały o mojej walce z endometriozą”

Kobieta przesiewa mąkę

Słyszałaś, że w trakcie menstruacji masz nie uprawiać seksu, nie chodzić do dentysty i nie piec ciast? Pani Miesiączka rozprawia się z mitami

PMDD, przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne – objawy, leczenie

"Do roboty, pasożyty, i zarobić sobie na co chcecie". Członkinie Fundacji Akcja Menstruacja są załamane "festiwalem nienawiści" w sieci

„Do roboty, pasożyty, i zarobić sobie na co chcecie”. Akcja Menstruacja o naśmiewaniu się z ubóstwa menstruacyjnego

Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Podpaski wielorazowe – rodzaje, pranie, jak uszyć samemu?

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

×