Przejdź do treści

„Maseczka nie jest częścią garderoby!”. Lekarz Aleksander Biesiada o zastępowaniu szalikiem maseczek

szalik zamiast maseczki? Lekarz: to nie jest dobry pomysł
"Maseczka nie jest częścią garderoby!". Lekarz Aleksander Biesiada o zastępowaniu szalikiem maseczek/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Wojciechowska
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!
Męczyznaprzytula kobietę
Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener
Matka z córką rzucają confetti
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
Eksperyment w Indonezji. Szczepienia na COVID-19 najpierw otrzymują osoby młode
Karolina Szymczak
Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji

Na dworze coraz zimniej, a na ulicach coraz częściej spotykamy osoby, które zamiast maseczką próbują zasłaniać nos i usta szalikiem. Już sam fakt, że szalika prawdopodobnie nikt nie pierze częściej  niż raz w tygodniu, powinien sugerować,  że nie jest to zbyt rozsądny pomysł. Lekarz rodzinny Aleksander Biesiada przypomina, jak i czym w czasie pandemii osłaniać twarz, by miało sens.

Prośby – mniej lub bardziej uprzejme – by zasłaniać nos i usta widzimy na drzwiach do każdego niemal sklepu, w środkach komunikacji miejskiej, w przychodniach lekarskich. Ale brak sympatii do noszenia maseczki ma się dobrze – na fali niechęci do wprowadzanych obostrzeń ludzie chętnie wykorzystują ujemne temperatury i rezygnują z maseczek na rzecz szalika. Trochę trudno się temu dziwić, skoro jeszcze  wiosną słyszeliśmy, że usta i nos wystarczy zasłonić choćby kawałkiem materiału…  O „maseczkowych” problemach rozmawiamy z lekarzem rodzinnym Aleksandrem Biesiadą, autorem popularnego bloga mistrzpolikarp.pl

Dorota Zabrodzka: Gdy wiosną szukałam w internecie informacji, czym najlepiej zasłaniać nos i usta, znalazłam taką oto wypowiedź ówczesnego zdrowia zdrowia: „Nie mówimy, że musi to być maseczka, może to być chustka, szalik”.  Czy dziś, gdy znacznie więcej wiemy o wirusie SARS-coV-2, podpisałby się pan jako lekarz pod takim zaleceniem?

Aleksander Biesiada: Nie. Maseczka to nie to samo, co część garderoby, jaką jest szalik, apaszka, komin czy golf.  Lepiej chroni nas i innych przed kontaktem z cząstkami wirusa z kilku powodów: pierwszy to przyleganie do twarzy, dzięki któremu drobne kropelki wydzieliny z ust czy nosa na których zdeponowany jest wirus, tzw. aerozol, nie przedostają się tak łatwo na zewnątrz. Drugi powód – dobrze przylegającej maseczki nie musimy notoryczne poprawiać. Szalik łatwo się zsuwa, a kiedy dotykamy mokry już od oddechu materiał, co zimą jest nieuniknione, kropelki wspomnianego aerozolu lądują na naszych dłoniach. A co robimy tymi dłońmi? Na przykład dotykamy drzwi do sklepu, dystrybutora paliwa na stacji benzynowej, terminala kart płatniczych. Tych miejsc dotyka następna osoba, a gdy potem dotknie rękami nosa czy ust, przenosi wirusy. I tak dochodzi do zakażenia. Trzeci powód – dzianina, z której zrobiony jest szalik, jest często ażurowa, więc ewentualny wirus przedostaje się na zewnątrz bez żadnych przeszkód.

Lek. Aleksander Biesiada

Lek. Aleksander Biesiada / Archiwum własne

Czy wystarczą nam zwykłe maseczki jednorazowe lub uszyte z materiału, czy też warto byłoby się postarać o te profesjonalne, oznaczone symbolami ffp2 (lub KN95) i ffp3, które  zatrzymują aż 99 proc. zanieczyszczeń?

Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach będziemy maseczki używać. Podstawowa zasada brzmi: im bliższy kontakt, tym zabezpieczenie powinno być silniejsze. Gdy na przykład  uprawiamy sport w parku i mamy epizodyczny kontakt z innymi spacerowiczami, możliwość transmisji wirusa jest minimalna, więc wystarczą zwykłe maseczki. Co innego, gdy spotykamy się kimś w zamkniętym pomieszczeniu, np. w urzędzie, sklepie, gdzie trudno jest zachować bezpieczny dystans, czy w salonie kosmetycznym na manicure, gdzie jest to praktycznie niemożliwe. Tam najbezpieczniejsza będzie maska z filtrem. Warto dodać, że o ile zwykła jednorazowa lub materiałowa maseczka chroni przede wszystkim innych, by nie zarazili się ode mnie, maseczka z filtrem chroni także mnie. I taką noszę nie tylko wtedy, gdy mam kontakt z pacjentem z COVID-19, ale także gdy idę na zakupy do niewielkiego sklepu, na pocztę, do banku, gdzie w zamkniętej przestrzeni jest wiele innych osób. Zawsze też mam przy sobie środek do dezynfekcji dłoni. Dotknę klamki – od razu spryskuję ręce.

Nie lepiej używać jednorazowych rękawiczek? 

Nie jestem ich zwolennikiem. Obsługa rękawiczek wcale nie jest prosta. Niektórzy nie przejmując się instrukcjami zdejmują je tak zamaszyście, że ewentualne wirusy, które są na rękawiczce, roznoszą się wokół. To iluzja bezpieczeństwa. Przecież po zdjęciu rękawiczek trzeba od razu umyć ręce. W dodatku rozkładają się one 100 lat…

Maseczki profesjonalne, np. KN95, są o wiele droższe niż te zwykłe, chirurgiczne. Czy należy je wyrzucić po jednym użyciu, czy można użyć powtórnie?

Można. Najlepiej jednak byłoby przed powtórnym użyciem taką maseczkę wysterylizować, ale w domowych warunkach jest to na ogół niewykonalne. Jeśli nie ma do tego warunków, to wystarczy, kierując się zaleceniami producenta, odczekać wykorzystać je ponownie. Wystarczy kupić np. 3 lub więcej maseczek i nosić je na zmianę, wymieniając te już wilgotne na nowe. Pamiętajmy, że maska ma ograniczony całkowity czas użytku (zwykle łącznie kilkadziesiąt godzin, choć zdarzają się maski które można stosować nawet kilkaset godzin). Tę, którą nosiliśmy, odkładamy, w tym czasie wykorzystujemy następną. Jeśli ulegnie ona mechanicznemu zużyciu, np. pęknie czy zostanie zabrudzona, trzeba ją od razu wyrzucić. Aby ochronić maskę z filtrem przed mechanicznym zanieczyszczeniem, można na taką maskę włożyć drugą, zwykłą maseczkę chirurgiczną.

Może więc wyjściem dla osób, które nie mają pod ręką maski profesjonalnej będzie zestaw zwykła maska + przyłbica?

W przypadku gdy zagrożenie jest większe, może to być wyjście. Ale musi to być pełna przyłbica, zasłaniająca całą twarz, a także oczy, bo przecież wirus może też wniknąć do organizmu przez spojówki. Modne teraz przyłbice zasłaniające tylko nos i usta nie mają kompletnie sensu, nie są żadną ochroną. Dmuchamy powietrzem do dołu, i gdy na przykład stoimy nad ladą w sklepie czy przy klawiaturze bankomatu, skutecznie zostawiamy tam wirusy. Potem dotyka klawiatury następna osoba…

Wróćmy zatem do „zwykłych” maseczek, tych najpopularniejszych. Na co szczególnie zwracać uwagę przy takiej aurze, jaką mamy obecnie, gdy maseczki bardzo szybko wilgotnieją? 

Musimy je częściej zmieniać. Zwykła maseczka chirurgiczna nie jest przystosowana do wielogodzinnego noszenia, a wysuszenie jej i założenie następnego dnia w ogóle nie ma sensu. Maseczkę musimy wyrzucić, a gdy jesteśmy dłużej poza domem, dobrze mieć przy sobie drugą, na zmianę. Nie przestrzegając tych zasad, nie wygramy z pandemią. W krajach, gdzie udało się ją opanować, np. w Japonii czy Korei, świadomość była większa i noszenie maseczek przyniosło efekt.

Te uszyte z materiału można prać, ale zalecana temperatura to 60 st. C, dopiero w takiej giną wirusy. Ile trzeba byłoby mieć maseczek, żeby zapełnić pralkę! Pranie z innymi rzeczami? To dla wielu tkanin za wysoka temperatura…

Można uprać maseczkę w 40 st. C, a następnie wyprasować gorącym żelazkiem. Wiosną, gdy trudno było kupić jakiekolwiek maseczki, niektórzy sterylizowali je w piekarniku. Teraz takie domowe sposoby nie mają sensu. Zwracam uwagę, że maski z dzianiny nie mają udowodnionej naukowo skuteczności – zabezpieczają maski z filtrem ffp2 lub ffp3.

Co poradziłby pan okularnikom, gdy z powodu chłodu szkła są cały czas zaparowane? 

Maseczki ffp2 lub fftp3. Są one sztywniejsze, lepiej przylegają do twarzy i para nie przedostaje się do góry.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Szczepionka

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Co warto wiedzieć?

Szczepionki

Farmaceuci będą mogli szczepić przeciw COVID-19

szczepienie przeciw koronawirusowi

Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż

Wpływ szczepionek mRNA na płodność i przebieg ciąży. Farmaceutka wyjaśnia, jak jest naprawdę

Szczepionki

Prezes ARM: na tę chwilę mamy zaraportowanych w systemie 818 straconych szczepionek

Kalkulator kolejki szczepień na COVID-19. Kiedy się zaszczepisz?

Jak zaszczepić się na COVID-19? Poradnik

Skutki szczepienia na COVID-19: czy jest się czego bać?

Niepożądany odczyn poszczepienny - odszkodowania

Powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19? Rząd zapowiada odszkodowania

Podanie osocza krwi u ciężko chorych z COVID-19 nie przynosi żadnych korzyści – wskazują wyniki nowych badań

Podanie osocza krwi u ciężko chorych z  COVID-19 nie przynosi żadnych korzyści – wskazują wyniki nowych badań

Spray do nosa może zabić koronawirusa? Badania wykazały, że ma niemal 100 proc. skuteczności

Spray do nosa może zabić koronawirusa? Badania wykazały, że ma niemal 100 proc. skuteczności

Kolejność szczepień na COVID-19: grupy i etapy szczepień

Rodzaje szczepionek na COVID-19: wektorowa, mRNA

szczepionka Moderny

Pierwsze dawki szczepionki Moderny dotrą dziś do Polski

We Włoszech 100 tys. osób zaszczepiono przeciw COVID-19 poza kolejką

„La Repubblica”: we Włoszech co najmniej 100 tys. osób zaszczepiono przeciw COVID-19 poza kolejką

Dzieci z klas I-III wracają do szkoły po feriach. "Przeważyła opinia, że ryzyko nakręcenia epidemii nie jest tak duże"

Dzieci z klas I-III wracają do szkoły po feriach. „Przeważyła opinia, że ryzyko nakręcenia epidemii nie jest tak duże”

Wpływ COVID-19 na mózg

COVID-19 może powodować poważne i trwałe zmiany w mózgu. Pokazuje to ostatnie badanie przeprowadzone na osobach zmarłych na COVID-19

W Izraelu podano już ponad 1,5 miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19. "Mistrz świata w szczepieniach"

W Izraelu podano już ponad 1,5 miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19. „Mistrz świata w szczepieniach”

Szczepienie

Szczepienia dla osób spoza grup priorytetowych. Kiedy ruszą?

Królowa Elżebieta II i książę Filip

Królowa Elżbieta II i książę Filip zaszczepili się przeciw COVID-19

Czy szczepionka jest skuteczna na nowe mutacje koronawirusa? WHO odpowiada

Ile było do tej pory w Polsce działań niepożądanych po szczepieniu przeciwko COVID-19? Minister Dworczyk podał dane

Kobieta

Obrzęk twarzy w miejscach podania kwasu hialuronowego reakcją po szczepieniu przeciw COVID-19

Komisja Europejska zdecydowała o dopuszczeniu do obrotu szczepionki firmy Moderna

Najpopularniejsze

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

Magdalena Jutrzenka z synem Alexem / archiwum prywatne

Magdalena Jutrzenka: „Matka chorego dziecka nie może powiedzieć, że ma dość, bo wtedy jest egoistką”