Przejdź do treści

Szukanie zewnętrznej aprobaty stało się tak naturalne, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż to robimy. Ale płacimy za to ogromną cenę

kobieta w kapeluszu
Szukanie zewnętrznej aprobaty stało się tak naturalne, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż to robimy. Ale płacimy za to ogromną cenę Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Trenerka rozwoju osobistego Susie Moore pomogła tysiącom osób pokazać swoje prawdziwe ja, uniknąć pułapki aprobaty oraz zmierzyć się z różnymi aspektami codzienności. Dzięki jej książce odkryjesz, że możesz żyć własnym życiem i nie oceniać swoich działań na podstawie tego, co pomyślą ludzie. Nauczysz się także z odwagą mówić o swoich talentach, pogodnie znosić krytykanctwo i funkcjonować z niezachwianą pewnością siebie. Przedstawiamy fragment książki „Nie wszyscy muszą cię lubić. Przestań szukać aprobaty i żyj pełnią życia”, którą Hello Zdrowie objęło swoim patronatem medialnym. 

Fragment pochodzi z książki „Nie wszyscy muszą cię lubić. Przestań szukać aprobaty i żyj pełnią życia”, Susie Moore, Publicat, 2022.

Szaleństwo lajkowania

Lajki (albo polubienia) stały się wskaźnikiem (oraz publicznym potwierdzeniem) aprobaty innych. Dopasowania do otoczenia. Tego, jak dobrze masz prawo się czuć. Co stanowi żywy dowód na to, że świat całkowicie zwariował.

Spędzamy o wiele za dużo czasu, szukając czerwonego serduszka lub uniesionego kciuka, które stanowią współczesną miarę tego, jak bardzo jesteśmy akceptowani, chciani czy doceniani. To absurdalne. Gdyby kosmici przypatrywali się nam z innej planety i zobaczyli, że ciągle wgapiamy się w małe ekrany, poszukując emotikonów potwierdzających naszą wartość, stwierdziliby, że jesteśmy obłąkani. I mieliby rację.

Szukanie zewnętrznej aprobaty stało się tak naturalne, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż to robimy. Ale płacimy za to ogromną cenę. Jest nią to życie, które moglibyśmy mieć, gdybyśmy na chwilę odeszli od smartfona i pozwolili, by to nasza wewnętrzna mądrość (a nie oprogramowanie telefonu) służyła nam za przewodnika.

Na szczęście masz niezbywalne prawo do tego, by być, kim zechcesz, robić, co zechcesz, i mieć, co zechcesz. Nie potrzebujesz przyzwolenia innych, by znać samego siebie i dokonywać wyborów, które są dla ciebie najlepsze. Tak naprawdę kluczem do wolności jest nauczenie się, jak pozbyć się potrzeby tej aprobaty. Za prawdziwy sukces można uznać wybór wolności – wolności od szukania akceptacji i wolności do bycia sobą. Taka opcja istnieje prawie zawsze.

Pozwól, że na początku zdradzę ci mały sekret. Osoba, którą jesteś dziś, to przeżytek. Zlepek decyzji i działań podjętych w przeszłości. Jeśli uważasz, że były słuszne – wspaniale! Jeśli nie – także świetnie! Światło gwiazd, które właśnie widzisz na niebie, jest bardzo stare. Gdy do ciebie dociera, ma już tysiące lat. Podobnie jest, gdy spoglądasz w lustro. Odbicie, które widzisz, odzwierciedla to, co już się zdarzyło w twoim życiu i co doprowadziło cię do dnia dzisiejszego. Tymczasem ty masz za zadanie pokierować tym, co dopiero nastąpi, aby odbywało się na twoich zasadach. Odkryć, kim jesteś, i tego się trzymać. Bez martwienia się, co inni będą mieli na ten temat do powiedzenia.

Książka „Nie wszyscy muszą cię lubić. Przestań szukać aprobaty i żyj pełnią życia” to nie poradnik. To wspomagacz zdrowia psychicznego, który pomoże ci znaleźć drogę do swojego ja, jeśli, jak większość z nas, zapomniałaś/zapomniałeś o mocy, która kryje się w tobie. Robin Sharma, autor „Mnicha, który sprzedał swoje ferrari”, powiedział kiedyś: „Jedną z najsmutniejszych rzeczy w życiu jest dotrzeć do końca i spojrzeć wstecz z żalem, że mogło się być kimś więcej, zrobić więcej czy mieć więcej”.

Pułapka aprobaty

Zadaj sobie pytanie, czego ci brakuje. W jakich sytuacjach wikłasz się w to, co nazywam „pułapką aprobaty”, czyli potrzebą uzyskania zewnętrznej akceptacji dla swoich wewnętrznych dążeń i pragnień? Istnieje duża szansa, że to właśnie ta potrzeba cię paraliżuje. Jak to działa?

Czujesz coś do kogoś, ale wiesz, że twoim rodzicom nie spodoba się zawód lub wyznanie tej osoby. Pułapka aprobaty.

Marzysz o tym, by zająć się sztuką, ale każdy w twojej rodzinie zrobił karierę prawniczą, więc i ty jesteś na studiach prawniczych. Pułapka aprobaty.

Chcesz więcej zarabiać, ale wydaje ci się, że nie warto prosić o podwyżkę, skoro nie masz wyższego wykształcenia. Pułapka aprobaty.

Myślisz o tym, czy nie ubrać ocieplaczy na nogi na lunch ze znajomymi, ale obawiasz się, że zawsze modna Tiffany cię wyśmieje. Pułapka aprobaty.

Wiesz, że tak naprawdę nie chcesz mieć dzieci, ale prawdopodobnie zdecydujesz się na dwójkę, żeby „nie być dziwadłem”. No i twoja mama pragnie wnuków. Pułapka aprobaty, w dodatku do kwadratu!

Od dekady chcesz się rozwieść, ale martwisz się, co powiedzą sąsiedzi, wspólnota kościelna, teściowie? Pułapka, pułapka, pułapka.

Skoro jednak dotarliśmy razem do tego momentu, wiem, że pragniesz oswobodzić się z tych pułapek. A ja w miarę możliwości będę cię w tym wspierać. Każdemu przyda się wsparcie, zwłaszcza przy wprowadzaniu takich fundamentalnych zmian, jakie cię czekają.

Masz prawo być, kim zechcesz, robić, co zechcesz, i mieć, co zechcesz. To prawo przysługuje nam z urodzenia. Po prostu po drodze tracimy orientację i trochę błądzimy.

SUSIE MOORE – niegdyś dyrektorka do spraw sprzedaży i doradczyni firm rozpoczynających działalność w Dolinie Krzemowej i Nowym Jorku. Dziś jest trenerką rozwoju osobistego i publicystką piszącą felietony z poradami dla największych mediów. Jej artykuły publikowano w czasopismach „Business Insider”, „Forbes”, „Entrepreneur”, „Marie Claire” i „Huffington Post” oraz na portalach Today i Oprah.com. Z pochodzenia Angielka, mieszka i pracuje w Miami.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mazowiecki Marsz Mocy Fundacji Marka Kamińskiego już w ten weekend! W trosce o kondycję psychiczną młodzieży

Renata na miastenię choruje od 25 lat. „W dobry dzień choroba pozwala mi połknąć posiłek bez dławienia się”

„Człowiek w dysforii szybko i nagle przechodzi w skrajne emocje, trudno się z nim komunikować”. Czym się różni dysforia od depresji, tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska

„Nie da się tego naprawić, jeśli trzymasz ten ból w sobie”. Dwayne Johnson zwrócił się z ważnym apelem do mężczyzn

Nie wypada? A właśnie że wypada!

„Podejście zadaniowe do życia i znajdowanie czasu na przyjemności to antidotum na zbytnie martwienie się” – mówi psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń

Kobieta śmieje się a w ręce trzyma drinka

„Weź się wyluzuj!”. Tylko jak? Oto kilka rad, dzięki którym nauczysz się „odpuszczać”

Lekarze już wydają pacjentom „niebieskie” zalecenia i skierowania na „wodne programy”. Czym jest koncepcja „niebieskich terapii”

Test Rorschacha – czym jest? Kiedy się go wykorzystuje?

„Nie można mieć zbyt wysokiego poczucia własnej wartości. Dokładnie tak, jak nie można być zbyt zdrową osobą” – mówi psycholożka, psychoterapeutka Aleksandra Bończewska

Kobieta siedzi na łóżku

Stres, lęk i obniżony nastrój. Zdrowie psychiczne polskich pracowników w coraz gorszej formie

„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Orina Krajewska

Zdrowie psychiczne tematem IV Kongresu Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź”. Hello Zdrowie objęło wydarzenie matronatem medialnym

Paulina Pietrzak, Marianna Fijewska

Startuje cykl rozmów na żywo „Piątka mocy. Praktyczne rozmowy z psycholożką” w Hello Zdrowie!

„Unikanie odczuwania lęku ma poważniejsze negatywne skutki niż jego faktyczne odczuwanie”. O zaburzeniach lękowych mówi Natalia Kocur

Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta