Przejdź do treści

Szukanie zewnętrznej aprobaty stało się tak naturalne, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż to robimy. Ale płacimy za to ogromną cenę

kobieta w kapeluszu
Szukanie zewnętrznej aprobaty stało się tak naturalne, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż to robimy. Ale płacimy za to ogromną cenę Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
W lipcu może zabraknąć nawet 215 leków – podaje Ministerstwo Zdrowia. Na liście Clexane, Humulin czy Berodual
Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować
Taka ciąża zdarza się raz na 70 milionów. 35-latka spodziewa się dwóch par bliźniąt
To miała być zwykła infekcja. Okazało się, że 12-latka ma trzecie stadium groźnego nowotworu
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!

Trenerka rozwoju osobistego Susie Moore pomogła tysiącom osób pokazać swoje prawdziwe ja, uniknąć pułapki aprobaty oraz zmierzyć się z różnymi aspektami codzienności. Dzięki jej książce odkryjesz, że możesz żyć własnym życiem i nie oceniać swoich działań na podstawie tego, co pomyślą ludzie. Nauczysz się także z odwagą mówić o swoich talentach, pogodnie znosić krytykanctwo i funkcjonować z niezachwianą pewnością siebie. Przedstawiamy fragment książki „Nie wszyscy muszą cię lubić. Przestań szukać aprobaty i żyj pełnią życia”, którą Hello Zdrowie objęło swoim patronatem medialnym. 

Fragment pochodzi z książki „Nie wszyscy muszą cię lubić. Przestań szukać aprobaty i żyj pełnią życia”, Susie Moore, Publicat, 2022.

Szaleństwo lajkowania

Lajki (albo polubienia) stały się wskaźnikiem (oraz publicznym potwierdzeniem) aprobaty innych. Dopasowania do otoczenia. Tego, jak dobrze masz prawo się czuć. Co stanowi żywy dowód na to, że świat całkowicie zwariował.

Spędzamy o wiele za dużo czasu, szukając czerwonego serduszka lub uniesionego kciuka, które stanowią współczesną miarę tego, jak bardzo jesteśmy akceptowani, chciani czy doceniani. To absurdalne. Gdyby kosmici przypatrywali się nam z innej planety i zobaczyli, że ciągle wgapiamy się w małe ekrany, poszukując emotikonów potwierdzających naszą wartość, stwierdziliby, że jesteśmy obłąkani. I mieliby rację.

Szukanie zewnętrznej aprobaty stało się tak naturalne, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż to robimy. Ale płacimy za to ogromną cenę. Jest nią to życie, które moglibyśmy mieć, gdybyśmy na chwilę odeszli od smartfona i pozwolili, by to nasza wewnętrzna mądrość (a nie oprogramowanie telefonu) służyła nam za przewodnika.

Na szczęście masz niezbywalne prawo do tego, by być, kim zechcesz, robić, co zechcesz, i mieć, co zechcesz. Nie potrzebujesz przyzwolenia innych, by znać samego siebie i dokonywać wyborów, które są dla ciebie najlepsze. Tak naprawdę kluczem do wolności jest nauczenie się, jak pozbyć się potrzeby tej aprobaty. Za prawdziwy sukces można uznać wybór wolności – wolności od szukania akceptacji i wolności do bycia sobą. Taka opcja istnieje prawie zawsze.

Pozwól, że na początku zdradzę ci mały sekret. Osoba, którą jesteś dziś, to przeżytek. Zlepek decyzji i działań podjętych w przeszłości. Jeśli uważasz, że były słuszne – wspaniale! Jeśli nie – także świetnie! Światło gwiazd, które właśnie widzisz na niebie, jest bardzo stare. Gdy do ciebie dociera, ma już tysiące lat. Podobnie jest, gdy spoglądasz w lustro. Odbicie, które widzisz, odzwierciedla to, co już się zdarzyło w twoim życiu i co doprowadziło cię do dnia dzisiejszego. Tymczasem ty masz za zadanie pokierować tym, co dopiero nastąpi, aby odbywało się na twoich zasadach. Odkryć, kim jesteś, i tego się trzymać. Bez martwienia się, co inni będą mieli na ten temat do powiedzenia.

Książka „Nie wszyscy muszą cię lubić. Przestań szukać aprobaty i żyj pełnią życia” to nie poradnik. To wspomagacz zdrowia psychicznego, który pomoże ci znaleźć drogę do swojego ja, jeśli, jak większość z nas, zapomniałaś/zapomniałeś o mocy, która kryje się w tobie. Robin Sharma, autor „Mnicha, który sprzedał swoje ferrari”, powiedział kiedyś: „Jedną z najsmutniejszych rzeczy w życiu jest dotrzeć do końca i spojrzeć wstecz z żalem, że mogło się być kimś więcej, zrobić więcej czy mieć więcej”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Pułapka aprobaty

Zadaj sobie pytanie, czego ci brakuje. W jakich sytuacjach wikłasz się w to, co nazywam „pułapką aprobaty”, czyli potrzebą uzyskania zewnętrznej akceptacji dla swoich wewnętrznych dążeń i pragnień? Istnieje duża szansa, że to właśnie ta potrzeba cię paraliżuje. Jak to działa?

Czujesz coś do kogoś, ale wiesz, że twoim rodzicom nie spodoba się zawód lub wyznanie tej osoby. Pułapka aprobaty.

Marzysz o tym, by zająć się sztuką, ale każdy w twojej rodzinie zrobił karierę prawniczą, więc i ty jesteś na studiach prawniczych. Pułapka aprobaty.

Chcesz więcej zarabiać, ale wydaje ci się, że nie warto prosić o podwyżkę, skoro nie masz wyższego wykształcenia. Pułapka aprobaty.

Myślisz o tym, czy nie ubrać ocieplaczy na nogi na lunch ze znajomymi, ale obawiasz się, że zawsze modna Tiffany cię wyśmieje. Pułapka aprobaty.

Wiesz, że tak naprawdę nie chcesz mieć dzieci, ale prawdopodobnie zdecydujesz się na dwójkę, żeby „nie być dziwadłem”. No i twoja mama pragnie wnuków. Pułapka aprobaty, w dodatku do kwadratu!

Od dekady chcesz się rozwieść, ale martwisz się, co powiedzą sąsiedzi, wspólnota kościelna, teściowie? Pułapka, pułapka, pułapka.

Skoro jednak dotarliśmy razem do tego momentu, wiem, że pragniesz oswobodzić się z tych pułapek. A ja w miarę możliwości będę cię w tym wspierać. Każdemu przyda się wsparcie, zwłaszcza przy wprowadzaniu takich fundamentalnych zmian, jakie cię czekają.

Masz prawo być, kim zechcesz, robić, co zechcesz, i mieć, co zechcesz. To prawo przysługuje nam z urodzenia. Po prostu po drodze tracimy orientację i trochę błądzimy.

SUSIE MOORE – niegdyś dyrektorka do spraw sprzedaży i doradczyni firm rozpoczynających działalność w Dolinie Krzemowej i Nowym Jorku. Dziś jest trenerką rozwoju osobistego i publicystką piszącą felietony z poradami dla największych mediów. Jej artykuły publikowano w czasopismach „Business Insider”, „Forbes”, „Entrepreneur”, „Marie Claire” i „Huffington Post” oraz na portalach Today i Oprah.com. Z pochodzenia Angielka, mieszka i pracuje w Miami.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! / pexels

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?

Gruba w głowie. „Schudłam 18 kg i poczułam się oszukana. Czekałam na wielką zmianę, a czułam się tylko gorzej”

Słyszałaś, że jesteś dojrzała jak na swój wiek? To może być trauma / istock

Często słyszała, że jest dojrzała jak na swój wiek. „To nie do końca dojrzałość, a wynik przeżytych traum”

Medytacja - czas na słuchanie siebie / unsplash

Czas na słuchanie siebie. „Nie musimy być zaawansowanymi medytującymi, aby czerpać korzyści z medytacji”

Zamiast pójść spać, patrzysz w smartfon? To może być tzw. revenge bedtime procrastination

„Kundalini była jogą dla uprzywilejowanych, tylko wybrani mogli ją praktykować”. Dlaczego mówi się, że modna odmiana jogi zmienia życie, wyjaśnia Monika Wypych

Jesteśmy słabym pokoleniem? Psycholożka wyjaśnia / pexels

Jesteśmy słabym pokoleniem? Psycholożka wyjaśnia, z czego może wynikać wzrost zapadalności na choroby psychiczne

Trening autogenny Schultza i Jacobsona. Co to jest? Komu może pomóc?

Muzykoterapia – dla dzieci i dorosłych. Czy muzyką można wyleczyć depresję?

Jeśli twój bliski choruje, wydrukuj i zapamiętaj! Rady Moniki Kotlarek dla rodzin i przyjaciół osób z zaburzeniami psychicznymi

Dziecko siedzi na podłodze

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny o wstrzymaniu przyjęć na oddział dziecięcy: „To nasz niemy krzyk”

Barbara Filipczyńska /fot. archiwum prywatne

„Kiedy dusza ustala kierunek działania, a umysł je realizuje, zaczynamy żyć tak, jak chcemy”. Czym jest Soul Coaching® mówi Barbara Filipczyńska

Praca, dom, obowiązki… Spokojnie, nie wszystko w życiu musi być idealne. Oto 5 powodów, dla których czasem dobrze odpuścić

„Nie idziemy do lasu zwiedzać, tylko wziąć w nim udział”. O wielkiej mocy lasoterapii mówi psychiatra i ekoterapeutka Katarzyna Simonienko

Kobieta śmieje się a w ręce trzyma drinka

„Weź się wyluzuj!”. Tylko jak? Oto kilka rad, dzięki którym nauczysz się „odpuszczać”

Kobieta

Prawie połowa młodych dorosłych zmaga się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Badacze: „Liczby były dla nas zaskoczeniem”

„3 minuty śmiechu odpowiadają 15 minutom joggingu. Kiedy się śmiejemy, pracuje 240 naszych mięśni” – mówi Henryka Radziejowska-Semków, specjalistka nauki o śmiechu

„Depresja to gniew skierowany do środka. Agresja wobec innych może być jednym z jej objawów” – mówi psycholożka Urszula Struzikowska-Marynicz

Somatyzacja – zaburzenia somatyzacyjne, objawy, gdzie otrzymać skuteczną pomoc

„Od nas zależy, czy media społecznościowe będą nas wzmacniać, czy niszczyć”. Jak zrobić porządki na Instagramie, mówi psycholożka Zuzanna Butryn

Aleksytymia - czym jest? / pexels

Masz trudność z nazywaniem i identyfikowaniem emocji? Jak 10 proc. populacji, możesz być aleksytymikiem

Paulina Danielak / archiwum prywatne

Paulina Danielak: Kobiety często nie mają dostępu do złości. Pojawia się płacz, bo nikt nie uczył ich wcześniej, jak wyrażać złość

dr Ewa Jarcewska-Gerc /fot. archiwum prywatne

„Poczucie winy, które towarzyszy prokrastynacji, może albo nas pogrążyć w dalszym odkładaniu, albo w końcu zmotywować do zmiany” – mówi Ewa Jarczewska-Gerc

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×