Przejdź do treści

Szykuje się duża zmiana dla osób chorych na cukrzycę. Dzięki niej znacznie podniesie się jakość ich życia

Szykuje się duża zmiana dla osób chorych na cukrzycę. Dzięki niej znacznie podniesie się jakość ich życia
Szykuje się duża zmiana dla osób chorych na cukrzycę. Dzięki niej znacznie podniesie się jakość ich życia / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na stronach rządowych pojawił się od dawna wyczekiwany przez pacjentów i środowisko medyczne projekt. Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Najważniejsza zmiana dotyczy dorosłych pacjentów i pacjentek chorych na cukrzycę, w tym osób niewidomych i ciężarnych. 

Wielka zmiana dla chorych na cukrzycę

Do tej pory refundacja nowoczesnych systemów monitorowania glikemii obejmowała dzieci i młodzież z cukrzycą typu 1 od 4 do 18 r.ż.

Już niedługo jednak refundacja systemu ciągłego monitorowania stężenia glukozy Flash (FreeStyle Libre) zostanie rozszerzona o kolejną dużą grupę osób. Według najnowszego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia będą to dorośli pacjenci chorzy na cukrzycę i będący na intensywnej insulinoterapii. Zmiana dotyczy również kobiet w ciąży oraz osób niewidomych z cukrzycą leczonych insuliną. Dla pacjentów niewidomych będzie to niezwykle ważne ułatwienie, ponieważ system głosowo informuje o poziomie glikemii.

Refundacja to ogromna zmiana dla dorosłych pacjentów chorych na cukrzycę, ponieważ dzięki niej będą mieli znacznie większy dostęp do systemów monitorowania glikemii. Z kolei dzięki ciągłej obserwacji jej poziomu zwiększy się skuteczność leczenia oraz znacząco podniesie się jakość życia pacjentek i pacjentów. Zastosowanie systemów monitorowania glikemii wpływa też na zmniejszenie ryzyka rozwoju groźnych powikłań cukrzycy.

Katastrofalna sytuacja w Mariupolu / gettyimages

Cukrzyca – co to za choroba?

Cukrzyca to choroba autoimmunologiczna, charakteryzująca się hipoglikemią, czyli zmniejszeniem stężenia glukozy we krwi (wynosi on mniej niż 70 mg/dl). Jest ona efektem zaburzonego działania lub wydzielania insuliny (hormonu wytwarzanego przez trzustkę). To z kolei doprowadza do zaburzenia przemiany materii węglowodanów, białek oraz lipidów.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia problem cukrzycy dotyczy prawie pół miliarda osób, a w Polsce choruje na nią ponad 3 miliony osób. Cukrzyca to choroba rozwijająca się w efekcie zaburzeń gospodarki węglowodanowo-insulinowej. Cechą wspólną wszystkich rodzajów cukrzycy jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemia), jednak prowadzą do tego różne mechanizmy.

W zależności od tego, co odpowiada za podwyższone stężenie glukozy, można wyróżnić kilka typów cukrzycy – typ 1 i 2, cukrzycę ciężarnych, cukrzycę wtórną, a także wymykające się wymienionym definicjom rodzaje cukrzycy – LADA i MODY.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Leczenie cukrzycy

Leczenie cukrzycy insulinozależnej wymaga stosowania insuliny, która podawana jest w postaci iniekcji. Rodzaj insuliny, dawki oraz liczba iniekcji dopasowywane są indywidualnie do każdego pacjenta. Tego typu leczenie należy kontynuować przez całe życie. Zamiast zastrzyków można również korzystać z pompy insulinowej. Co ważne, jest ona wygodna w użytkowaniu i podnosi komfort życia chorej osoby.

W przypadku cukrzycy insulinoniezależnej stosuje się przede wszystkim leki obniżające poziom glukozy we krwi i zwiększające wrażliwość komórek na insulinę. Najczęściej stosowane preparaty to metformina, leki inkretynowe, pochodne sulfonylomocznika czy glitazony. W przypadku zaawansowanej cukrzycy typu 2, przebiegającej z zaburzeniem czynności wydzielniczych trzustki, może być konieczne również wstrzykiwanie insuliny.

Leczenie cukrzycy u kobiet w ciąży opiera się przede wszystkim na zmianie stylu życia i stosowaniu odpowiedniej diety. Gdy to nie przynosi pożądanych efektów, konieczne jest zastosowanie insuliny.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.