Przejdź do treści

Tej herbaty pozbądź się z domu! Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie

Picie tej herbaty może mieć groźne konsekwencje dla naszego zdrowia \źródło: unplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektor Sanitarny podał do wiadomości publicznej, że w niektórych partiach herbat miętowych znaleziono zanieczyszczenie nadchloranem. Konsekwencje wypicia takiego napoju mogą być bardzo poważne dla naszego zdrowia. Substancja ta hamuje wychwyt jodu, niezbędnego dla tarczycy pierwiastka.

„Nadchloran jest substancją szkodliwą dla zdrowia”

Główny Inspektor Sanitarny podał oficjalny komunikat dotyczący wycofania niektórych partii herbat miętowych, których producentem jest firma Julius Meinl Austria GmbH. Powód? Znaleziono w niej zanieczyszczenie nadchloranem. Do GIS-u informacja ta wpłynęła poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF).

„Nadchloran jest substancją szkodliwą dla zdrowia, ze względu na hamowanie wychwytu jodu przez tarczycę” – ostrzega GIS.

Najbardziej zagrożone są niemowlęta, dzieci w okresie prenatalnym, a także osoby z niedoborami jodu.

Czym są nadchlorany? To sole lub estry kwasu nadchlorowego, które występują naturalnie w środowisku w złożach azotanu i potasu. Mogą powstawać także w atmosferze i przenikać do gleby i wód gruntowych. Występują one również jako zanieczyszczenie środowiskowe w następstwie stosowania nawozów azotowych oraz produkcji.

Jak czytamy na stronie internetowej Polskiej Federacji Producentów Żywności, od 1 lipca 2020 r. obowiązują nowe wytyczne uwzględnione w Rozporządzeniu(UE) 2020/685. Znajdziemy w nim dopuszczalne normy nadchloranów w różnych produktach spożywczych. Dla herbat, naparów owocowych i ziołowych dopuszczalna ilość nadchloranu wynosi 0,75 mg/kg.

Sprawdź szczegóły wycofanego produktu!

  • Nazwa: Big Bag HT Organic Refreshing Mint, 40 g,
  • Data minimalnej trwałości: 17.02.2024,
  • Numery partii: L220326, L220618, L220136 i L220619,
  • Producent: Julius Meinl Austria GmbH,
  • Dystrybutor: Julius Meinl Polska Sp. z o.o., ul. Pogodna 10, 05-850 Piotrkówek Mały.

Drugi rodzaj herbaty, która również została zanieczyszczona nadchloranem, to 95007 Leaf Bag HT Organic Refreshing Mint, 32 g o numerach partii:

  • L220376,
  • L220377,
  • L220631,
  • L220701,

źródło:pfpz.pl. GIS

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

GIS

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.