4 min.
Bakterie w moczu w ciąży a dziecko – czy konieczne jest leczenie?

Fot. absolutimages/AdobeStock
Bakterie w moczu w ciąży należy leczyć przy pomocy antybiotyku, ponieważ nawet bez objawów klinicznych zakażenie układu moczowego może być zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Nie każdy antybiotyk może być jednak stosowany w ciąży.
Spis treści
W prawidłowych warunkach drogi moczowe są jałowe. Zdarza się jednak, że w niektórych sytuacjach bakterie wnikają do dróg moczowych. Stanem predysponującym do pojawienia się bakterii w moczu jest m.in. ciąża. Obecność bakterii w moczu w ciąży świadczy przede wszystkim o zapaleniu pęcherza moczowego. Jednak zdarza się, że dochodzi do powikłań w postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek. Bakterie w układzie moczowym nie zawsze muszą wywołać stan zapalny i objawy choroby. Jednak ze względu na zagrożenie, jakie stanowią dla dziecka, wymagają leczenia.
Bakterie w moczu w ciąży – przyczyny
Bakterie w moczu częściej wykrywane są u kobiet niż u mężczyzn, przede wszystkim przez anatomiczne predyspozycje kobiet i bliższą odległość między odbytem a ujściem cewki moczowej. Dodatkowo ciąża jest stanem, kiedy pojawiają się sprzyjające warunki dla pojawienia się bakterii w moczu. Macica, która powiększa się wraz z postępem ciąży, powoduje ucisk na moczowody i utrudnia odpływ moczu. W efekcie dochodzi do poszerzenia się miedniczek nerkowych i zastoju moczu, który częściej dotyczy nerki prawej. Ponadto dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich w zaawansowanej ciąży. Zwiększa się więc ryzyko cofania moczu z pęcherza moczowego do moczowodów. Ponadto w ciąży w moczu częściej pojawia się glukoza. Stanowi ona doskonałą pożywkę dla bakterii, co sprzyja zakażeniom dróg moczowych w ciąży. Bakterią najczęściej wykrywaną w moczu ciężarnych jest Escherichia coli, czyli pałeczka kałowa. Jest ona fizjologicznie obecna w jelicie grubym, jednak w sprzyjających okolicznościach może przedostać się z okolicy odbytu do ujścia cewki moczowej. Bakterie w moczu w ciąży w niewielkiej ilości mogą również być wynikiem zanieczyszczenia próbki moczu florą fizjologiczną.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Czy bakterie w moczu w ciąży są niebezpieczne?
Zakażenie układu moczowego u kobiet w ciąży jest bardzo niebezpieczne. Może skutkować przedwczesnym porodem, jak również niską masą urodzeniowa u dziecka. Dlatego konieczne jest wdrożenie właściwego leczenia. Bardzo często kobieta nie wie o zakażeniu, gdyż może ono przebiegać bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest regularne badanie moczu u kobiet w ciąży. Objawy bakterii w moczu u kobiet w ciąży mogą obejmować pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, konieczność natychmiastowego oddania moczu, ból brzucha w okolicy podbrzusza, podbarwienie moczu krwią, parcie na pęcherz moczowy, zwiększoną ilość oddawanego moczu. Powikłaniem zakażenia dróg moczowych jest odmiedniczkowe zapalenie nerek, podczas którego pojawiają się objawy niepokojące:
- Gorączka,
- Dreszcze,
- złe samopoczucie,
- bóle w okolicy nerek,
- utrata apetytu,
- nudności i wymioty.
Zobacz także
Bakterie w moczu w ciąży – leczenie
W przypadku pojawienia się bakterii w moczu konieczna jest konsultacja lekarska. Bakterie w moczu w ciąży bez objawów klinicznych określa się mianem bakteriomoczu bezobjawowego. Aby wynik badania moczu był wiarygodny, konieczne jest przestrzeganie zasad właściwego pobierania moczu do badania. U kobiet leczy się obecność bakterii w moczu, jeśli są liczne i nawet, jeśli nie towarzyszą temu objawy kliniczne. Nie wszystkie metody leczenia mogą być jednak stosowane w ciąży. O leczeniu decyduje lekarz, który, w razie konieczności, przepisuje pacjentce właściwe antybiotyki. W ciąży można stosować takie antybiotyki, jak amoksycylina czy cefaleksyna. Można również stosować nitrofurantoinę, wyłączając pierwszy trymestr ciąży. Standardowo u dorosłych zalecane jest stosowanie fluorochinolonów na infekcję dróg moczowych, jednak w ciąży są one przeciwwskazane. W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek konieczna jest hospitalizacja chorej. U każdej ciężarnej, u której doszło do pojawienia się bakterii w moczu, konieczne są regularne kontrole moczu. Po zastosowaniu antybiotyku dochodzi do wyleczenia zakażenia. Przed wdrożeniem leczenia powinno się wykonać posiew moczu dla identyfikacji patogenu, jak również antybiogram, który pozwala określić, na jakie antybiotyki wrażliwy jest dany patogen. Możliwe staje się wówczas wdrożenie antybiotykoterapii celowanej, która z pewnością będzie skuteczna w terapii danego zakażenia. Nie należy jednak czekać do uzyskania wyników. Wcześniej wdraża się antybiotykoterapię empiryczną. Ponadto konieczne jest picie odpowiedniej ilości wody (około 2 litry na dobę), a także włączenie do codziennej diety np. soku z żurawiny, który ma doskonały wpływ na drogi moczowe.
Najnowsze w naszym serwisie

23.03.2023
Amylaza w moczu – kiedy jej poziom powinien wzbudzić niepokój?

23.03.2023
Ultrafiolet, czyli promieniowanie ultrafioletowe – zastosowanie, szkodliwość

23.03.2023
Benzen – jakie ma właściwości. Jak działa na zdrowie i czy jest szkodliwy?

23.03.2023
Badanie SHBG – kiedy się je wykonuje i jak się do niego przygotować?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023