Przejdź do treści

Krzywa cukrowa i jej znaczenie podczas ciąży

Kobieta w ciąży podczas badania krzywej cukrowej.
interstid/ AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badanie poziomu glukozy we krwi to jedno z najważniejszych badań w ciąży. Dzięki temu wyklucza się ryzyko m.in. rozwoju cukrzycy ciężarnej. Dowiedz się, jak przygotować się do badania krzywej cukrowej w ciąży i jak interpretować wyniki.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Krzywa cukrowa w ciąży, czyli badanie stężenia glukozy we krwi wykonywane regularnie pozwala na ustalenie m.in. ryzyka cukrzycy ciężarnej i zaburzeń tolerancji glukozy. Test ten powinien być przeprowadzany u wszystkich kobiet w ciąży. Nieprawidłowy poziom glukozy i możliwość wystąpienia cukrzycy to poważne zagrożenie zarówno dla przebiegu ciąży, jak i dla samego płodu.

Badanie krzywej cukrowej w ciąży, dlaczego jest ważne?

Określenie krzywej cukrowej w ciąży niesie za sobą wykluczenie ewentualnego zagrożenia dla płodu ze strony cukrzycy bądź też ryzyka nietolerancji glukozy przez matkę. Na rozwój cukrzycy ciążowej narażone są kobiety, które:

  • zaszły w ciążę powyżej 35. roku życia,
  • już przed ciążą miały nadmierną wagę lub borykały się z otyłością,
  • mają problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem,
  • odnotowały w rodzinie przypadki występowania cukrzycy typu 2,
  • mają zespół policystycznych jajników.

Rozwój cukrzycy ciążowej niesie za sobą szereg objawów, np.: częste oddawanie moczu, napady głodu, wzmożone pragnienie, osłabienie, senność, rozdrażnienie. Intensywność symptomów uzależniona jest od kondycji ciężarnej i przebiegu ciąży.

Jak się przygotować do badania krzywej cukrowej w ciąży?

Kiedy należy wykonać test krzywej cukrowej? Kobiety, które znajdują się w grupie ryzyka czynników powodujących możliwość rozwoju cukrzycy, badaniu powinny poddać się natychmiast, niezależnie od tygodnia ciąży. Sprawdzanie krzywej cukrowej wchodzi do grupy badań obowiązkowych podczas trwania ciąży i powinno być wykonywane regularnie. U kobiet niebędących w grupie ryzyka pierwsze testy wykonuje się pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży. Samo badanie nie wymaga od kobiety szczególnych przygotowań. Istotne jest natomiast, by ostatni posiłek zjeść 12 godzin przed planowanym badaniem, a na te przyjść na czczo. Ważne jest również to, by kobieta przystępowała do testów, będąc zdrowa. Wszelkie, nawet niewielkie infekcje, mogą zaburzyć otrzymane wyniki. Wpływ na rezultat badania mają również przyjmowane leki, w szczególności sterydy. Przed przystąpieniem do testu o wszystkich wątpliwościach należy powiadomić lekarza.

Jak wygląda badanie krzywej cukrowej?

Pierwsza próbka krwi pobierana jest na czczo. Następnie pacjentka dostaje do wypicia roztwór z glukozą i po upływie określonego czasu (od godziny do dwóch), pobierana jest druga próbka. Efekty uboczne, jakie mogą wystąpić po wypiciu roztworu, to: zawroty głowy, mdłości, wymioty, osłabienie. Ich pojawienie się nie musi jednak dotyczyć wszystkich pacjentek.

Zobacz także

Normy krzywej cukrowej w ciąży

Prawidłowe wyniki krzywej cukrowej w ciąży wyglądają następująco:

  • jeśli poziom cukru we krwi na czczo jest mniejszy lub równy 92 mg/l, a po wypiciu roztworu, po 2 godzinach mniejszy lub równy 153 mg/l – oznacza to wynik prawidłowy i wyklucza występowanie cukrzycy ciążowej.

Test, który potwierdza występowanie cukrzycy ciążowej, powinien być natychmiast skonsultowany z diabetologiem. Istotne jest wówczas wprowadzenie zbilansowanej diety z dużą ilością białka. Dodatkowo kobieta powinna rozpocząć regularną kontrolę cukru za pomocą glukometru i być pod stałą opieką lekarza.

Cukrzyca ciążowa i zmiana stylu życia

Cukrzyca ciążowa wiąże się ze zmianą dotychczasowego stylu życia, szczególnie w kwestii żywienia. Kobieta powinna przykładać baczną uwagę do codziennego jadłospisu, który powinien być kontrolowany regularnym pomiarem cukru we krwi. Należy go wykonywać zaraz po przebudzeniu na czczo, po śniadaniu, po obiedzie, kolacji. Prawidłowa dieta przyszłej mamy opiera się o produkty niskowęglowodanowe. Wskazane są małe, ale częste posiłki. Racjonalne codzienne żywienie powinno więc opierać się na 5 porcjach jedzonych w równym odstępie czasu. Dieta niskowęglowodanowa zawiera głównie produkty naturalne: jaja, drób, ryby, nabiał, warzywa, owoce, nasiona, naturalne oleje i oliwy. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych, dosładzanych i zawierających tłuszcze trans. W celu uzupełnienia zdrowych węglowodanów, z których organizm czerpie energię, wskazane jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu kasz i orzechów. Niezbędna jest również aktywność fizyczna, minimum 2 razy w tygodniu.

Nieleczona lub bagatelizowana cukrzyca ciążowa może przyczynić się do wad wrodzonych u dziecka, a samą matkę narazić na rozwój cukrzycy typu 2.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.