Przejdź do treści

Niskie ciśnienie w ciąży – przyczyny, objawy, skutki i sposoby na podniesienie

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele kobiet w ciąży odczuwa skutki niskiego ciśnienia krwi. Jest to jednak stan naturalny, ponieważ u ciężarnych średnia wartość tętniczego ciśnienia krwi spada aż o 10 mm Hg. Warto również wiedzieć, jakie są objawy i konsekwencje zbyt niskiego ciśnienia, aby skutecznie zapobiegać jego nadmiernemu obniżeniu.

Niskie ciśnienie w ciąży może być jedną z odczuwalnych zmian, które pojawiają się w organizmie kobiety po zapłodnieniu. W czasie ciąży zachodzi wiele procesów, które przygotowują organizm kobiety do niełatwego zadania, jakim jest przebycie porodu i urodzenie dziecka. Zaczynają się już w momencie zapłodnienia i późniejszego zagnieżdżenia zarodka. Większość z nich bardzo szybko cofa się po porodzie. Znajomość zachodzących przemian pozwala ciężarnej na interpretację objawów i uniknięcie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

avocado

Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży

Zbyt niskie ciśnienie w ciąży jest stanem potencjalnego zagrożenia, ponieważ może doprowadzić do omdlenia i niebezpiecznego upadku.

Głównymi zmianami, jakie zachodzą w układzie sercowo-naczyniowym ciężarnej, są: wzrost objętości krwi tłoczonej przez serce, zwiększenie wchłaniania sodu, a w konsekwencji wody, co z kolei prowadzi do wzrostu objętości krwi w naczyniach. Następuje również spadek oporu w krwionośnych naczyniach obwodowych i jednoczesny spadek ciśnienia tętniczego krwi. Zmiany te zaczynają się bardzo wcześnie, już w I trymestrze ciąży. Największe ich nasilenie następuje w II trymestrze ciąży (wtedy obserwujemy największy spadek ciśnienia tętniczego), później pozostaje na względnie podobnym poziomie do chwili porodu. Za zmiany głównie odpowiada układ hormonalny, a dokładniej produkcja estrogenów i progesteronu przez łożysko. Należy więc pamiętać, że niskie ciśnienie rozkurczowe w ciąży i skurczowe mogą być naturalnym stanem.

Jeśli chodzi o możliwe przyczyny za niskiego ciśnienia w ciąży, to pierwszą jest odwodnienie. Kobiety ciężarne powinny w miarę możliwości unikać sytuacji, w których może dojść do nadmiernej utraty wody przez organizm (np. przegrzanie). Bardzo ważne jest więc przyjmowanie odpowiedniej ilości wody, tj. min. 2 l dziennie. Ciężarne powinny również unikać ciężkich prac fizycznych i długiego stania, ponieważ wiążę się ono z utrudnionym odpływem żylnym, co w konsekwencji może doprowadzić do omdlenia. Innymi, bardziej skrajnymi, przyczynami odwodnienia mogą być: biegunka i wymioty (w przypadku których dodatkowym zagrożeniem jest utrata elektrolitów), zaburzenia gospodarki hormonalnej, a nawet krwotok. Jak więc widać, hipotensja (niedociśnienie) może być spowodowana przez wiele różnych przyczyn.

Zobacz także

Niskie ciśnienie – objawy

Bardzo niskie ciśnienie w ciąży może dawać wiele niespecyficznych objawów. Należą do nich: zawroty głowy, mroczki przed oczami, uczucie kołatania serca, ochłodzenie skóry dłoni i stóp, nudności i nocne poty.

Niskie ciśnienie, wysoki puls w ciąży – to również powszechnie występujące połączenie (tętno u ciężarnej wzrasta fizjologicznie o 15–20 uderzeń/min.). Serce bije szybciej, aby skompresować niskie ciśnienie. Jeśli u ciężarnej występuje któryś z wymienionych objawów, to oznacza to, że powinna się skontaktować z lekarzem. Niskie ciśnienie w ciąży może również objawiać się bólem głowy. Podczas specjalistycznej wizyty lekarz ocenia stan ogólny i może zlecić badania dodatkowe, które ułatwią proces diagnostyczny.

Należy pamiętać, że wymienione wyżej objawy niskiego ciśnienia w ciąży nie są charakterystyczne i mogą dotyczyć wielu innych schorzeń.

Niskie ciśnienie w ciąży – jak podnieść?

Należy pamiętać, że niebezpieczne jest bardzo niskie ciśnienie krwi w ciąży. Delikatny spadek ciśnienia jest w ciąży stanem naturalnym. Warto jednak zastanowić się nad często zadawanym pytaniem – „co na niskie ciśnienie” zalecają specjaliści? Przede wszystkim ciężarna powinna prowadzić zdrowy styl życia. Wysoce wskazana jest delikatna aktywność fizyczna, np. spacer. Bardzo ważne jest również wypijanie odpowiedniej ilości wody (min. 2 l dziennie). Należy też zapewnić odpowiednią podaż soli w diecie. Dyskusyjną metodą jest picie kawy, ponieważ kobieta w ciąży może dziennie wypić nie więcej niż 2 filiżanki słabej kawy. Oczywisty jest zakaz spożywania alkoholu. W razie wystąpienia niepokojących objawów towarzyszących spadkowi ciśnienia należy zgłosić się do lekarza, który oceni możliwą przyczynę i wyjaśni wątpliwości.

Bibliografia

1. Położnictwo i ginekologia, tom 1 pod red. Grzegorza Bręborowicza, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015.
2. Interna Szczeklika 2015/16 pod red. Piotra Gajewskiego, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2015.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.