2 min.
Jak rzucenie palenia naprawdę wpływa na wagę?

Istock.com
01.07.2022
Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej”
01.07.2022
Bezradni, zależni, słabi. Tacy będą dorośli wychowywani przez helikopterowych rodziców. Ostrzega Milena Wojnarowska, psycholożka
01.07.2022
Seks w upały. Jak ostudzić temperaturę, by atmosfera w łóżku pozostała gorąca?
30.06.2022
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
30.06.2022
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny
Strach przed przytyciem jest jednym z głównych powodów, dla których palacze nie chcą rzucić papierosów. To jednak wymówka bez pokrycia. Według naukowców rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.
Prawda jest taka, że osoby, które przestają palić, wcale nie przybierają na wadze więcej niż ci, którzy kontynuują palenie. Do takich wniosków doszedł zespół naukowców kierowany przez Susan Veldheer z Penn State College of Medicine. Badaczom chodziło o sprawdzenie tego, jak się ma rzucenie palenia do zmiany wagi, ale nie miesiąc czy rok później, a po ponad 10 latach. Czyli o to, jakie są efekty długoterminowe rzucenia palenia.
Dobra wiadomość dotyczy przede wszystkim osób, które palą od 1 do 14 papierosów dziennie. Trochę inaczej rzecz się ma w przypadku bardziej uzależnionych, którzy na dymka chodzą 24 razy na dzień lub częściej. Te osoby prędzej obrosną w tłuszcz, gdy palić przestaną. Albo przynajmniej tym grozi to bardziej.
Są jeszcze inne konkluzje.
Pierwszy wniosek: wszyscy – niezależnie od tego czy wciąż palili, czy rzucili nałóg – przytyli. Druga zaobserwowana zasada: jeśli palisz do 14 papierosów dziennie, nie będziesz grubszy niż osoby kontynuujące palenie. Ale! Zyskasz znacznie lepszą kondycję i zdrowie. Bo jak dowiedziono, nawet pomimo kilku nadprogramowych kilogramów, ekspalacze mają o 50 proc. mniejsze ryzyko chorób serca w porównaniu z nałogowcami. Bilans wyjdzie zawsze na plus!
Skoncentruj się zatem na korzyściach, które zyskasz, gdy uwolnisz się od tego śmierdzącego nałogu, a nie na swojej wadze. Bo ta, jak widać, rządzi się innymi prawami.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

25.06.2022