Magdalena Bury Nawet dwa miliony Polaków nie ma ubezpieczenia zdrowotnego – wynika z najnowszych danych NFZ Z danych Narodowego Funduszu Zdrowotnego wynika, że ok. 2 mln Polaków nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. "Dokładna liczba osób, które nie są ubezpieczone, jest trudna do ustalenia" - dodał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska,… 13.05.2022 2 min.
Aleksandra Tchórzewska Dentystka obawiała się, że otyła kobieta popsuje jej fotel. „Nikt mnie tak nigdy nie potraktował”- mówi zszokowana pacjentka Chora na astmę oraz tarczycę kobieta od listopada ubiegłego roku próbowała umówić się na wizytę u dentysty finansowaną z NFZ. Bezskutecznie. Dentystka odmówiła leczenia z obawy, że pacjentka walcząca z nadmiarowymi… 13.04.2022 5 min.
Natalia Suchocka Jakie są prawa pacjenta w Polsce i czego możemy oczekiwać od służby zdrowia. Lista jest długa 09.04.2022 6 min.
Aleksandra Tchórzewska 27-latka zmarła, bo lekarka nie podjęła się diagnozy. Zapadł wyrok w bulwersującej sprawie Gdyby lekarka zdiagnozowała ciążę pozamaciczną, Natalia G. najprawdopodobniej by żyła. Młoda kobieta zmarła na skutek rozległego krwotoku wewnętrznego, bo nie trafiła na stół operacyjny. Zapadł wyrok w sprawie lekarki z… 07.04.2022 3 min.
Magdalena Bury „Gruba jak świnia, to masz problem, by się przekręcić”, „Nie masz pojęcia, jak się rodzi”. Ginekolożka o przemocy na porodówkach 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. To właśnie dzisiaj w wielu miejscach organizowany jest tzw. "Roses Revolutions Day", czyli spokojna rewolucja. "Chodzi w niej o zwrócenie uwagi na… 26.11.2021 4 min.
Magdalena Bury Angelina Jolie o rasizmie w medycynie. „Biała skóra w kartach medycznych jest zawsze punktem odniesienia” "Mam dzieci z różnych stron świata i wiem, że kiedy wszystkie z nich miały wysypkę, to wykwity wyglądały zupełnie inaczej w zależności od ich koloru skóry. Za każdym razem, kiedy spoglądałam na ich karty medyczne, to punktem… 29.06.2021 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Dr hab. Teresa Zbyrad: Jest takie założenie, w myśl którego pacjenta traktuje się dosłownie jako „chore ciało w łóżku” O empatii (i znieczulicy) wśród lekarzy rozmawiamy z socjolog zdrowia i choroby, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. 02.04.2021 14 min.
Inga Kazana Zdarza ci się skłamać w gabinecie lekarskim? Naprawdę nie warto tego robić W gabinecie lekarskim czujemy się czasem jak na egzaminie. Z różnych przyczyn nie zawsze mówimy prawdę, mimo że chodzi przecież o nasze zdrowie. Dlaczego tak jest i jak temu zaradzić? 07.02.2021 6 min.
Ewa Wojciechowska Medycy grzmią: nie możemy odgórnie zakładać, że każda pacjentka poradzi sobie z ciążą wysokiego ryzyka, traumą porodu chorego dziecka oraz dalszą heroiczną opieką nad nim W dobie pandemii obudziliśmy się dziś w nowej polskiej rzeczywistości, w której Trybunał Konstytucyjny zacisnął pętlę na szyi Polek. 23.10.2020 7 min.
Anna Jastrzębska Lekarze z całego świata będą mogli sprawdzić naszą historię pacjenta – zapowiada Agnieszka Kister z Centrum E-Zdrowia Dostęp do grafików lekarzy wszystkich placówek medycznych w jednym miejscu, wizyta u specjalisty za jednym kliknięciem i internetowa historia medyczna pacjenta, która docelowo ma być dostępna dla medyków na całym świecie. Takie… 25.09.2020 3 min.
Anna Jastrzębska Wstydzisz się rozebrać u lekarza? „Nikt z personelu nie czyha z radością, aby obejrzeć nagiego pacjenta” „Jako lekarz traktuję to całkowicie 'technicznie' i nawet nie przyszedłby mi do głowy jakikolwiek podtekst seksualny. (…) Zalecenia odsłaniania konkretnych części ciała nie biorą się z kosmosu”. Twórczyni instagramowego… 10.08.2020 7 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Zwolnienie leżące i chodzące – wszystko, co warto o nich wiedzieć Lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie musi wskazać, czy chory może chodzić, czy też powinien leżeć. Większość z nas obawia się zwłaszcza tego drugiego zapisu. Czy rzeczywiście zwolnienie leżące oznacza konieczność… 18.12.2019 5 min.
Małgorzata Germak Idziesz na badania albo do lekarza po receptę. Jakie masz prawa jako pacjentka? Czy lekarz może odmówić zbadania cię? Co, jeśli nie zgadzasz się z diagnozą lekarza? W jakich sytuacjach lekarz może odmówić wypisania recepty i czy w ogóle może? Poznaj swoje prawa jako pacjentka. 14.10.2019 6 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Skierowanie – jak długo zachowuje ważność? Do jakich specjalistów nie potrzebujesz skierowania? Skierowanie jest ważne tak długo, jak długo istnieją przesłanki do podjęcia konkretnych działań diagnostycznych bądź terapeutycznych. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Jakie? 02.10.2019 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Gdy informacje w ulotce nie zgadzają się z zaleceniami lekarza. Wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat informacji zawartych w ulotce 28.09.2019 6 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Recepty papierowe i e-recepty. Wszystko co powinnaś o nich wiedzieć Jak długo ważna jest recepta na antybiotyki? Co zrobić, jeśli przegapimy termin realizacji recepty? Czy musimy od razu wykupić wszystkie przepisane przez lekarza opakowania? Jaką przewagę nad receptą papierową ma e-recepta? Odpowiadamy 27.09.2019 6 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Polscy lekarze zbyt często przepisują antybiotyki i niewystarczająco dbają o pacjenta, który jest nimi leczony 18.09.2019 8 min.
Ewa Kaleta „Gdy zaszłam w ciążę, szef mi powiedział, że będzie stratny przez to, że ja postanowiłam go wrobić” Kobiety w ciąży często mają intuicję, rzadziej szczegółową wiedzę o swoich prawach, zarówno w pracy, jak i u lekarza nadal mają zbyt małą siłę przebicia. Ciężarna kobieta często staje się łatwym celem, chroni ją prawo,… 23.01.2019 11 min.