Przejdź do treści

Nowy rok, nowe zasady dla pacjentów. Co się zmieni w służbie zdrowia od 1 stycznia 2024 roku?

Na zdjęciu lekarz w gabinecie lekarskim: Hello Zdrowie
Wielu z nas czekają zmiany w ochronie zdrowia Fot. Christopher Furlong/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Segregacja medyczna na SOR-ach, powrót części leków na listę refundowanych, koniec niektórych zniżek: nowy rok przynosi wiele zmian dla pacjentów. Niektóre z nich, mimo szumnych zapowiedzi, zostaną wprowadzone jednak z opóźnieniem. Zapoznaj się z nimi!

Dobra wiadomość nie tylko dla cukrzyków

Na listę leków refundowanych w styczniu 2024 roku wracają flozyny. To nowoczesne leki przeciwcukrzycowe, które hamują odzyskiwanie glukozy z moczu pierwotnego do krwi, obniżają cieśnienie, przyczyniają się do spadku masy ciała oraz zmniejszają liczbę przedwczesnych zgonów cukrzyków z przyczyn kardiologicznych. Flozyny świetnie sprawdzają się w leczeniu cukrzycy, ale także w przewlekłej chorobie nerek oraz u chorych pacjentów z niewydolnością serca. Ta wiadomość ucieszy więc nie tylko diabetyków.

Ministerstwo Zdrowia wydało także komunikat w sprawie nowych zasad refundacji pasków do oznaczania glukozy. Zmiany związane są z wejściem w życie 1 stycznia 2024 r. rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

„Nowelizacja rozporządzenia dookreśla kwestie, które budziły dotychczas wątpliwości, poprzez nadanie nowego brzmienia w kryteriach przyznawania dla wyrobów medycznych oznaczonych kodami R.03.01, R.03.02, R.03.03, R.05.01 i R.05.02, w załączniku do rozporządzenia, tj. 'kolejne zlecenie może zostać wystawione, jeżeli pacjent korzystał z refundacji na paski do oznaczania glukozy we krwi średnio miesięcznie w liczbie nie większej niż 25/50/100/400 sztuk w okresie do 6 miesięcy poprzedzającym wystawienie kolejnego zlecenia, z wyłączeniem miesiąca, w którym nastąpiła realizacja pierwszego zlecenia, bez względu na liczbę zrefundowanych sensorów, w przypadku braku możliwości kontynuacji ze względu na liczbę zrefundowanych pasków nowe zlecenie może być wystawione po upływie miesiąca/3 miesięcy/6 miesięcy kalendarzowego(ych) następującego(ych) po miesiącu zakończenia realizacji poprzedniego zlecenia” – czytamy na gov.pl

W komunikacie dodano, że „w okresie blokady pacjent może korzystać z refundacji na paski do oznaczania glukozy we krwi w ilości zgodnej z zaleceniami osoby uprawnionej do wystawienia recepty”.

Segregacja na SOR-ach

Pacjentów czeka także prawdziwa rewolucja SOR-ach i w przychodniach NFZ. Celem zmian jest rozwiązanie problemu długich kolejek i wielogodzinnego oczekiwania na pomoc. Pacjent, który trafi na SOR i zostanie zakwalifikowany jako przypadek stabilny, skierowany zostanie z SOR-u do POZ, w tym i do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jeśli pacjent nie będzie wymagał konsultacji na SOR-ze, będzie mógł od razu udać się do poradni POZ lub NiŚOZ, bez konieczności czekania na lekarza dyżurnego SOR.

Segregacja medyczna pacjentów nosi miano triażu. Będzie za nią odpowiedzialny triażysta, który oceni, w jakim stanie zdrowia jest pacjent i do jakiego specjalisty powinien się udać. Triażysta ocenia pacjentów jednym z niżej wymienionych kolorów. Jak podaje portal pacjenci.pl, stan zdrowia chorych będzie określany kolorami. I tak:

  • kolor czerwony – są to pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, których trzeba przyjąć jak najszybciej,
  • kolor żółty – są to przypadki pilne, które także trzeba przyjąć szybko,
  • kolor niebieski lub zielony – są to pacjenci, którzy nie doświadczają stanu zagrożenia życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu,

Jak podaje portal, zmiany zostaną jednak wprowadzone z opóźnieniem, bo część szpitali nadal nie jest gotowa na tę reformę.  Aż 8 proc. SOR-ów nie spełniło wymogu odnośnie do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Lekarka rozmawia z pacjentami

Będzie drożej

Od stycznia czekają nas podwyżki w aptekach. Chodzi o leki recepturowe, czyli preparaty wykonywane w aptece na podstawie recepty lekarskiej. Przygotowuje je personel apteki.

„W przypadku leków recepturowych dochodzi do sytuacji, gdzie maść na trądzik potrafi kosztować więcej niż roczna terapia pacjenta z nowotworem. Kontrole NFZ potwierdzają, że na rynku leków recepturowych dochodzi do nieprawidłowości. Niektórymi sprawami zajmują się już organy ścigania. Ministerstwo Zdrowia dostrzegło to zjawisko, dlatego postanowiło uregulować rynek leków recepturowych” — czytamy na stronie NFZ.

Do opłaty ryczałtowej za lek „robiony”, która od 1 stycznia 2024 wyniesie 21,20 zł , doliczać trzeba będzie jeszcze różnicę między ceną, w jakiej apteka kupiła surowiec od hurtowni, a limitem jego finansowania. Dla pacjentów oznacza to jedno: podwyżkę.

Więcej terapii dla chorych na raka

Pacjenci hematoonkologiczni otrzymają nowe możliwości leczenia od 1 stycznia 2024 r.

„Kilka miesięcy temu w ramach HematoKoalicji apelowaliśmy o to, by rok 2023 był rokiem chłoniaków. Po uzupełnieniu schematów leczenia białaczek w roku 2022, właśnie w tym obszarze dostrzegaliśmy najpilniejsze potrzeby. I rzeczywiście w tym roku kilka nowych terapii dla pacjentów z nowotworami układu chłonnego zostało objętych refundacją. Brakowało jednak rozszerzenia możliwości terapeutycznych w I linii w chłoniaku Hodgkina oraz DLBCL, które pojawią się od 1 stycznia 2024 r. To zmiany, które były przez nas długo wyczekiwane i należy podziękować ministerstwu za konsekwentne działania na rzecz poprawy dostępu do nowoczesnych terapii w hematoonkologii, wszak od stycznia rozszerzą się również możliwości leczenia w przewlekłej białaczce limfocytowej oraz szpiczaku plazmocytowym”- czytamy na profilu Facebookowym HematoKoalicji, która działa na rzecz poprawy sytuacji pacjentów hematologicznych w Polsce.

Pacjenci onkologiczni mają często osłabiony system odporności. Dlatego też będą mogli skorzystać z 50 proc. zniżki na szczepienia profilaktyczne. Mowa o szczepieniu przeciwko półpaścowi.

„My bardzo często to mówimy, że półpasiec idzie w parze z nowotworem. Gdzieś ta immunosupresja okołonowotworowa powoduje uaktywnienie wirusa ospy i właśnie szczególnie w tych grupach chorych powinniśmy o tym pamiętać. Te szczepionki są bezpieczne, nie zawierają żywych wirusów, w związku z tym mogą być stosowane nawet u osób z immunosupresją”– zauważył dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych, którego cytuje portal hematoonkologia.pl

Koniec z ulgami

Tylko do końca roku honorowi dawcy krwi skorzystają z 33 proc. zniżek w PKP Intercity. Żeby ją uzyskać, trzeba było oddać krew przynajmniej trzy razy. Ulga ta była wdrożona na mocy ustawy covidowej, która obowiązywała od początku 2021 r., ale przełożyła się na ogromne straty po stronie PKP.

źródło: gov.pl, pacjenci.pl, hematoonkologia.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.