Przejdź do treści

Oparzenia – objawy, rodzaje, pierwsza pomoc. Co stosować na oparzenia słoneczne?

oparzenia - lekarz zakłada opatrunek na rękę
Fot. Monet / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Twoja przyjaciółka się kaleczy
Twoja przyjaciółka się kaleczy? Oto 5 rzeczy, które warto jej powiedzieć, a także 3, których mówić nie wolno
Jak schudnąć, gdy masz 20, 30, 40 lat?
Jak bezpiecznie i skutecznie się odchudzać, gdy masz 20, 30, 40 lat?
Wegetariańskie leczo - papryka górą!
Przepis na wegetariańskie leczo z papryką
Ćwiczenia na wzmocnienie pleców. Propozycje trenerki Kasi Bigos
chrapanie
Kilka faktów o chrapaniu. Sprawdź, czy to dotyczy twojego chłopaka albo ciebie

Oparzenia klasyfikuje się, zwracając uwagę przede wszystkim na stopień zniszczenia skóry oraz uszkodzenia tkanek głębokich. Zarówno oparzenia słoneczne, jak i oparzenie wrzątkiem lub innym gorącym płynem mogą okazać się groźne w skutkach dla ludzkiego zdrowia. Na szczęście większość oparzeń to te I lub II stopnia.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Oparzenia słoneczne są tak samo niebezpieczne, jak wszystkie inne rodzaje oparzeń. Właściwie każde działanie wysokiej temperatury – niezależnie od tego, czy jest to temperatura płynu, narzędzia, przedmiotu, czy promieni słonecznych – prowadzi do uszkodzenia tkanek głębokich. Uszkodzenia różnią się przede wszystkim zakresem oraz głębokością zmian.

Oparzenia słoneczne - leczenie, objawy, sposoby na oparzenie słoneczne

Kiedy dochodzi do oparzenia?

Oparzenie wrzątkiem to sytuacja, której wielu ludzi choć raz w swoim życiu doświadczyło. W przypadku niektórych skończyło się na delikatnym bólu, inni musieli sięgnąć po maść na oparzenia. Nie każdy zdawał sobie przy tym sprawę, że część jego naskórka uległa nieodwracalnej martwicy. Do tej dojść może już w temperaturze 42℃. Martwica przy tej temperaturze pojawi się po 6 godzinach, przy 55℃ potrzebne do zajścia tego procesu będą już tylko 3 minuty, a przy 70℃ wystarczy sekunda.

Właściwie każda temperatura wyższa niż 55℃ w kontakcie rozgrzanego płynu, substancji, przedmiotu z powierzchnią ciała powoduje nieodwracalne uszkodzenie skóry i tkanek głębszych.

Stopnie oparzenia

Stopnie oparzenia różnią się objawami, a także zakresem uszkodzeń, jakie powoduje kontakt wysokiej temperatury z powierzchnią ludzkiego ciała.

  • Stopień I – pojawia się w wyniku działania pary wodnej, niezbyt gorącej wody, oparzenia słoneczne także często przyjmują postać I stopnia; objawiające się rumieniem połączonym z obrzękiem i pieczeniem skóry; oparzenie to nie zostawia blizn, choć może utrzymywać się nawet do kilku dni i goić po złuszczeniu naskórka.
  • Stopień II – oparzenie wrzątkiem, gorącym olejem, czasami pod intensywnym wpływem pary wodnej; bąbel po oparzeniu to jego najbardziej wyrazisty objaw, pod martwym naskórkiem gromadzi się wówczas płyn. Oparzeniu towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk, a także silny ból związany z procesami zapalnymi i martwiczymi naskórka na granicy ze skórą właściwą. Oparzenie goi się około dwóch tygodni.
  • Stopień III – silne oparzenia termiczne związane z bezpośrednim działaniem ognia, czasami poważne oparzenia wrzątkiem lub gorącym olejem. Oparzenia te uszkadzają całą grubość skóry, czasami aż do kości. Pojawiają się silne dolegliwości bólowe. Często na dotkniętych działaniem temperatury miejscach pojawiają się biało-szare lub żółte strupy. Poparzona skóra jest niewrażliwa na dotyk. Ten stopień oparzenia często wymaga leczenia operacyjnego i przeszczepu skóry.

Zobacz także

Oparzenia – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy oparzeniach wymaga przyjęcia założenia, że oparzenie jest cięższe niż mogłoby się wydawać. Jest to ważne, ponieważ poważne oparzenia często uszkadzają końcówki nerwowe, przez co pacjent nie odczuwa bólu.

Przy poważnych, rozległych i ciężkich oparzeniach trzeba natychmiast wezwać pomoc. Chorego należy okryć, najlepiej zdejmując wcześniej uszkodzoną odzież. Jeśli przywiera ona do skóry, absolutnie jednak nie wolno jej zrywać.

Domowe sposoby na oparzenia to przede wszystkim schłodzenie oparzonej okolicy zimną wodą, aż do ustąpienia bólu (przeciętnie 20–30 minut). Po ochłodzeniu  założyć opatrunek na oparzenia z jałowej gazy. Maści na oparzenia lub podobne do nich kremy, płyn na oparzenia – z tych wszystkich rozwiązań należy zrezygnować. Utrudniają one gojenie się rany, mogą także prowadzić do powstania rany oparzeniowej. Pod żadnym pozorem nie powinno się również przebijać bąbli po oparzeniu. Jeśli natomiast pęcherze uległy zdarciu, należy je przemyć czystym spirytusem, gencjaną lub 0,5% roztworem azotanu srebra. Następnie należy założyć jałowy opatrunek. W przypadku oparzenia twarzy lub szyi nie zakłada się opatrunku, stosując tzw. metodę otwartą.

Co na oparzenia?

Plastry na oparzenia nie są być może najlepszym rozwiązaniem, w aptece znaleźć można jednak kilka przydatnych środków. Przede wszystkim żel na oparzenia lub okłady żelowe wielokrotnego użytku pomagają schłodzić skórę, działając przy tym także przeciwbólowo. Pianka na oparzenia, szczególnie przy małych i delikatnych oparzeniach I stopnia, działa przeciwbólowo oraz wspomaga regenerację skóry. Świetnie sprawdza się w przypadku miejscowych oparzeń słonecznych. Opatrunki hydrożelowe przydadzą się przy bolesnych oparzeniach II stopnia. Aloes na oparzenia sprawdza się w przypadku ran I stopnia, natomiast nie powinno się go używać przy II lub III stopniu oparzenia, ponieważ utrudnia gojenie się rany. W przypadku każdego poważniejszego urazu i oparzenia należy skonsultować się z lekarzem.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Zajęcia jogi śmiechu działają jak masaż twarzy, a przecież śmiech prostuje opadające kąciki ust. Po co myśleć o zmarszczkach? Ważniejsze jest życie pełne radości” – mówi Piotr Bielski, jogin śmiechu

„Ja nie lubię swojego brzucha. Mam sobie wmawiać, że jest zajebisty, jak nie jest? Ale nie jest tak słaby, żebym miała się go bardzo wstydzić i nie wychodzić na plażę” – mówi Ewa Zakrzewska, modelka plus size

„Jesteśmy w światowej czołówce, jeśli chodzi o spożywanie cukru. Jesteśmy jedną z najszybciej tyjących narodowości na świecie!” – mówi Agnieszka Wiśniewska, założycielka Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

Zainteresują cię również:

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

cellulit

„Kilogramy łatwiej jest zredukować niż cellulit. Czasem schudnięcie nie wystarcza”. O tym, co łączy cellulit i dobre samopoczucie, mówi endokrynolog

kobieta na plaży

Opalona ale niezdrowa skóra, czyli jak promieniowanie UV wpływa na starzenie się komórek

kobieta przegląda się w lustrze

Jak starzeje się organizm, gdy mamy 20, 30, +40?

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Katarzyna Szmigiel dermatolog

Maseczka, peeling ani make-up nie pomagają? O tym, jak sen wpływa na wygląd naszej skóry, pisze dermatolożka Katarzyna Szmigiel

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta je czekoladę

„Masz trądzik? Zrób sobie czekoladowy detoks”. Dermatolożki o wpływie czekolady na trądzik

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Oparzenia – czego nie robić, gdy się przydarzą

Oparzenia – dowiedz się, czego nie powinnaś robić, gdy ci się przydarzą

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?

leki psychotropowe w postaci tabletek wysypane na stół

Działanie leków psychotropowych. Przebieg leczenia, skutki uboczne, efekty