Przejdź do treści

Oparzenia – objawy, rodzaje, pierwsza pomoc. Co stosować na oparzenia słoneczne?

oparzenia - lekarz zakłada opatrunek na rękę
Fot. Monet / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
istockphoto.com
7 czynników pogarszających objawy alergii
minipizze z żurawiną
Minipizze z żurawiną i camembertem. Domownicy będą prosili o dokładkę
Przeklinanie ma swoje korzyści. Nie wierzysz? Sprawdź
Czego nie robić podczas infekcji intymnej?
rozstanie
„Nie bez kozery etapy rozstania porównuje się do tych, które są charakterystyczne dla przeżywania żałoby”. Psycholożka o rozstaniach, które bolą

Oparzenia klasyfikuje się, zwracając uwagę przede wszystkim na stopień zniszczenia skóry oraz uszkodzenia tkanek głębokich. Zarówno oparzenia słoneczne, jak i oparzenie wrzątkiem lub innym gorącym płynem mogą okazać się groźne w skutkach dla ludzkiego zdrowia. Na szczęście większość oparzeń to te I lub II stopnia.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Oparzenia słoneczne są tak samo niebezpieczne, jak wszystkie inne rodzaje oparzeń. Właściwie każde działanie wysokiej temperatury – niezależnie od tego, czy jest to temperatura płynu, narzędzia, przedmiotu, czy promieni słonecznych – prowadzi do uszkodzenia tkanek głębokich. Uszkodzenia różnią się przede wszystkim zakresem oraz głębokością zmian.

Oparzenia słoneczne - leczenie, objawy, sposoby na oparzenie słoneczne

Kiedy dochodzi do oparzenia?

Oparzenie wrzątkiem to sytuacja, której wielu ludzi choć raz w swoim życiu doświadczyło. W przypadku niektórych skończyło się na delikatnym bólu, inni musieli sięgnąć po maść na oparzenia. Nie każdy zdawał sobie przy tym sprawę, że część jego naskórka uległa nieodwracalnej martwicy. Do tej dojść może już w temperaturze 42℃. Martwica przy tej temperaturze pojawi się po 6 godzinach, przy 55℃ potrzebne do zajścia tego procesu będą już tylko 3 minuty, a przy 70℃ wystarczy sekunda.

Właściwie każda temperatura wyższa niż 55℃ w kontakcie rozgrzanego płynu, substancji, przedmiotu z powierzchnią ciała powoduje nieodwracalne uszkodzenie skóry i tkanek głębszych.

Stopnie oparzenia

Stopnie oparzenia różnią się objawami, a także zakresem uszkodzeń, jakie powoduje kontakt wysokiej temperatury z powierzchnią ludzkiego ciała.

  • Stopień I – pojawia się w wyniku działania pary wodnej, niezbyt gorącej wody, oparzenia słoneczne także często przyjmują postać I stopnia; objawiające się rumieniem połączonym z obrzękiem i pieczeniem skóry; oparzenie to nie zostawia blizn, choć może utrzymywać się nawet do kilku dni i goić po złuszczeniu naskórka.
  • Stopień II – oparzenie wrzątkiem, gorącym olejem, czasami pod intensywnym wpływem pary wodnej; bąbel po oparzeniu to jego najbardziej wyrazisty objaw, pod martwym naskórkiem gromadzi się wówczas płyn. Oparzeniu towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk, a także silny ból związany z procesami zapalnymi i martwiczymi naskórka na granicy ze skórą właściwą. Oparzenie goi się około dwóch tygodni.
  • Stopień III – silne oparzenia termiczne związane z bezpośrednim działaniem ognia, czasami poważne oparzenia wrzątkiem lub gorącym olejem. Oparzenia te uszkadzają całą grubość skóry, czasami aż do kości. Pojawiają się silne dolegliwości bólowe. Często na dotkniętych działaniem temperatury miejscach pojawiają się biało-szare lub żółte strupy. Poparzona skóra jest niewrażliwa na dotyk. Ten stopień oparzenia często wymaga leczenia operacyjnego i przeszczepu skóry.

Zobacz także

Oparzenia – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy oparzeniach wymaga przyjęcia założenia, że oparzenie jest cięższe niż mogłoby się wydawać. Jest to ważne, ponieważ poważne oparzenia często uszkadzają końcówki nerwowe, przez co pacjent nie odczuwa bólu.

Przy poważnych, rozległych i ciężkich oparzeniach trzeba natychmiast wezwać pomoc. Chorego należy okryć, najlepiej zdejmując wcześniej uszkodzoną odzież. Jeśli przywiera ona do skóry, absolutnie jednak nie wolno jej zrywać.

Domowe sposoby na oparzenia to przede wszystkim schłodzenie oparzonej okolicy zimną wodą, aż do ustąpienia bólu (przeciętnie 20–30 minut). Po ochłodzeniu  założyć opatrunek na oparzenia z jałowej gazy. Maści na oparzenia lub podobne do nich kremy, płyn na oparzenia – z tych wszystkich rozwiązań należy zrezygnować. Utrudniają one gojenie się rany, mogą także prowadzić do powstania rany oparzeniowej. Pod żadnym pozorem nie powinno się również przebijać bąbli po oparzeniu. Jeśli natomiast pęcherze uległy zdarciu, należy je przemyć czystym spirytusem, gencjaną lub 0,5% roztworem azotanu srebra. Następnie należy założyć jałowy opatrunek. W przypadku oparzenia twarzy lub szyi nie zakłada się opatrunku, stosując tzw. metodę otwartą.

Co na oparzenia?

Plastry na oparzenia nie są być może najlepszym rozwiązaniem, w aptece znaleźć można jednak kilka przydatnych środków. Przede wszystkim żel na oparzenia lub okłady żelowe wielokrotnego użytku pomagają schłodzić skórę, działając przy tym także przeciwbólowo. Pianka na oparzenia, szczególnie przy małych i delikatnych oparzeniach I stopnia, działa przeciwbólowo oraz wspomaga regenerację skóry. Świetnie sprawdza się w przypadku miejscowych oparzeń słonecznych. Opatrunki hydrożelowe przydadzą się przy bolesnych oparzeniach II stopnia. Aloes na oparzenia sprawdza się w przypadku ran I stopnia, natomiast nie powinno się go używać przy II lub III stopniu oparzenia, ponieważ utrudnia gojenie się rany. W przypadku każdego poważniejszego urazu i oparzenia należy skonsultować się z lekarzem.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

istockphoto.com

Masz trądzik? Wszystkiemu winne może być to, co jesz!

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto

Wrastające włoski po depilacji? Dermatolook wyjaśnia, jak zlikwidować ten dokuczliwy problem

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

Chcesz mieć zdrową skórę? Utrzymuj stabilny poziom cukru. Radzi autorka bloga Natura Pod Lupą

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe Zapalenie Skóry – czym jest, kogo dotyka i jak z nim walczyć?

Zajady – jak powstają? Poznaj 5 głównych przyczyn

Masz cerę naczynkową? Zobacz, dlaczego fotoprotekcja jest dla ciebie tak ważna! Ostrzegają dermatolożki z Dermatolook

Kompleksy i historie, które kryją się za nimi. Seria zdjęć „Rock Your Body” pokazuje, jak odważna jest prawda

Chcesz mieć piękną i zdrową skórę? Oto produkty, które powinny lądować na twoim talerzu

Jak zmienia się skóra w trakcie menopauzy? Tłumaczy kosmetolożka Joanna Skrzypczak

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

Czerniak – 8 rzeczy, których możesz o nim nie wiedzieć

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

Nagietek – kwiat, który nie tylko leczy, koi i pielęgnuje skórę. Jakie są jego magiczne właściwości i jak zrobić nagietkową maść? Tłumaczy autorka bloga Natura Pod Lupą

Pani Łuska: zaakceptowałam łuszczycę, żeby mi się lepiej żyło

Hello my Hero. Dominika Jeżewska, Pani Łuska: zaczęłam widzieć więcej szczęścia w łuszczycy, bawić się nią i doceniać, że dzięki niej dbam o wiele bardziej o swój organizm

cellulit

Cellulit – da się go pokonać?

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

maliny

„Olej z pestek malin – stanowczo NIE dla ochrony UV”. Dermatolog ostrzega przed chwytem marketingowym

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

„Posiadanie na swej twarzy czegoś odmiennego daje mi siłę i nadzieję. Cieszę się, że jest coś, co mnie wyróżnia, tańsze niż tatuaż” – mówi Anna, założycielka profilu NaTwarzyPL

dermatolog Agnieszka Kobyłka-Dziki

„Nam atopikom łatwiej jest walczyć i akceptować siebie, jak widzimy, że ludzie nie traktują nas inaczej”. Jesteś atopikiem? Sprawdź, na co musisz uważać

Kobieta przegląda się w lustrze

„Skóra jest bezpośrednim odbiorcą stresu. Stres może też pogorszyć łuszczycę, trądzik różowaty i wypryski”. Dermatolożka o wpływie stresu na skórę

Wiesz, jakiej ochrony słonecznej używać na promieniowanie UVA, a jakiej na UVB? I co to jest to PPD? Tłumaczy Ekspert Kosmetyczny