Przejdź do treści

Piosenka Taylor Swift może uratować komuś życie. „Gwarantuję wam, że to było celowe”

Taylor Swift
Utwór z najnowszej płyty Taylor Swift jest napisany w rytm uderzeń przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej/ fot. Ashok Kumar/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jeśli widzisz, że nastolatek lub dorosły stracił przytomność, zadzwoń pod numer 911, a następnie mocno i szybko naciśnij środek klatki piersiowej w rytm „The Tortured Poets Department”. Dziękujemy Taylor Swift!” – pisze Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. I podkreśla, że piosenka gwiazdy pop może uratować komuś życie!

Piosenka Taylor Swift może uratować życie

„Podwójny album?! Więc podwójna szansa na utwory ratujące życie?!” – czytamy o najnowszym, jedenastym albumie studyjnym Taylor Swift we wpisie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w mediach społecznościowych. Organizacja na co dzień publikuje wytyczne dotyczące chorób sercowo-naczyniowych oraz ich profilaktyki. Naukowcy tym razem poinformowali, że utwór „The Tortured Poets Department” amerykańskiej piosenkarki i autorki tekstów ma dokładnie takie tempo, jakie wymagane jest przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To oznacza, że fani artystki doskonale będą wiedzieli, w jakim tempie wykonywać 110 uderzeń na minutę. I dzięki temu będą mogli uratować komuś życie.

„Jeśli widzisz, że nastolatek lub dorosły stracił przytomność, zadzwoń pod numer 911, a następnie mocno i szybko naciśnij środek klatki piersiowej w rytm „The Tortured Poets Department”. Dziękujemy Taylor Swift!” – dodano w komunikacie.

Wcześniej polecaną do pomiaru czasu wykonywania uciśnięć klatki piersiowej była piosenka Bee Gees “Stayin’ Alive”. Utwór jednak ma już swoje lata i rzadko jest znany młodszej publiczności. Co więcej, nowa piosenka gwiazdy nie jest też jej pierwszą, która może być pomocna przy resuscytacji. Eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego stworzyli obszerną listę utworów, których rytm mieści się w przedziale między 100 a 120 uderzeń na minutę. Pod względem rytmu RKO idealnie sprawdzają się aż 54 utwory artystki.

 „Robię notatki. Kolejny hit, który można dodać do ratującej życie playlisty”

„I tak po prostu całe nowe pokolenie wie, co robić w sytuacji awaryjnej”

„Gwarantuję wam, że to było celowe” – czytamy w komentarzach.

Kobieta z psem i kotem

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Zanim rozpoczniesz właściwą resuscytację krążeniowo-oddechową, należy przeprowadzić działania zgodne z poniższym schematem postępowania: 

  1. Złap poszkodowanego za barki, spróbuj go ocucić. Zapytaj, czy wszystko jest w porządku. 
  2. Jeśli dana osoba reaguje, pozostaw ją w obecnej pozycji i wezwij pomoc. Jeśli nie reaguje, poproś kogoś, aby zadzwonił na pogotowie (w razie braku innych osób, sama zadzwoń pod numer alarmowy) i wykonaj poniższe kroki. 
  3. Sprawdź, czy poszkodowany oddycha. Zwróć uwagę na to, czy klatka piersiowa się porusza, posłuchaj również oddechu. Sprawdź też, czy nie ma nic w ustach, co mogłoby blokować przepływ powietrza. O prawidłowym oddechu mówi się wtedy, gdy w ciągu 10 sekund pojawiają się przynajmniej dwa pełne cykle oddechowe. Jeżeli wszystko jest w porządku i nie podejrzewasz uszkodzenia kręgosłupa, możesz ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i czekać na przyjazd karetki. 
  4. Jeżeli poszkodowany nie oddycha, udrożnij jego drogi oddechowe – jedną rękę połóż na czole, drugą na brodzie i delikatnie odchyl głowę do tyłu. 

Rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. 

  1. Uklęknij obok poszkodowanego, w miarę możliwości w wygodnej pozycji. 
  2. Połóż dłoń na dolnym fragmencie mostka. 
  3. Drugą dłoń ustaw na grzbiecie pierwszej. 
  4. Spleć palce obu dłoni. 
  5. Wyprostuj ramiona i ustaw je prostopadle do klatki piersiowej. 
  6. Zacznij rytmicznie uciskać klatkę piersiową, na głębokość 5-6 cm, w tempie 100-120 na minutę. Ile ucisków trzeba wykonać przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej? U dorosłych należy przeprowadzić 30 takich uciśnięć. 
  7. Po każdym uciśnięciu zadbaj o to, aby klatka piersiowa wracała do pozycji wyjściowej. 

Po wykonaniu 30 uciśnięć klatki wykonaj 2 oddechy ratunkowe. 

  1. Udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego. 
  2. Zaciśnij jego skrzydełka nosa. 
  3. Wdmuchnij powietrze do ust tak, aby było widać uniesienie się klatki piersiowej. Czas jednego wdmuchnięcia powinien wynosić sekundę. Jeżeli przy pierwszym wdechu klatka piersiowa się nie uniesie, sprawdź, czy poprawnie udrożniłaś drogi oddechowe. 

Następnie powtarzaj cykl 30 uciśnięć oraz 2 oddechów ratunkowych. Czynności te należy wykonywać aż do momentu, gdy poszkodowany odzyska oddech lub pojawi się pomoc.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.