Przejdź do treści

Trzaskający palec – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie. Kiedy konieczny zabieg?

Trzaskający palec – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Przeziębienie czy jednak grypa? Jak rozpoznać, co ci dolega?
Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące
Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem. „To było szokiem dla mojej kobiecości”
Nie wystarczy powiedzieć, że boli brzuch. Lekarka Weronika Błaszczyk podpowiada, co ułatwi właściwą diagnozę
Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie

Palec trzaskający (palec strzelający) to zapalenie pochewek ścięgnistych w stawach śródręczno-palcowych. Najczęściej zaburzenie to pojawia się w obrębie palca serdecznego i kciuka. Rzadsza lokalizacja to palec środkowy i wskazujący, a najrzadziej palec trzaskający dotyczy małego palca. Na pojawienie się palca trzaskającego narażone są osoby wykonujące powtarzalne ruchy palcami. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych i rehabilitacji. Niekiedy konieczny jest zabieg operacyjny.

Co to jest palec trzaskający? 

Palec trzaskający to schorzenie przebiegające z zapaleniem pochewek ścięgnistych ścięgien. Pochewki ścięgniste otaczają ścięgna, ułatwiając ich przemieszczanie się i utrzymując je we właściwym położeniu. Zbudowane są z dwóch warstw zewnętrznej warstwy włóknistej i wewnętrznej warstwy maziowej. Przy przeciążeniu ścięgna rozwija się stan zapalny wewnętrznej warstwy powierzchni pochewki ścięgnistej. Wówczas zwężeniu ulega przestrzeń między pochewką ścięgnistą i ścięgnem, co zwiększa tarcie ścięgna o wewnętrzną powierzchnię pochewki ścięgnistej. Jest to odczuwalne jako ból towarzyszący ruchom palców. 

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Trzaskający palec – przyczyny powstania 

Najistotniejszym czynnikiem ryzyka prowadzącym do rozwoju zapalenia pochewek ścięgnistych i pojawienia się objawu trzaskającego palca jest powtarzalny ruch palców dłoni. Grupą szczególnie narażoną na rozwój dolegliwości są zatem osoby robiące na drutach, grające na instrumentach, ręcznie tkające dywany. U takich osób dochodzi do wzmożonego napięcia określonych partii mięśni i ścięgien, co ostatecznie prowadzi do rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Kolejnym czynnikiem ryzyka są powtarzalne mikrourazy dłoni, zwapnienia czy blizny pooperacyjne. Palec trzaskający może rozwinąć się w przebiegu takich schorzeń jak: 

Statystycznie palec zatrzaskujący (trzaskający) częściej dotyka kobiet i diagnozowany jest przede wszystkim w grupie wiekowej 50-60 lat.  

Lekarz dotyka dłoni pacjenta

Trzaskające palce – jak się objawiają? 

Stan zapalny pochewek rozwija się stopniowo. Początkowo objawy są bardzo dyskretne. Może pojawić się problem ze swobodnym zginaniem i prostowaniem palców, ale nie są odczuwalne dolegliwości bólowe. Prostowaniu palca towarzyszy charakterystyczne przeskakiwanie ścięgna i słychać „trzask” palca. W kolejnym etapie rozwoju zaburzenia pojawia się ból, który najpierw obecny jest podczas próby wyprostowania palca, a z czasem towarzyszy także zginaniu palców. Ponadto pojawia się obrzęk i zaczerwienienie skóry na palcu. W przebiegu palca trzaskającego na zewnętrznej powierzchni przy podstawie palca może pojawić się guzek. Jest to zgrubienie ścięgna, które boli przy próbie dotyku. Jeśli choroba postępuje dalej i nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, może dojść do trwałego przykurczu i znacznego upośledzenia ruchomości palca, uniemożliwiającego chwytanie.

Jak zdiagnozować trzaskający palec? 

Diagnostyka palca trzaskającego sprowadza się przede wszystkim do badania fizykalnego przeprowadzanego przez ortopedę lub chirurga. Zazwyczaj potwierdzenie obecności charakterystycznych objawów jest wystarczające do postawienia diagnozy. Pomocniczo można wykonać badanie obrazowe stawu zajętego przez stan zapalny. Idealnie sprawdza się badanie ultrasonograficzne. Podczas badania można określić stopień pogrubienia pochewki ścięgnistej. W wyjątkowo trudnych do zdiagnozowania przypadkach wymagane może być pogłębienie diagnostyki o zdjęcie RTG czy inne badania. 

Palec trzaskający – leczenie domowe i farmakologiczne 

Postępowanie w przebiegu palca trzaskającego zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zaburzenia. W początkowym etapie zazwyczaj wystarczy unikanie przeciążenia dłoni. Konieczne może być unieruchomienie palca na okres do trzech tygodni. W celu złagodzenia stanu zapalnego zastosować można leczenie miejscowe zazwyczaj lekarz przepisuje maść na trzaskający palec zawierającą glikokortykosteroidy. Konieczne może być także podanie steroidów doustnie lub w postaci iniekcji do pochewki ścięgnistej. Doskonałym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego jest fizjoterapia. Szczególnie polecane są zabiegi laseroterapii, krioterapii, magnetronik oraz kinesiotaping. 

W przypadku palca trzaskającego domowe metody postępowania mają znikomą skuteczność. W celu złagodzenia bólu można zastosować maść żywokostową lub rozgrzewającą maść z kurkumą. 

Kinesiotaping / pexels

Strzelający palec – leczenie zabiegowe 

Jeśli zachowawcze metody leczenia nie przyniosą pożądanej poprawy lub zmiany w pochewkach ścięgnistych są bardzo zaawansowane, wskazane jest leczenie zabiegowe. Obecnie stosowane są zabiegi o minimalnym stopniu inwazyjności, tzw. one day surgery. Po takim zabiegu nie ma konieczności pozostawania w placówce medycznej, gdyż zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do domu.  

Zabiegowe leczenie palca trzaskającego polega na nacięciu skóry oraz przecięciu pochewki ścięgnistej, co pozwala na zredukowanie ucisku na ścięgno. Nacięcie skóry ma długość 2-3 cm. W mniej inwazyjnej metodzie wykonywane jest nakłucie igłą. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa kilkadziesiąt minut. Poprawę ruchomości palców można zauważyć bezpośrednio po wykonaniu zabiegu nacięcia pochewek ścięgnistych. Po zabiegu dłoń powinna być unieruchomiona do momentu wygojenia, po czym należy rozpocząć odpowiednią rehabilitację pod kontrolą fizjoterapeuty. Zazwyczaj rekonwalescencja po zabiegu trwa od dwóch do czterech tygodni od zdjęcia szwów. Bolesność po zabiegu jest niewielka. Ćwiczenia służą zredukowaniu obrzęku, zapobiegają powstaniu zrostów i pozwalają zachować optymalną ruchomość palców.  

Zabieg operacyjnego leczenia palca trzaskającego jest procedurą o niewielkiej inwazyjności. Powikłania zdarzają się rzadko. Zazwyczaj mają one postać krwawienia po zabiegu. Możliwe jest także powstanie blizny czy zainfekowanie rany pozabiegowej. Poważniejsze powikłania obejmują uszkodzenie nerwów, mięśni czy naczyń krwionośnych. 

Źródła: 

  1. Ray G, Sandean DP, Tall MA. Tenosynovitis. 2022 May 8. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–. PMID: 31335044. 
  2. Papież K. i in., Ocena wyników leczenia operacyjnego palców trzaskających (przeskakujących) i poprawy jakości życia w oparciu o kwestionariusz PEM (Patient Evaluation Measure); Przegląd Lekarski, 2013, 70/7.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Pękające opuszki palców – przyczyny i leczenie łuszczącej się skóry na dłoniach

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Ból pośladka – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Ból pośladka a rwa kulszowa

Syndrom zimnej ręki. Marzną ci dłonie i stopy przez cały rok? To sygnał od organizmu!

Koilonychia – przyczyny, objawy i leczenie paznokcia łyżeczkowatego /fot. iStock

Koilonychia – przyczyny, objawy i leczenie paznokcia łyżeczkowatego

Ćwiczenia na ból biodra. 6 prostych ćwiczeń, dzięki którym go zwalczysz 

Nosisz latem lekkie klapki i sandałki? Fizjoterapeuta ostrzega

ból

Co stres robi z naszymi stawami? Będziesz zaskoczona

Błędy młodości, które mogą skutkować reumatyzmem

Ból nadgarstka – co robić, gdy utrudnia Ci życie? Jak pokonać zespół cieśni nadgarstka?

Budowa paznokcia – o czym świadczą pofałdowania, wgłębienia i zaciemnienia

Zdarza ci się słyszeć "strzelanie" w kolanach albo palcach? Fizjoterapeutka wyjaśnia, czy to szkodliwe i jaka jaka może być tego przyczyna

Zdarza ci się słyszeć „strzelanie” w kolanach albo palcach? Fizjoterapeutka wyjaśnia, czy to szkodliwe i jaka może być tego przyczyna

Czy wiosna szkodzi zdrowiu? Sprawdź, jakie dolegliwości mogą się wraz z nią pojawić, i jak sobie z nimi poradzić

Wybierz najlepszy sport najlepszy dla twoich stawów. Fizjoterapeuta podpowiada

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kwas moczowy we krwi – badanie, niskie i wysokie stężenie

„Ciało bez wątpienia lubi aktywność. Ale sport trzeba przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza”. Jak nie zaczynać aktywności, mówi Andrzej Pyda

Brodawki wirusowe – przyczyny, jak pozbyć się kurzajek na stopach i dłoniach

kobieta trzymająca się za mięsień

Mięsień naramienny – budowa, funkcje, ćwiczenia

Lekarz dotyka dłoni pacjenta

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – przyczyny, objawy, leczenie

Dziewczyna stoi przy krze lodowej

Krioterapia – co to, na co pomaga, przeciwwskazania. Czy może zaszkodzić?

Wkładki ortopedyczne do butów – rodzaje, skuteczność i zasady doboru

Prądy interferencyjne – wskazania, skutki uboczne, cena

Masaż wirowy – rodzaje, wskazania, przygotowanie, cena

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kobieta stoi przy oknie

Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

×