Przejdź do treści

„Nie zniknęłam”. Trzy dojrzałe kobiety przekonują, że po sześćdziesiątce można cieszyć się seksem

Starsza para w restauracji
Po sześćdziesiątce też można cieszyć się seksem. Foto: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. "Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie"
Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. „Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie”
Dariusz Gnatowski
Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał 59 lat
Marka Obagi ma nową ambasadorkę. To Grace Strobel, modelka z zespołem Downa
Dziecko w czapce
Dlaczego noworodkom w szpitalu podaje się witaminę K? Można odmówić jej podania?
koronawirus, Mediolan
„Lombardia się poddaje i wywiesza białą flagę”. Włoskie media o lawinowym wzroście zakażeń i nowych obostrzeniach w regionie

Gdy masz trzydzieści, czterdzieści lat, nie myślisz o tym, jak twoje życie intymne będzie wyglądać za… jakiś czas. A przecież twoje potrzeby nie znikną – zwłaszcza jeśli u swojego boku będziesz miała wartościowego mężczyznę. Danuta, Hanna i Teresa w szczerej rozmowie z Hello Zdrowie opowiadają, jak smakuje dojrzały seks, z jakimi trudnościami w sypialni muszą się zmierzyć i czy zbliżenia w tym wieku mogą być jeszcze gwałtowne.

„W łóżku czuję się swobodnie”

Danuta, lat 73, emerytowana księgowa

Kiedyś wydawało mi się – a wręcz byłam o tym przekonana – że w wieku, w jakim jestem obecnie, czyli podczas tak zwanej „jesieni życia”, sprawy związane ze współżyciem intymnym nie będą mnie interesować. Nie wyobrażałam sobie, że mogę być aktywna seksualnie jako sześćdziesięcio- czy tym bardziej siedemdziesięciolatka. A jednak jestem! Ale nie było tak zawsze. Kryzys nadszedł w okolicach moich pięćdziesiątych urodzin. Podupadłam na zdrowiu, mąż również, przeszłam operację wycięcia tarczycy. Dodatkowo mieliśmy trochę zmartwień, więc „te sprawy” na parę lat zniknęły z naszego życia. Udało nam się jednak wyjść na prostą. Przełomowy okazał się wyjazd nad morze. Dawno nigdzie razem nie wyjeżdżaliśmy, a jeśli już, to z wnukami. Mąż powiedział: „Jedźmy sami”. Wahałam się, ale w końcu się zgodziłam.

To właśnie w niedużej nadmorskiej miejscowości (Bałtyk uwielbiam) znowu się do siebie zbliżyliśmy. Uświadomiłam sobie wtedy kilka rzeczy. Przede wszystkim to, że moje potrzeby nie zniknęły. Kiedyś myślałam, że w dojrzałym wieku na seks zwyczajnie nie ma się ochoty, ale to nieprawda. Przynajmniej w moim przypadku. Tamto zbliżenie nad morzem okazało się wspaniałe, bardzo satysfakcjonujące, pełne ciepła i bliskości. Dzięki temu uświadomiłam sobie też to, że dojrzały seks może być pięknym doświadczeniem. Nawet nie sądziłam, jak bardzo. Jestem pewną siebie kobietą, a nie zawsze tak było. Jako dwudziesto-, trzydziestolatka narzekałam na figurę, zwłaszcza po dwóch ciążach, co powodowało, że z seksu nie mogłam czerpać pełnej radości, krępowałam się. To na szczęście minęło, ale na wszystko potrzeba czasu. Z mężem spędziliśmy razem prawie pięćdziesiąt lat! Znamy i akceptujemy swoje ciała. Akceptujemy też zmiany, jakie nastąpiły wraz z wiekiem.

W sypialni czuję się swobodnie, przestałam przejmować się fałdkami czy skórą, która nie jest tak jędrna jak kiedyś. Upływu czasu nie zatrzymamy, dlatego nie można pozwolić na to, aby kompleksy odebrały nam radość ze zbliżeń. Bo seks daje wielką radość! I jest ważny. Wtedy, nad morzem, uświadomiłam sobie również to, że mam prawo decydować o swoim ciele i dostarczać mu tego, co dobre, piękne i przyjemne – z seksem włącznie. Można mi nie wierzyć, ale nigdy nie czułam się tak dobrze w swojej skórze, jak teraz. Podobam się sobie i mężowi, i to jest najważniejsze.

Moja rada dla młodych kobiet? Na pewno taka, żeby o siebie dbały i nie przejmowały się, że tu czy tam mają za dużo (o ile mają). To nie ma znaczenia, ale kiedyś o tym nie wiedziałam. Moja rada jest też taka, żeby do ćwiczeń i dbania o siebie zachęcały również swoich mężów i chłopaków. Trzeba się dobrze czuć ze sobą. Jeśli zadbamy o swoje ciało i dobre samopoczucie, to seks nie zniknie nawet za dwadzieścia czy trzydzieści lat.

Seks? W każdym wieku!

„Zaczęło się od książki”

Hanna, 68 lat, nauczycielka na emeryturze

Zawsze lubiłam seks, ale po śmierci męża zamknęłam się w sobie i odsunęłam od ludzi. Byliśmy razem praktycznie przez całe życie, wiele przeszliśmy. Gdy go zabrakło, wydawało mi się, że sama nie dam sobie rady. Córki dorosły, wyfrunęły z gniazda, założyły swoje rodziny. Jedna z nich, starsza, żeby wyciągnąć mnie z dołka, podsunęła mi bardzo popularną w tamtym czasie powieść. Przyznam, że gdy zaczęłam ją czytać, bardzo się zdziwiłam, bo to był bardzo śmiały erotyk. Nigdy nie byłam miłośniczką harlequinów i tego typu literatury. Zdziwiło mnie, że takie książki nadal tak dobrze się sprzedają i że kobiety chętnie je czytają. Jakiś czas później poznałam A. Też niedawno stracił żonę. Po śmierci męża myślałam, że nic mnie już w życiu nie czeka, a tego, że zbliżę się jeszcze do jakiegoś mężczyzny, absolutnie nie brałam pod uwagę. A jednak okazało się, że z A. „nadajemy na tych samych falach”. Było między nami coś magnetycznego. Pomimo dość zaawansowanego wieku A. jest wciąż atrakcyjny fizycznie, nie wygląda na siedemdziesiąt lat. Ja też zawsze o siebie dbałam. To ważne, bo im człowiek starszy, tym łatwiej się „zapuścić”.

Na pewno seks w naszym wieku jest inny niż był kiedyś. Bo i potrzeby się zmieniają. Ciało ma ograniczenia, więc po prostu rezygnujemy z wymyślnych pozycji. W łóżku przyjemność muszą czerpać dwie osoby. Dojrzali mężczyźni są pod tym względem lepsi od młodych, bo zależy im, żeby partnerka była zadowolona. Na pewno cieszę się z tego, że teraz tak otwarcie mówi się o seksie. Ta książka, którą podsunęła mi córka, jest tego najlepszym przykładem. Potrafi rozbudzić wyobraźnię.

Czy seks w moim wieku może być gwałtowny? Uważam, że jak najbardziej, chociaż pewnie nie u wszystkich. Każdy jest inny. Nic na siłę. Dużo zależy od stanu zdrowia, na który nie zawsze mamy wpływ… Natomiast jeśli kobieta i mężczyzna ufają sobie i dobrze czują się w swoim towarzystwie, to oczywiście, że tak, zwłaszcza że na emeryturze ma się dużo wolnego czasu i nie ma w tym nic złego, by przeznaczyć go na przyjemności.

„Mamy swój ulubiony sklep dla dorosłych”

Teresa, lat 62, prowadzi księgarnię

Najlepsze w dojrzałym seksie jest to, że nie trzeba się już martwić o ewentualną „wpadkę”, czyli niechcianą ciążę. Gdy byłam młoda, nie było tylu metod antykoncepcji co teraz, więc była to rzecz, która zwłaszcza nam, kobietom spędzała sen z powiek. Natomiast teraz zupełnie nie muszę już myśleć o takich sprawach i dzięki temu mogę skupić się na doznaniach i na partnerze. Z mężem zawsze dobrze nam szło w sprawach seksu, pasujemy do siebie temperamentami. Dodam, że doczekaliśmy się czterech synów, którzy też mają charakter. Mój mąż, pomimo upływu czasu, jeździ na rowerze, pływa, gra w piłkę. Jest bardzo sprawny, dlatego jeśli chodzi o seks, to nie mieliśmy bardzo długich przerw.

Jedynym problemem, z jakim się obecnie zmagam, jest słabe nawilżenie pochwy, ale pomaga mi dobry, sprawdzony żel. Kiedy z mężem trochę już odczuwamy rutynę, robimy sobie jakiś erotyczny prezent. Mamy swój ulubiony sklep dla dorosłych. Zamawiamy wszystko przez internet. Paczka, którą dostajemy, jest dyskretna i to mi się bardzo podoba. Rozmawiałam kiedyś o tym z przyjaciółkami i były zdumione – nie tylko, że wciąż ze sobą sypiamy, ale że jeszcze sięgamy po urozmaicenia. Dlaczego nie? Co stoi na przeszkodzie? Dopóki człowiek jest sprawny, nie powinien z seksu rezygnować, bo seks zbliża ludzi do siebie. Kobietom w moim wieku czasem proponuje się hormonalną terapię zastępczą, ale ja się na nią nie zdecydowałam. Mój mąż dba o moje zadowolenie w sypialni, a ja dbam o to, żeby on też był zadowolony.

Czy coś zmieniłabym w swoim życiu erotycznym, patrząc z perspektywy czasu? Trudno powiedzieć. Kiedyś były inne czasy i inne możliwości. Teraz można uprawiać dużo bezpieczniejszy seks i chciałabym zachęcić młode kobiety, żeby korzystały z tych możliwości. Ja natomiast żałuję trochę, że nie zaczęliśmy robić zakupów w seks-shopach wcześniej. Nie ma się czego wstydzić, szczególnie jeśli kupuje się przez internet. Wszystko jest dla ludzi. Dlatego zachęcam, żeby puścić wodze fantazji i zaszaleć. Wiek nie gra roli i to jest mój apel do wszystkich.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Kochanie, muszę ci coś powiedzieć…”. Jak rozmawiać z partnerem o seksie?

rozstanie

Rozstanie – jak sobie z nim poradzić? Etapy żałoby

kobieta na łóżku

„Odmowa nie zabija”. Czyli jak sobie radzić, gdy słyszymy „nie” w seksie? – podpowiada seksuolożka Małgorzata Iwanek

BDSM na każdym polu, czyli w seksie i związkach ciągle gramy o władzę

Sekrety szczęśliwych par – 10 filarów udanego związku

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

katarzyna cichopek

Dlaczego mężczyźni zdradzają? Kasia Cichopek: „Jak nie zjesz obiadu w domu, to zjesz obiad na mieście”

Para rozmawia przy stole

Kiedy związek potrzebuje mediacji? Wyjaśnia prawniczka i mediatorka

Kobieta i mężczyzna

„Każdy związek da się zniszczyć. Porównanie relacji z rośliną, którą trzeba podlewać, bo inaczej uschnie, jest bardzo trafne” – mówi psycholog Katarzyna Kucewicz

Nieporozumienia w seksie. Rozmawiajcie o nich

„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski

Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski o seksie po urodzeniu dziecka: „W tym okresie trudno znaleźć przestrzeń na seksualność”

„Konflikt synowej i teściowej należy rozumieć jako pole kobiecych potrzeb i lęków” – mówi psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. Jak żyć z teściową unikając zbędnych napięć?

„W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie uciec od tego, od czego do tej pory uciekaliśmy. I nagle może się okazać, że jest super! Mamy naprawdę dobrych i mądrych ludzi blisko siebie” – mówi Marysia Organ, dziennikarka i blogerka

Toksyczna miłość i toksyczny seks

Para leży razem w łóżku

Co lubią dziewczyny w łóżku, co kobiety lubią w chłopakach

Pieniądze w związku a seks. „Zazdrość o karierę partnerki może komplikować relacje w sypialni” – mówi terapeutka seksualna dr Agata Loewe

Porozumienie bez Przemocy - to sposób na życie opierający się na szacunku, otwartości i gotowości na przyjęcie drugiego człowieka

„Porozumienie bez Przemocy rozumie uczucia jako sygnały i mówi o tym, że wszystkie są dobre, potrzebne i ważne” – mówi psycholog Agnieszka Kochanowicz

Kobieta i mężczyzna leżą na plaży

Ty i twój partner macie różny poziom libido? Jakie są konsekwencje tego problemu? Jak go rozwiązać? Wyjaśnia seksuolożka Joanna Niedziela

Toksyczne związki

Toksyczne związki okiem lekarza. Kiedy związek jest toksyczny?

Kłótnia w związku. 7 rzeczy, których lepiej po niej nie robić

kobiety w łóżku

„Szantażowanie seksem wciąż cieszy się popularnością” – twierdzi psycholożka

Małże na talerzu. Przy stole para na radnce

„Randki są ogromnie ważne na każdym etapie związku” pisze psychoterapeutka Anna Wietrzykowska. Dlaczego należy je praktykować?

„Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bolesne są takie niewinne słowa, które odnoszą się do naszego własnego doświadczenia posiadania matki” – mówi Mira Marcinów, autorka książki „Bezmatek”

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm