Przejdź do treści

„Nie zniknęłam”. Trzy dojrzałe kobiety przekonują, że po sześćdziesiątce można cieszyć się seksem

Starsza para w restauracji
Po sześćdziesiątce też można cieszyć się seksem. Foto: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Przeziębienie czy jednak grypa? Jak rozpoznać, co ci dolega?
Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące
Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem. „To było szokiem dla mojej kobiecości”
Nie wystarczy powiedzieć, że boli brzuch. Lekarka Weronika Błaszczyk podpowiada, co ułatwi właściwą diagnozę
Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie

Gdy masz trzydzieści, czterdzieści lat, nie myślisz o tym, jak twoje życie intymne będzie wyglądać za… jakiś czas. A przecież twoje potrzeby nie znikną – zwłaszcza jeśli u swojego boku będziesz miała wartościowego partnera czy partnerkę. Danuta, Hanna i Teresa w szczerej rozmowie z Hello Zdrowie opowiadają, jak smakuje dojrzały seks, z jakimi trudnościami w sypialni muszą się zmierzyć i czy zbliżenia w tym wieku mogą być jeszcze gwałtowne.

„W łóżku czuję się swobodnie”

Danuta, lat 73, emerytowana księgowa

Kiedyś wydawało mi się – a wręcz byłam o tym przekonana – że w wieku, w jakim jestem obecnie, czyli podczas tak zwanej „jesieni życia”, sprawy związane ze współżyciem intymnym nie będą mnie interesować. Nie wyobrażałam sobie, że mogę być aktywna seksualnie jako sześćdziesięcio- czy tym bardziej siedemdziesięciolatka. A jednak jestem! Ale nie było tak zawsze. Kryzys nadszedł w okolicach moich pięćdziesiątych urodzin. Podupadłam na zdrowiu, mąż również, przeszłam operację wycięcia tarczycy. Dodatkowo mieliśmy trochę zmartwień, więc „te sprawy” na parę lat zniknęły z naszego życia. Udało nam się jednak wyjść na prostą. Przełomowy okazał się wyjazd nad morze. Dawno nigdzie razem nie wyjeżdżaliśmy, a jeśli już, to z wnukami. Mąż powiedział: „Jedźmy sami”. Wahałam się, ale w końcu się zgodziłam.

To właśnie w niedużej nadmorskiej miejscowości (Bałtyk uwielbiam) znowu się do siebie zbliżyliśmy. Uświadomiłam sobie wtedy kilka rzeczy. Przede wszystkim to, że moje potrzeby nie zniknęły. Kiedyś myślałam, że w dojrzałym wieku na seks zwyczajnie nie ma się ochoty, ale to nieprawda. Przynajmniej w moim przypadku. Tamto zbliżenie nad morzem okazało się wspaniałe, bardzo satysfakcjonujące, pełne ciepła i bliskości. Dzięki temu uświadomiłam sobie też to, że dojrzały seks może być pięknym doświadczeniem. Nawet nie sądziłam, jak bardzo. Jestem pewną siebie kobietą, a nie zawsze tak było. Jako dwudziesto-, trzydziestolatka narzekałam na figurę, zwłaszcza po dwóch ciążach, co powodowało, że z seksu nie mogłam czerpać pełnej radości, krępowałam się. To na szczęście minęło, ale na wszystko potrzeba czasu. Z mężem spędziliśmy razem prawie pięćdziesiąt lat! Znamy i akceptujemy swoje ciała. Akceptujemy też zmiany, jakie nastąpiły wraz z wiekiem.

W sypialni czuję się swobodnie, przestałam przejmować się fałdkami czy skórą, która nie jest tak jędrna jak kiedyś. Upływu czasu nie zatrzymamy, dlatego nie można pozwolić na to, aby kompleksy odebrały nam radość ze zbliżeń. Bo seks daje wielką radość! I jest ważny. Wtedy, nad morzem, uświadomiłam sobie również to, że mam prawo decydować o swoim ciele i dostarczać mu tego, co dobre, piękne i przyjemne – z seksem włącznie. Można mi nie wierzyć, ale nigdy nie czułam się tak dobrze w swojej skórze, jak teraz. Podobam się sobie i mężowi, i to jest najważniejsze.

Moja rada dla młodych kobiet? Na pewno taka, żeby o siebie dbały i nie przejmowały się, że tu czy tam mają za dużo (o ile mają). To nie ma znaczenia, ale kiedyś o tym nie wiedziałam. Moja rada jest też taka, żeby do ćwiczeń i dbania o siebie zachęcały również swoich mężów i chłopaków. Trzeba się dobrze czuć ze sobą. Jeśli zadbamy o swoje ciało i dobre samopoczucie, to seks nie zniknie nawet za dwadzieścia czy trzydzieści lat.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Seks? W każdym wieku!

„Zaczęło się od książki”

Hanna, 68 lat, nauczycielka na emeryturze

Zawsze lubiłam seks, ale po śmierci męża zamknęłam się w sobie i odsunęłam od ludzi. Byliśmy razem praktycznie przez całe życie, wiele przeszliśmy. Gdy go zabrakło, wydawało mi się, że sama nie dam sobie rady. Córki dorosły, wyfrunęły z gniazda, założyły swoje rodziny. Jedna z nich, starsza, żeby wyciągnąć mnie z dołka, podsunęła mi bardzo popularną w tamtym czasie powieść. Przyznam, że gdy zaczęłam ją czytać, bardzo się zdziwiłam, bo to był bardzo śmiały erotyk. Nigdy nie byłam miłośniczką harlequinów i tego typu literatury. Zdziwiło mnie, że takie książki nadal tak dobrze się sprzedają i że kobiety chętnie je czytają. Jakiś czas później poznałam A. Też niedawno stracił żonę. Po śmierci męża myślałam, że nic mnie już w życiu nie czeka, a tego, że zbliżę się jeszcze do jakiegoś mężczyzny, absolutnie nie brałam pod uwagę. A jednak okazało się, że z A. „nadajemy na tych samych falach”. Było między nami coś magnetycznego. Pomimo dość zaawansowanego wieku A. jest wciąż atrakcyjny fizycznie, nie wygląda na siedemdziesiąt lat. Ja też zawsze o siebie dbałam. To ważne, bo im człowiek starszy, tym łatwiej się „zapuścić”.

Na pewno seks w naszym wieku jest inny niż był kiedyś. Bo i potrzeby się zmieniają. Ciało ma ograniczenia, więc po prostu rezygnujemy z wymyślnych pozycji. W łóżku przyjemność muszą czerpać dwie osoby. Dojrzali mężczyźni są pod tym względem lepsi od młodych, bo zależy im, żeby partnerka była zadowolona. Na pewno cieszę się z tego, że teraz tak otwarcie mówi się o seksie. Ta książka, którą podsunęła mi córka, jest tego najlepszym przykładem. Potrafi rozbudzić wyobraźnię.

Czy seks w moim wieku może być gwałtowny? Uważam, że jak najbardziej, chociaż pewnie nie u wszystkich. Każdy jest inny. Nic na siłę. Dużo zależy od stanu zdrowia, na który nie zawsze mamy wpływ… Natomiast jeśli kobieta i mężczyzna ufają sobie i dobrze czują się w swoim towarzystwie, to oczywiście, że tak, zwłaszcza że na emeryturze ma się dużo wolnego czasu i nie ma w tym nic złego, by przeznaczyć go na przyjemności.

„Mamy swój ulubiony sklep dla dorosłych”

Teresa, lat 62, prowadzi księgarnię

Najlepsze w dojrzałym seksie jest to, że nie trzeba się już martwić o ewentualną „wpadkę”, czyli niechcianą ciążę. Gdy byłam młoda, nie było tylu metod antykoncepcji co teraz, więc była to rzecz, która zwłaszcza nam, kobietom spędzała sen z powiek. Natomiast teraz zupełnie nie muszę już myśleć o takich sprawach i dzięki temu mogę skupić się na doznaniach i na partnerze. Z mężem zawsze dobrze nam szło w sprawach seksu, pasujemy do siebie temperamentami. Dodam, że doczekaliśmy się czterech synów, którzy też mają charakter. Mój mąż, pomimo upływu czasu, jeździ na rowerze, pływa, gra w piłkę. Jest bardzo sprawny, dlatego jeśli chodzi o seks, to nie mieliśmy bardzo długich przerw.

Jedynym problemem, z jakim się obecnie zmagam, jest słabe nawilżenie pochwy, ale pomaga mi dobry, sprawdzony żel. Kiedy z mężem trochę już odczuwamy rutynę, robimy sobie jakiś erotyczny prezent. Mamy swój ulubiony sklep dla dorosłych. Zamawiamy wszystko przez internet. Paczka, którą dostajemy, jest dyskretna i to mi się bardzo podoba. Rozmawiałam kiedyś o tym z przyjaciółkami i były zdumione – nie tylko, że wciąż ze sobą sypiamy, ale że jeszcze sięgamy po urozmaicenia. Dlaczego nie? Co stoi na przeszkodzie? Dopóki człowiek jest sprawny, nie powinien z seksu rezygnować, bo seks zbliża ludzi do siebie. Kobietom w moim wieku czasem proponuje się hormonalną terapię zastępczą, ale ja się na nią nie zdecydowałam. Mój mąż dba o moje zadowolenie w sypialni, a ja dbam o to, żeby on też był zadowolony.

Czy coś zmieniłabym w swoim życiu erotycznym, patrząc z perspektywy czasu? Trudno powiedzieć. Kiedyś były inne czasy i inne możliwości. Teraz można uprawiać dużo bezpieczniejszy seks i chciałabym zachęcić młode kobiety, żeby korzystały z tych możliwości. Ja natomiast żałuję trochę, że nie zaczęliśmy robić zakupów w seks-shopach wcześniej. Nie ma się czego wstydzić, szczególnie jeśli kupuje się przez internet. Wszystko jest dla ludzi. Dlatego zachęcam, żeby puścić wodze fantazji i zaszaleć. Wiek nie gra roli i to jest mój apel do wszystkich.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak oswoić wczesną i przedwczesną menopauzę? Ich przyczyny, objawy i konsekwencje zdrowotne

Magda Jarosz: Wstyd jest emocją, którą najmniej rozumiemy i z którą najbardziej boimy się spotkać

Filofobia – gdy miłość wywołuje atak paniki. Jakie są przyczyny strachu przed zakochaniem? 

„Warto mówić: 'Potrzebuję, żebyśmy się dłużej kochali’ zamiast 'To ty dochodzisz za szybko'”. Seksuolożka o tym, jak rozwiązywać nieporozumienia w seksie

„Można jednocześnie kochać i pożądać partnera, a po zbliżeniu z nim doświadczać smutku”. Skąd się bierze poseksualny blues w sypialni i jak sobie z nim radzić, mówi Marta Tabor

„Negocjacje to sposób na szczęście. Wrogiem w związku jest problem, a nie partner” – mówi Paweł Kowalewski, negocjator i mediator

Naturalne afrodyzjaki. 8 najlepszych produktów na pobudzającą kolację

Przez żołądek do… łóżka. 8 naturalnych afrodyzjaków idealnych na pobudzającą kolację

Joanna Jedrusik

Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

pexels.com

Często kłócisz się z partnerem? Sprawdź 6 sposobów na to, by wymiana zdań wyszła wam na dobre

Kobieta i mężczyzna śpią w łóżku

„Seks podczas okresu kobieta może odczuć jako olbrzymią akceptację ze strony mężczyzny, dowód, że jest dla niego atrakcyjna w każdych warunkach”

„Masturbacja przy partnerze czy partnerce może być wyrazem ogromnej intymności i zaufania” – mówi Anna Golan, seksuolożka

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

12 powodów, dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

chłopak i dziewczyna w lesie

„Nie zmieniajmy na siłę partnera, tak samo jak nie chcemy, aby to on zmieniał nas”. Jak poradzić sobie z kryzysem w związku podczas wakacji?

Żałoba po związku / unsplash

Żałoba po związku? To możliwe. Daj sobie tylko prawo do tego, by czuć się źle

Kłótnia w związku. 7 rzeczy, których lepiej po niej nie robić

para na kanapie

Czy można być niewiernym… genetycznie? Rozwiewamy wątpliwości

porno

„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

Menopauza to nie powód do wstydu! Ale nawet połowa kobiet nie mówi o niej partnerom

„Wstawiłeś zmywarkę?”, „powinnaś schudnąć” albo „ostatnio robiłaś to lepiej”. Są zwroty, których nie powinniśmy używać w łóżku!

Joanna Godecka, psychoterapeutk

„Tyle razy słyszałam, że go zdradzam. Żałuję, że tego nie zrobiłam”. Z Joanną Godecką rozmawiamy o patologicznej zazdrości w związku

Ugryź się w język i zostaw na boku swoje rozpasane ego. Jak się kłócić, żeby było dobrze?

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kobieta stoi przy oknie

Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

×