4 min.
Twarde soczewki, które zakładasz przed snem? To ortokorekcja

Ortokorekta wzroku / Unsplash
Najnowsze
22.04.2021
Szyje wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dzieci. „Muszą wiedzieć, że ich maluchy nie zostaną zapomniane”
22.04.2021
Rany i rozcięcia – rodzaje i pierwsza pomoc
22.04.2021
Szczepionki mRNA na COVID-19 bezpieczne dla kobiet w ciąży? Opublikowano pierwsze tak duże badanie na ten temat
22.04.2021
Ile osób w Polsce zmarło po szczepionce na COVID-19? U ilu wystąpiła zakrzepica? Znamy najnowsze dane
22.04.2021
Dr Joanna Kuschill-Dziurda: W pandemii więcej osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Założymy maseczkę i nikt nic nie zauważy
Masz wadę wzroku? Wypróbuj ortokorekcję. Polega ona na zakładaniu twardych gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych, w których nie tylko można, ale wręcz powinno się spać. O tej metodzie pisze optometrystka Justyna Nater w swoim najnowszym poście na Instagramie.
Ortokorekcja
Jak wyjaśnia optometrystka, ortokorekcję stosuje się nie tylko do korekcji krótkowzroczności, ale również u dzieci do hamowania jej progresji.
„Soczewki ortokorekcyjne wykonywane są indywidualnie, na sprecyzowane potrzeby pacjenta. Są dosłownie „uszyte na miarę”. Zakłada się je na noc, a po przebudzeniu zdejmuje i funkcjonuje bez okularów (korekcji) w ciągu dnia.
Zapytacie – jakim cudem? A takim, że ta soczewka jest twarda. To zupełnie coś innego niż standardowe miękkie soczewki kontaktowe. I ta twarda soczewka w nocy, pod powieką, modeluje kształt powierzchni oka, rogówki. Trochę magia, trochę Hogwart, a tak naprawdę czysta biologia i fizyka…” – pisze Justyna Nater.
Jak dodaje optometrystka, ortokorekcja jest uznawana za metodę bezpieczną i odwracalną. Wymaga jednak systematyczności, regularnych kontroli u specjalisty, zachowania środków ostrożności oraz prawidłowej pielęgnacji i higieny.
Dla kogo ortokorekcja?
Optometrystka wyjaśnia, że ta metoda nie nadaje się jednak dla osób o nieregularnym trybie życia, ponieważ wymaganych jest około 6 godzin snu, systematycznie, dzień po dniu. Tylko wtedy metoda ma sens i przynosi odpowiednie efekty.
„Tych soczewek nie da się kupić od ręki, jak powszechnie dostępne soczewki miękkie. Trzeba przejść badanie kwalifikacyjne, po którym ocenia się wielkość wady (oprócz krótkowzroczności może to być również astygmatyzm do pewnej wartości), stan powierzchni oka i predyspozycje do zastosowania takiej metody.
Warto jeszcze raz podkreślić, że te soczewki są twarde i gazoprzepuszczalne. Zachowują się na oku zupełnie inaczej niż soczewki miękkie. Dlatego w miękkich spać nie wolno, a w ortokorekcyjnych należy” – dodaje Justyna Nater.
Justyna Nater, czyli „Dbaj o wzrok”
Justyna Nater jest optometrystką. Prowadzi bloga „Dbaj o wzrok”, gdzie udziela wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Robi to dlatego, że jak twierdzi, chciałaby, żeby „Polacy zaczęli dbać o wzrok, bo zapominają o tym, jak łatwo można go stracić”. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.
Justyna Nater jest aktywna również w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagranie @dbajowzrok obserwuje 14 tys. osób.
Poleć artykuł innym
Zobacz także

„Mogę śmiało powiedzieć, że mandale karmią duszę i ratują zdrowie” – mówi Mayra Wojciechowicz, która prowadzi warsztaty z układania mandali. Czym są mandale? Jak wygląda proces tworzenia?

„Osoba, która nie ma sezonowych zaburzeń nastroju, zimą ma prawo mieć obniżony nastrój i chandrę”. O tym, czym jest fototerapia, mówi psychiatra Anna Antosik-Wójcińska

„Osoby niewidome są dużo aktywniejsze niż osoby widzące. Więcej chcą od życia, mają bardzo wysokie kompetencje” – mówią twórczynie projektu Wielozmysły
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.04.2021
SESJA TERAPEUTYCZNA: Najkrócej, jak to tylko jest możliwe

22.04.2021
„Od czego zaczyna się reset hormonalny? Od uświadomienia sobie, że z przebitą oponą nie pojedziesz dalej”. Recenzja książki „Dieta 7 hormonów” Sary Gottfried

20.04.2021
Katarzyna Szczerbowska: Stan psychozy jest trochę jak sen. Trudno przekazać, jaką udręką jest takie śnienie na jawie

18.04.2021