Przejdź do treści

UNICEF: w Polsce z każdym rokiem spada liczba szczepionych dzieci. Organizacja apeluje do ministra zdrowia

szczepienia na choroby zakaźne / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Polsce z każdym rokiem spada liczba szczepionych dzieci. Najbardziej to widać w przypadku szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce. Z 98 procent w 2010 roku do 93 procent w roku 2018. „Jeśli nie zatrzymamy obecnego trendu, grozi nam powrót chorób zakaźnych niosących szczególne zagrożenie przede wszystkim dla najmłodszych” – alarmuje UNICEF. 

Szczepienia na choroby zakaźne

Choroby zakaźne są niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci.

„Jedną z takich chorób jest odra, nazywana niegdyś 'zabójcą dzieci’. Choroba, na którą nie mamy skutecznego lekarstwa. Podanie dwóch dawek szczepionki MMR jest jedynym sposobem ochrony przed nią.

Jeżeli nie podejmiemy zdecydowanych działań, niebawem utracimy odporność populacyjną nie tylko na odrę, ale także na wiele innych chorób zakaźnych, takich jak np. polio czy gruźlica, o których – dzięki szczepieniom – zdążyliśmy już w Polsce zapomnieć” – czytamy na stronie UNICEF Polska.

fot. Tomasz Przybyszewski

Apel do ministra zdrowia

W związku ze spadkiem liczby szczepionych dzieci, UNICEF Polska zaapelował do ministra zdrowia.

„Szanowny Panie Ministrze,

Zwracam się do Pana Ministra z apelem o podjęcie zdecydowanych działań, mających na celu przeciwdziałanie drastycznemu spadkowi poziomu realizacji szczepień ochronnych wśród dzieci w Polsce. To problem, z którym należy się zmierzyć jak najszybciej.

Dotyczy bowiem wyjątkowo groźnych dla dzieci oraz kluczowych z perspektywy zdrowia publicznego chorób zakaźnych ujętych w kalendarzu szczepień obowiązkowych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowaliśmy w Polsce wyraźne spadki poziomu wyszczepialności dla szczepień uwzględnionych w Programie Szczepień Ochronnych…” – czytamy w oficjalnym liście do ministra Adama Niedzielskiego.

UNICEF apeluje o:

  • wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień,
  • walkę z dezinformacją w mediach i przekłamywaniem informacji na temat szczepień,
  • aktywną promocję Programu Szczepień Ochronnych.

Każdy z nas może podpisać apel organizacji. Jest on dostępny na stronie UNICEF.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.