Przejdź do treści

Ustalasz nowe postanowienia na przyszły rok? „W nadchodzącym Nowym Roku postaw na zdrowie” – apeluje lekarka

Kobieta siedzi na kanapie. Na nogach ma laptopa i zeszyt, w którym coś zapisuje.
Ustalasz nowe postanowienia na przyszły rok? "W nadchodzącym Nowym Roku postaw na zdrowie" - apeluje lekarka/ Pexels, fot. Ivan Samkov
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co roku tworzysz listę postanowień na kolejne miesiące, co pozwala ci zbliżyć się do upragnionych celów? W tym roku nie zapomnij wpisać do kalendarza kilku ważnych badań. „Badaj się regularnie, bo nie mamy nic cenniejszego niż zdrowie” – apeluje lekarka Weronika Błaszczyk.

W nadchodzącym roku postaw na zdrowie

„Zbliża się Nowy Rok, a każdy początek to dobry powód, aby zrobić nowe postanowienia. W nadchodzącym Nowym Roku postaw na zdrowie”

Tymi słowami rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie Weronika Błaszczyk. Lekarka zachęciła, by wraz z Nowym Rokiem uporządkować swoje plany i wpisać do kalendarza kilka ważnych badań i aktywności.

„Planując nowe nawyki nie zapomnij o tych dotyczących twojego zdrowia. Zapisz sobie w kalendarzu, aby w tym roku:

  • zrobić morfologię krwi i badanie moczu – czy wiesz, że raz w roku masz prawo do bezpłatnych badań laboratoryjnych? Jeśli tylko potrzebujesz skontrolować swoje zdrowie powiadom o tym lekarza prowadzącego i nie czekaj na lepszą okazję.
  • Zrób badanie krwi pokazujące stężenie glukozy, aby być pod kontrolą. Takie badanie profilaktycznie powinniśmy wykonywać raz w roku.
  • Zrób cytologię – choć badanie nie jest darmowe, warto je wykonać raz w roku. To pierwszy krok, aby zobaczyć, czy przypadkiem nie chorujesz na raka szyjki macicy.
  • Idź do specjalisty. Jeśli cierpisz na alergię zapisz się do alergologa. Problemy z sercem – zapisz się do kardiologa, wahające TSH – umów wizytę do endokrynologa. Jeśli cokolwiek ci dolega, nie czekaj, ale zapisz się do specjalisty.
  • Przynajmniej raz w miesiącu mierz ciśnienie tętnicze krwi i zapisz wynik. Regularne pomiary pomogą ci zadbać o swoje zdrowie i zauważyć pierwsze symptomy choroby, jeśli będą odchylenia od normy.
  • Zadbaj o dietę. Zrób sobie jadłospis na cały tydzień. Przynajmniej raz w tygodniu jedz ryby. Zastąp olej rzepakowy olejem lnianym, zrezygnuj z dużej ilości drobiu. Jedz mięso rzadziej, ale wybieraj to o lepszej jakości, planuj drugie śniadania i codzienną porcję warzyw i owoców.
  • Zadbaj o ruch. Kup karnet na siłownię albo dostęp do aplikacji fitness. Ewentualnie zasubskrybuj programy sportowe na dedykowanych serwisach. Koniecznie wpisz sobie treningi w kalendarzu, aby o nich nie zapomnieć.
  • Pij wodę. Kontroluj ilość wypijanej wody. Nie tylko latem. Warto uzupełniać płyny przez cały rok, dlatego nie bagatelizuj wody i wypijaj regularnie 2 litry dziennie” – wymieniła.

I zaapelowała, by w trakcie tworzenia postanowień noworocznych nie zapominać o sobie.

„Badaj się regularnie, bo nie mamy nic cenniejszego niż zdrowie” – podsumowała.

Kobieta z balonami

Dr Simple Medicine – co to za profil?

Profil @dr_simplemedicine prowadzi lekarka Weronika Błaszczyk. Na Instagramie omawia zagadnienia, z którymi borykają się pacjenci, obala medyczne mity i odpowiada na pytania internautów. Ukończyła Gdański Uniwersytet Medyczny. Pracę w zawodzie rozpoczęła w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Swoją ścieżkę zawodową zamierza rozwijać w kierunku medycyny rodzinnej.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.