2 min.
Uważaj na barwnik E171 w produktach spożywczych. Może mieć działanie rakotwórcze i uszkadzać DNA

Barwnik E171 / pexels
Barwnik E171 nie jest już uważany za bezpieczny. Świadczą o tym wyniki najnowszych badań. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaalarmował, że E171 (dwutlenek tytanu) ma szkodliwy wpływ na organizm.
E171 szkodliwy dla organizmu
E171 (znany też jako dwutlenek tytanu) stosowany jest jako barwnik zabielający. Znajdziemy go m.in. w słodyczach, paście do zębów czy gumie do żucia.
O jego toksyczności informowano już w 2020 roku, po tym jak Francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa Higieny Pracy ANSES dowiodła, że wykazuje on szkodliwe działanie na organizm. Wtedy to Francja zakazała stosowania go w produktach spożywczych.
Teraz zakaz może wprowadzić Komisja Europejska.
Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, nanocząstki dwutlenku tytanu mogą być genotoksyczne, tj. powodować uszkodzenia DNA. Jak wyjaśniają eksperci, trudno też ustalić bezpieczny poziom E171 dla organizmu.
Dwutlenek tytanu najprawdopodobniej wykazuje też działanie rakotwórcze, na co wskazują badania prowadzone na szczurach. Według specjalistów, barwnik działa również szkodliwie na mikrobiom jelitowy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
E171 – gdzie występuje?
E171 stosowany jest powszechnie w wielu produktach spożywczych. Znajdziemy go w gumach do życia, lukrze, lodach, majonezie. Dwutlenek tytanu występuje też w wielu lekach, którym nadaje biały kolor, oraz w kosmetykach – pastach do zębów, kremach przeciwsłonecznych oraz w mydłach.
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023