Przejdź do treści

W aptekach pojawiła się szczepionka przeciw grypie w formie aerozolu. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć

W aptekach pojawiła się szczepionka przeciw grypie w formie aerozolu. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć
W aptekach pojawiła się szczepionka przeciw grypie w formie aerozolu. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Właśnie teraz jest najlepszy czas, żeby zaszczepić się przeciwko grypie! W tym sezonie dostępne są cztery preparaty chroniące przed tą chorobą. Jedna z nich, przeznaczona stricte dla dzieci, właśnie trafiła do aptek. Jeśli jesteś mamą, koniecznie sprawdź najważniejsze fakty na jej temat. Zebrała je na swoim profilu na Instagramie pediatra Anna Ratajczak, znana jako „Insta Pediatra”.

Szczepionka Fluenz Tetra już w aptekach

W Polsce szczyt zachorowań na grypę rozpoczyna się w styczniu i kończy się w marcu. Najlepszy czas, żeby się zaszczepić to okres od października do listopada, ale możesz to zrobić w każdym innym momencie.

W sezonie 2021/2022 na polskim rynku ma być dostępne w sumie ok. 4 mln dawek szczepionki przeciw grypie, które będą rozdzielone między apteki (1,36 mln dawek) i zakłady opieki zdrowotnej (760 tys.). Pozostała część preparatów zostanie zakupiona przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

W tym sezonie dostępne są cztery szczepionki przeciw grypie:

 • Influvac Tetra,
 • Vaxigrip Tetra,
 • Fluarix Tetra,
 • Fluenz Tetra.

Ten ostatni preparat, Fluenz Tetra, właśnie pojawił się w aptekach. Pediatra Anna Ratajczak wyjaśnia w swoim ostatnim wpisie na Instagramie, co powinniśmy wiedzieć o tej szczepionce.

Wirus RSV w tym roku atakuje ze wzmożoną siłę. Czy jest się czego bać? Odpowiada dr n. med. Anna Ratajczak

Szczepionka Fluenz Tetra – co powinnaś o niej wiedzieć?

Oto najważniejsze fakty, które zebrała na temat szczepionki Fluenz Tetra „Insta Pediatra”, czyli Anna Ratajczak, na swoim profilu na Instagramie:

 • jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 24 miesięcy do 18 r.ż.;
 • to tzw. żywa szczepionka – oznacza to, że zawiera ona osłabione, niegroźne dla zdrowia drobnoustroje, które namnażają się w organizmie. Odzwierciedla to naturalny przebieg choroby i sprawia, że wytwarza się odporność organizmu;
 • jest to preparat w formie aerozolu do nosa;
 • żeby ją kupić, trzeba mieć receptę;
 • odpłatność za szczepionkę wynosi 50 proc. dla dzieci po ukończeniu 24 miesiąca życia, a przed ukończeniem 60 miesiąca życia – jej cena to ok. 50 zł (bez zniżki ok. 96 zł);
 • preparatu nie można podawać samodzielnie w domu.

„Dzieciom, które nie były uprzednio szczepione przeciw grypie sezonowej, należy podać drugą dawkę w odstępie co najmniej czterech tygodni” – podkreśla pediatra na swoim profilu na Instagramie.

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko grypie?

Przypominamy:

 1. Szczepienia przeciwko grypie są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie – w 40-70 proc. zapobiegają zachorowaniom na grypę (w zależności od sezonu).
 2. Chronią przed powikłaniami, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.
 3. Chronią osoby zaszczepione, ale także pośrednio chronią osoby z ich otoczenia.
 4. To także obniżenie społecznych i ekonomicznych kosztów zachorowań i leczenia grypy i jej powikłań.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Insta Pediatra

„Insta Pediatra”, czyli dr n. med. Anna Ratajczak, jest pediatrą, która dzieli się swoimi spostrzeżeniami nie tylko w gabinecie lekarskim, ale także na swoim profilu na Instagramie. Zamieszcza tam przydatne dla rodziców informacje na temat zdrowia dzieci.

Pisze m.in. o szczepionkach czy antybiotykach  – odpowiada na pytania i rozwiewa wątpliwości na ich temat. Profil @insta_pediatra obserwuje ponad 2 tys. osób, a obserwujących ciągle przybywa.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.