Przejdź do treści

W Europie potwierdzono przypadek zarażenia rzadką chorobą tropikalną. WHO szacuje jej śmiertelność na 10 proc.

W Europie potwierdzono przypadek zarażenia rzadką chorobą tropikalną. WHO szacuje jej śmiertelność na 10 proc.
W Europie potwierdzono przypadek zarażenia rzadką chorobą tropikalną. WHO szacuje jej śmiertelność na 10 proc. / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) poinformowała, że w Wielkiej Brytanii potwierdzono zachorowanie na małpią ospę. To już kolejny przypadek zarażenia tą groźną chorobą w ostatnim czasie.

Co wiadomo o zarażonym pacjencie?

Jak informuje w oficjalnym komunikacie Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), zakażony pacjent przyleciał do Anglii z Nigerii. To właśnie tam prawdopodobnie zaraził się małpią ospą. W tej chwili znajduje się pod opieką specjalistów w szpitalu zakaźnym.

UKHSA uspokaja: chory przechodzi zakażenie łagodnie i czuje się dobrze. Obecnie służby szukają osób, które miały z nim bliski kontakt, żeby sprawdzić, czy one również nie są nosicielami wirusa.

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Wielkiej Brytanii odnotowano w 2018 r. Od tego czasu potwierdzono kilka takich infekcji. Ostatnio o wirusie było głośno w zeszłym roku, kiedy potwierdzono kolejne dwa przypadki zakażenia w północnej Walii.

Lekarz bada pacjenta chorego na ospę

Małpia ospa – co to za choroba

Małpia ospa to rzadka choroba zakaźna, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej. Jej źródłem jest wirus z rodzaju Orthopoxvirus, a zarazić się nim można głównie poprzez kontakt z gryzoniami – głównie wiewiórkami, rzadziej małpami. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi.

Z jednego na drugiego człowieka wirus może przejść drogą kropelkową albo przez kontakt z wydzielinami chorego, np. śliną. Na szczęście według specjalistów ryzyko zakażenia się od innej osoby małpią ospą jest niskie. W dużej mierze wynika to z tego, że charakterystyczne pęcherze na skórze pozwalają na szybkie zidentyfikowanie i odizolowanie osoby chorej. Oprócz nich małpia ospa daje objawy grypopochodne, takie jak:

Niestety śmiertelność wśród chorych jest wysoka. Według danych WHO umiera do 10 proc. osób zakażonych małpią ospą.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.