2 min.
W Europie potwierdzono przypadek zarażenia rzadką chorobą tropikalną. WHO szacuje jej śmiertelność na 10 proc.

W Europie potwierdzono przypadek zarażenia rzadką chorobą tropikalną. WHO szacuje jej śmiertelność na 10 proc. / GettyImages
Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) poinformowała, że w Wielkiej Brytanii potwierdzono zachorowanie na małpią ospę. To już kolejny przypadek zarażenia tą groźną chorobą w ostatnim czasie.
Co wiadomo o zarażonym pacjencie?
Jak informuje w oficjalnym komunikacie Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), zakażony pacjent przyleciał do Anglii z Nigerii. To właśnie tam prawdopodobnie zaraził się małpią ospą. W tej chwili znajduje się pod opieką specjalistów w szpitalu zakaźnym.
UKHSA uspokaja: chory przechodzi zakażenie łagodnie i czuje się dobrze. Obecnie służby szukają osób, które miały z nim bliski kontakt, żeby sprawdzić, czy one również nie są nosicielami wirusa.
Pierwszy przypadek małpiej ospy w Wielkiej Brytanii odnotowano w 2018 r. Od tego czasu potwierdzono kilka takich infekcji. Ostatnio o wirusie było głośno w zeszłym roku, kiedy potwierdzono kolejne dwa przypadki zakażenia w północnej Walii.
Małpia ospa – co to za choroba
Małpia ospa to rzadka choroba zakaźna, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej. Jej źródłem jest wirus z rodzaju Orthopoxvirus, a zarazić się nim można głównie poprzez kontakt z gryzoniami – głównie wiewiórkami, rzadziej małpami. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi.
Z jednego na drugiego człowieka wirus może przejść drogą kropelkową albo przez kontakt z wydzielinami chorego, np. śliną. Na szczęście według specjalistów ryzyko zakażenia się od innej osoby małpią ospą jest niskie. W dużej mierze wynika to z tego, że charakterystyczne pęcherze na skórze pozwalają na szybkie zidentyfikowanie i odizolowanie osoby chorej. Oprócz nich małpia ospa daje objawy grypopochodne, takie jak:
- gorączka,
- powiększone węzły chłonne,
- bóle głowy, mięśni, gardła,
- kaszel,
- zmęczenie.
Niestety śmiertelność wśród chorych jest wysoka. Według danych WHO umiera do 10 proc. osób zakażonych małpią ospą.
An individual has been diagnosed with monkeypox in England.
The patient has a recent travel history from Nigeria, which is where they are believed to have contracted the infection, before travelling to the UK.
More information: https://t.co/DnN8j7Rboj
— UK Health Security Agency (@UKHSA) May 7, 2022
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023