Przejdź do treści

W Holandii z powodu odry zmarło dziecko. Z powodu pandemii szczepionki przeciw odrze nie otrzymało 40 mln dzieci na całym świecie

Odra zaliczana jest do groźnych chorób ze względu na to, że aż w 30 proc. przypadków dochodzi do powikłań\ źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Każdego roku około 160 000 dzieci umiera z powodu powikłań po odrze. To choroba zakaźna o wysokim stopniu zakaźności. W Holandii zmarła dziewczynka zakażona odrą. Eksperci alarmują,  że z powodu pandemii koronawirusa szczepionki przeciw odrze nie otrzymało 40 mln dzieci na całym świecie. Profilaktyka szczepionkowa jest warunkiem koniecznym, żeby zapewnić dzieciom zdrowie i bezpieczeństwo.

Mniej szczepień z powodu pandemii

Jak podają zagraniczne media, w szpitalu uniwersyteckim Radboudumc w Nijmegen we wschodniej Holandii zmarło dziecko zarażone odrą. Niderlandzcy lekarze podkreślają, że to pierwszy przypadek od czterech lat. Szpital nie podaje szczegółów w tej sprawie. Wiadomo jednak, że odra obecnie nie występuje w Holandii. Kraj ten wprowadził w 1976 roku program szczepień. Od tego momentu liczba zachorowań bardzo zmalała.

„Dopóki istnieją społeczności, w których szczepienia nie są powszechnie praktykowane, epidemie będą pojawiać się co kilka lat w tych społecznościach – zaznaczył Matthew McCall mikrobiolog medyczny w rozmowie z „De Gelderlander”

I dodał, że wirus jest zwykle przywożony do Holandii przez osobę, która zaraziła się nim za granicą.

Odra jest chorobą zakaźną o wysokim stopniu zaraźliwości. Podobnie jak ospa wietrzna pojawia się u dzieci najczęściej między drugim a piątym rokiem życia. Pamiętajmy, że mimo skutecznej szczepionki, w krajach rozwijających się odra jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Należy jednak zaznaczyć, że coraz więcej osób na całym świecie zaraża się odrą. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzieje się to dlatego, że wzrasta popularność ruchów antyszczepionkowych, a poziom wyszczepienia nie jest zadowalający. Dodatkowo, jak ostrzegła w 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia, w trakcie pandemii koronawirusa szczepienia przeciw odrze ominęły aż 40 mln dzieci na całym świecie.

Jak jest w Polsce?

W Polsce wykorzystuje się w tym celu skojarzoną szczepionkę MMR (z ang. Measles, Mumps, Rubella – czyli odra, świnka, różyczka). Nie ma preparatu tylko i wyłącznie na odrę.

MMR – szczepienie obowiązkowe u dzieci

Szczepienie na odrę jest u dzieci obowiązkowe i finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Dorośli, którzy w dzieciństwie nie przyjęli szczepionki MMR, mogą to zrobić teraz, ale muszą zapłacić za to z własnych środków.

Kiedy wykonać szczepienie MMR?

Kiedy należy zatem szczepić się na odrę, świnkę i różyczkę? Zgodnie z kalendarzem szczepień dziecka, w Polsce powinno się przyjmować szczepionki MMR w dwóch dawkach:

 • I dawka – należy ją podać pomiędzy 13. a 15. miesiącem życia,
 • II dawka – należy ją podać w wieku 6 lat.

Szczepionka MMR rekomendowana jest również:

 • osobom, które dotychczas nie były szczepione;
 • osobom, u których zastosowano tylko jedną dawkę szczepionki;
 • młodym kobietom, a zwłaszcza tym pracującym z dziećmi;
 • młodym mężczyznom, aby zapobiec różyczce wrodzonej.

Odra zaliczana jest do groźnych chorób ze względu na to, że aż w 30 proc. przypadków dochodzi do powikłań. Należą do nich:

 • zapalenie płuc,
 • zapalenie ucha środkowego (może prowadzić do utraty słuchu),
 • ostre zapalenie mózgu (może prowadzić do obrzęków mózgu),
 • podostre stwardniające zapalenie mózgu (jego symptomy mogą ujawniać się nawet kilka lat po chorobie),
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • nieżyt żołądkowo-jelitowy (wraz z ostrą biegunką i dużym odwodnieniem),
 • drgawki,
 • problemy ze wzrokiem,
 • śmierć.

Powikłania najczęściej pojawiają się u dzieci do 5. roku życia oraz u osób dorosłych, po 20. roku życia. Ryzyko powikłań neurologicznych wzrasta wraz z wiekiem.

źródło: www.gov.pl, „De Gelderlander”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.