3 min.
W jaki sposób hormony wpływają na stan naszych jelit? Dietetyczka Emilia Cesarek wyjaśnia

Jelita a cykl miesięczny / pexels
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
25.06.2022
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Cykl menstruacyjny kobiety trwa średnio 28 dni. Składa się z czterech faz, które następują po sobie. W każdej z nich poziomy hormonów się zmieniają, wywołując specyficzne objawy w naszym ciele. Jakie? Dietetyczka Emilia Cesarek pisze o tym w swoim najnowszym poście na Instagramie.
Cykl miesięczny a stan jelit
„Nie ma jasnej odpowiedzi, które było pierwsze, czy PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) czy IBS (zespół jelita drażliwego). Zmiany w podwzgórzu wpływają zarówno na proces trawienia, stymulowanie pasażu jelitowego, jak i na przebieg cyklu menstruacyjnego!” – wyjaśnia dietetyczka Emilia Cesarek.
I dodaje, że kobieta, która od dawna cierpi na IBS, może odczuwać jego skutki z większym lub mniejszym nasileniem w poszczególnych fazach cyklu. Przez zmiany hormonalne mogą nasilać się zmiany w rytmie wypróżnień.
„Menstruacja – to czas kiedy estrogeny i progesteron są względnie nisko. Objawy IBS nie są nasilone. Jeśli w ostatniej fazie odczuwałaś zaparcia, możesz tu zauważyć lekką biegunkę lub większą ilość wypróżnień.
Faza folikularna – wzrastają estrogeny. Tu wciąż IBS nie daje dużych objawów. Czujesz się dobrze.
Owulacja – szczyt estrogenów i wzrost progesteronu. Możliwe jest występowanie objawów IBS. Najczęściej odczuwane są zaparcia i wzdęcia.
Faza literalna – to faza ostatnia, w której często pod koniec obserwujemy zmiany w postaci PMS. Tu objawy jelitowe mogą być nasilone. Zaparcia i wzdęcia będą objawem wysokiego progesteronu, który wpływa na spowolnienie pasażu jelitowego” – tłumaczy ekspertka.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Emilia Cesarek, czyli „Keep fit in style”
Emilia Cesarek, jak sama o sobie mówi, jest dietetyczką kliniczną z pasją. Zajmuje się przede wszystkim chorobami jelit, hormonami i pracą tarczycy. Jej profile w mediach społecznościowych (zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku) pełne są merytorycznych postów, które w zrozumiały sposób wyjaśniają zagadnienia związane z żywieniem.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Udostępnij!
Zobacz także

„Łatwo może dojść do zakażenia przez przeniesienie z własnego jelita grubego, jak i przez skażoną wodę oraz żywność”, ostrzega biotechnolog Dawid Polak

„Krąży powiedzenie, że nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani. Ja bym dodała do tego jeszcze, że są tacy, którzy NA RAZIE nie chorują”. Dr Mirosława Gałęcka o tajemnicach ludzkiej odporności

„Nie chcę, żeby było po mnie widać chorobę” – mówi Agata Młynarska, która zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022