Przejdź do treści

„Łatwo może dojść do zakażenia przez przeniesienie z własnego jelita grubego, jak i przez skażoną wodę oraz żywność”, ostrzega biotechnolog Dawid Polak

Kobieta
"Łatwo może dojść do zakażenia przez przeniesienie z własnego jelita grubego, jak i przez skażoną wodę oraz żywność", ostrzega biotechnolog/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W sprzyjających warunkach, bakteria może stać się przyczyną różnych chorób (np. biegunka podróżnych czy zapalenie płuc)” – pisze na swoim profilu na Instagramie biotechnolog Dawid Polak o bakterii E.coli, która powoduje również częste zapalenie pęcherza. W jaki sposób uniknąć zakażenia?

Escherichia coli – bakteria w układzie pokarmowym

Escherichia coli. Bakteria, o której na pewno każdy z was słyszał. Zamieszkuje sobie spokojnie nasz układ pokarmowy (jelito grube). Znajdują się tam jej szczepy, które nie wywołują większych problemów. Pełnią one kilka pożytecznych funkcji – biorą udział w produkcji witamin z grupy B i K, uczestniczą też w rozkładzie pokarmu – wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie biotechnolog Dawid Polak. 

Ekspert tłumaczy także, że bakterie te są wyposażone w rzęski, które umożliwiają im ruch i możliwość przyczepiania się do powierzchni komórek. Na co dzień E. Coli nie jest dla nas groźna, jednak w odpowiednich warunkach może wywołać szereg chorób.

W sprzyjających warunkach, bakteria może stać się przyczyną różnych chorób (np. biegunka podróżnych czy zapalenie płuc).

E.coli jest szeroko rozpowszechniona w środowisku naturalnym, przede wszystkim w glebie i wodzie. Dość łatwo może dojść do zakażenia przez przeniesienie z własnego jelita grubego, jak i przez skażoną wodę oraz żywność. Za większość zatruć pokarmowych odpowiedzialny jest szczep O157:H7, który produkuje toksynę zwaną toksyną Shiga – wyjaśnia ekspert.

Specjalista dodaje także, że takie zakażenie może wystąpić po zjedzeniu surowej lub niedogotowanej wołowiny oraz po wypiciu niepasteryzowanego mleka.

Jak się bronić przed E.Coli?

E.Coli odpowiedzialna jest także za zapalenie dróg moczowych, na które najczęściej cierpią kobiety. Jednak, jak zaznacza Polak, panowie także powinni mieć się na baczności. W jaki sposób ustrzec się przed zakażeniem tą bakterią? Przede wszystkim należy odpowiednio dbać o higienę.

  • używanie papieru toaletowego od przodu do tyłu,
  • oddawanie moczu po stosunku seksualnym,
  • uprawianie seksu z prezerwatywą,
  • nieopóźnianie siusiania,
  • picie codziennie dużej ilości wody

– wymienia biotechnolog.

Leczenie zakażenia bakterią E.Coli. Czy można pić alkohol?

Jak zaznacza biotechnolog, nie należy łączyć popularnych leków na zapalenie dróg moczowych z alkoholem.

Pamiętajcie też, że popularna furagina (furazydyna) nie może być łączona z alkoholem! Wpływa ona źle na metabolizm alkoholu, przez co możemy zafundować sobie okropnego kaca. Uważajcie na to! – ostrzega.

Dodaje, że najczęściej leczenie kończy się antybiotykoterapią. Warto jednak w trakcie zakażenia nawadniać się oraz pić sok z żurawiny.

Proantocyjanidynom zawartym w żurawinie przypisuje się zdolność do paraliżowania rzęsek bakteryjnych, którymi przyczepiają się do dróg moczowych. Dlatego też, szybciej można je wypłukać z układu moczowego. Poleca się również D-mannozę – wyjaśnia ekspert.

Dawid Polak – kim jest?

Dawid Polak jest biotechnologiem i popularyzatorem nauki, jak sam o sobie pisze. Jego profil na Instagramie @biotech.geek, na którym dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 23 tys. internautek i internautów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dawid (@biotech.geek)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.