3 min.
W USA więcej ofiar śmiertelnych COVID-19 niż w czasie pandemii hiszpanki

W USA więcej ofiar śmiertelnych COVID-19 niż w czasie pandemii hiszpanki/ Pexels, fot. Mohamed Almari
Liczba zgonów spowodowanych pandemią COVID-19 w Stanach Zjednoczonych pobiła właśnie ponury rekord. Jak zauważają eksperci, w USA zmarło więcej osób przez koronawirusa niż przez grypę hiszpankę w trakcie najbardziej śmiercionośnej pandemii w w 1918 roku.
Spis treści
Więcej zgonów przez COVID-19 niż w wyniku pandemii hiszpanki
Stany Zjednoczone przekroczyły właśnie kamień milowy, odnotowując według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa 676 tys. zgonów z powodu COVID-19 od początku pandemii, która rozpoczęła się w Chinach w grudniu 2019 roku i rozwinęła na cały świat. Jak zauważają eksperci, liczba ta jest wyższa niż liczba ofiar śmiertelnych w trakcie pandemii grypy hiszpanki w USA w 1918 roku. Z szacunków amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wynika, że w czasie pandemii, która miała miejsce sto lat temu, w kraju tym w wyniku zakażenia grypą zmarło 675 tys. osób.
„Fakt, że liczba zgonów gwałtownie wzrosła pod koniec 2020 roku, dziewięć miesięcy po tym, jak pandemia dotarła do Stanów Zjednoczonych, z najwyższym dziennym wskaźnikiem zgonów na początku stycznia 2021 roku, jest być może najbardziej zniechęcającym porównaniem do historycznego rekordu” – argumentował w rozmowie z „Washington Post” historyk E. Thomas Ewing z Virginia Tech.
Naukowcy zwracają jednak uwagę na fakt, że w 1918 roku populacja USA była o jedną trzecią mniejsza. Liczyła wtedy ok. 103 mln osób, podczas gdy obecnie w tym kraju mieszka ok. 330 mln. Dla porównania, pandemia grypy hiszpanki zabiła 50 milionów osób na całym świecie w czasie, gdy żyła jedna czwarta obecnej populacji.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Nigdy nie dowiemy się, ile istnień ludzkich można było uratować”
Obecnie trwająca pandemia jest jednak „kolosalną tragedią”, biorąc pod uwagę postęp wiedzy naukowej od tego czasu, lepszą higienę oraz rozwój dostępnych leków i szczepionek. W 1918 roku, podobnie jak na początku pandemii koronawirusa, nie były dostępne szczepionki ani leki chroniące ludzi przed hiszpanką. Teraz chorzy mogą skorzystać m.in. z respiratorów lub szczepień na COVID-19, które są powszechnie dostępne w wielu krajach. Niestety miliony kwalifikujących się do szczepień Amerykanów nie chce się szczepić.
„Nigdy nie dowiemy się, ile istnień ludzkich można było uratować, gdybyśmy bardziej poważnie potraktowali zagrożenie” – dodał Ewing.
USA osiągnęły właśnie szczyt nowych zachorowań od marca z powodu wariantu Delta, znanego jako B.1.617.2, który jest obecnie dominującym na świecie i wciąż mutuje. Wariant ten jest hybrydą dwóch innych, przez co patogen może łatwiej uciec przed reakcją naszego układu odpornościowego. To wszystko czyni go bardziej zakaźnym i szybko rozprzestrzeniającym się.
Koronawirus w USA
W USA od początku pandemii zarejestrowano 42,3 mln przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 476 tys. osób. Dziennie w USA odnotowuje się więc średnio 1900 nowych przypadków zakażeń. W kraju tym w pełni zaszczepiło się ponad 181 mln osób, co wynosi ok. 55 proc. mieszkańców.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

4-latek ofiarą chińskiej polityki „zero tolerancji”. „Mam oczy mokre od łez”

„Tysiąc zakażeń, to nie jest kwestia końca września, tylko już przyszłego tygodnia”. Minister zdrowia o czwartej fali pandemii

Za zakażenie koronawirusem nawet na 10 lat do więzienia? Takie zmiany proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023