Przejdź do treści

We Włoszech odbyła się nietypowa operacja usunięcia guza mózgu. Pacjent był świadomy i grał na saksofonie

We Włoszech odbyła się nietypowa operacja usunięcia guza mózgu. Pacjent był świadomy i grał na saksofonie
We Włoszech odbyła się nietypowa operacja usunięcia guza mózgu. Pacjent był świadomy i grał na saksofonie/ fot. www.paideiahospital.it
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

To, co miało miejsce w rzymskim szpitalu Paideia International Hospital, to prawdziwy triumf medycyny. Z powodzeniem wykonano operację, podczas której 35-letni pacjent był świadomy i, co więcej, zagrał w jej trakcie m.in. motyw przewodni filmu „Love Story”. „Każda 'bezsenna operacja’ nie tylko pozwala uzyskać maksymalny wynik w zakresie usunięcia patologii, ale jest również prawdziwym odkryciem” – podkreślił dr Christian Brogna, neurochirurg, który wraz z innymi specjalistami przeprowadził operację.

9 godzin, 10 specjalistów z całego świata

W Rzymie, w Paideia International Hospital, przeprowadzono wyjątkową operację mózgu, podczas której 35-letni pacjent grał na saksofonie. To jeden z pierwszych tak złożonych zabiegów w prywatnej placówce we Włoszech.

„Guz mózgu został pomyślnie usunięty bez pogarszania funkcji neurologicznych pacjenta” – podał na swojej stronie internetowej włoski szpital Paideia International Hospital, który poinformował również, że zoperowany mężczyzna obecnie czuje się dobrze.

W operacji, która trwała ponad dziewięć godzin, wziął udział multidyscyplinarny zespół złożony z dziesięciu specjalistów z całego świata. Byli to między innymi: neurochirurdzy, anestezjolodzy, neuropsycholodzy, neurofizjolodzy i inżynierowie. Jak podkreśla dr Christian Brogna, neurochirurg, specjaliści znajdujący się na 100-metrowej sali operacyjnej mogli też liczyć na telefoniczną pomoc wielu innych lekarzy z całego świata.

Pracę człowieka wspierały najnowocześniejsze technologie. Podczas zabiegu zastosowano specyficzny znacznik dla komórek nowotworowych, dzięki czemu łatwiej było je odróżnić od otaczającej zdrowej tkanki.

Skrzypaczka operowa w trakcie operacji usunięcia guza mózgu... grała na skrzypcach. To wideo trzeba zobaczyć!

Operacja „na jawie”

Włoskie media podały, że operacji towarzyszyły takie utwory w wykonaniu pacjenta, jak włoski hymn narodowy czy motyw przewodni filmu „Love Story”.

Jak podkreślił dr Christian Brogna, neurochirurg, który przeprowadził operację, dzięki operacji „na jawie” możliwe jest bardzo precyzyjne mapowanie sieci neuronowych, które leżą u podstaw różnych funkcji mózgu, takich jak poruszanie się, granie, mówienie, zapamiętywanie czy liczenie.

„Celem operacji 'na jawie’ jest usunięcie guza mózgu przy jednoczesnym zachowaniu jakości życia pacjenta” – wyjaśnił dr Brogna. „Każda 'bezsenna operacja’ nie tylko pozwala uzyskać maksymalny wynik w zakresie usunięcia patologii, ale jest prawdziwym odkryciem. Za każdym razem daje nam wgląd w funkcjonowanie tego fascynującego, ale wciąż pod wieloma względami tajemniczego organu, jakim jest mózg” – dodał.

Guz mózgu – objawy i leczenie

Guz mózgu może manifestować się na wiele sposobów, w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu oraz od funkcji obszaru, który jest uciskany. Neurologiczne objawy guza mózgu dotyczą zwiększenia śródczaszkowego ciśnienia i powstawania obrzęku, który powoduje ból głowy. Często jest on niestety ignorowany i „wyciszany” za pomocą tabletek przeciwbólowych. Wraz z postępem choroby pojawiają się także nudności, wymioty, uczucie ciągłego zmęczenia. Osoba, w której mózgu rośnie guz, może mieć problemy z pamięcią, rozpoznawaniem twarzy bliskich czy przypomnieniem sobie daty. Nierzadko pojawia się też utrata przytomności.

Dokładne leczenie nowotworu mózgu zależy od rodzaju guza i może być albo operacyjne, albo nieoperacyjne. Jednak najczęściej zabieg usunięcia guza mózgu jest konieczny. Niejednokrotnie operacje muszą być wspomagane przez radioterapię, która zapobiega powstawaniu przerzutów w przyszłości. Jest ona konieczna w przypadku nowotworów złośliwych, ponieważ nie jest możliwe usunięcie wszystkich tkanek zajętych procesem chorobotwórczym. Zabiegi te mogą trwać parę tygodni i są skierowane na określony fragment ciała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.