Przejdź do treści

Wimbledon odejdzie od surowej tradycji! To efekt protestów kobiet [AKTUALIZOWANY]

Alice Cornet i Iga Świątek podają sobie dłonie na korcie podczas Wimbledonu 2022
Wimbledon odejdzie od surowej tradycji? To efekt protestów kobiet i zwrócenia uwagi na problem przez tenisistki/ Fot. Robert Prange/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kontrowersyjne zasady Wimbledonu od nowego sezonu mogą zostać zmienione. W 2023 roku tenisistki nie będą musiały ubierać się na biało. To efekt protestów kobiet i sprzeciwów zawodniczek, które głośno zwracały uwagę na problem z białą bielizną podczas menstruacji.

Wimbledon zerwie z surowym dresscodem?

Białe stroje tenisistów podczas Wimbledonu są tradycją turnieju od XIX wieku. Według zasad zawodnicy muszą nosić strój wyłącznie w białym kolorze, co obowiązuje tenisistów już od momentu wejścia na kort. Sportowcy jednak często łamią surowy dresscode, za co nierzadko są również karani. Od przyszłego roku jednak może się to zmienić. Jak podaje serwis „Tennis.com”, władze londyńskiego Wielkiego Szlema zastanawiają się nad rezygnacją z tej tradycji, by zapewnić większy komfort w trakcie gry zawodniczkom.

„To sprawa, nad którą musimy się dobrze zastanowić. Łatwo jest pochopnie wyciągnąć wnioski na temat tego, jak możesz rozwiązać problem, nie zastanawiając się, w jaki sposób możesz stworzyć inny problem. Bardzo zależy nam na tym, aby tego nie robić” – mówił rzecznik All England Lawn Tennis Club (AELTC) przed finałem Wimbledonu 2022 pomiędzy Jeleną Rybakiną a Ons Jabeur.

Decyzja ta jest odpowiedzią m.in. na wypowiedzi gwiazd turnieju, które w ostatnich latach coraz śmielej zwracały uwagę na palącą potrzebę zmian. Sportowczynie zaznaczały, że wiele z nich obawia się przecieków podczas menstruacji, przez co czują się niekomfortowo i nie mogą swobodnie skupić się na grze.

„Okres zdecydowanie wpływa na zawodniczki. Nie wspominając już nawet o stresie związanym z ubieraniem się na biało podczas Wimbledonu i modleniu się, aby nie mieć okresu przez dwa tygodnie” – napisała tenisistka Monica Puig na swoim profilu na Twitterze.

O problemie mówiła również w wywiadzie dla BBC Heather Watson. Jak przyznała brytyjska sportowczyni, zawodniczki często korzystają z pomocy ginekologa i na czas turnieju biorą pigułkę, dzięki której mogą kontrolować cykl miesiączkowy. Ma to jednak swoje konsekwencje, ponieważ u niektórych kobiet wiąże się to z zakłóceniem równowagi hormonalnej, obrzękami, skurczami, zmęczeniem czy przybraniem na wadze. O braku komfortu w takich sytuacjach mówiła też m.in. Iga Świątek.

Iga Świątek

Archaiczna tradycja

W lipcu przed finałem Wimbledonu 2022 odbył się protest młodych kobiet z inicjatywy kampanii „Address The Dress Code”. Grupa aktywistek manifestowała przeciwko biały strojom Wimbledonu, w szczególności białej bieliźnie. Protestujące trzymały tabliczki z napisami: „O krwawym czasie” i „Zajmij się kodeksem ubioru”. Jak tłumaczyła przedstawicielka kampanii Gabriella Holmes, tradycja białego stroju zawodników jest archaiczna i trzeba ją zmienić.

„Te archaiczne zasady zostały napisane lata temu przez mężczyzn i z biegiem czasu stawały się coraz bardziej restrykcyjne. Najwyższy czas, by zostały zmienione z myślą o menstruacji” – mówiła.

Protesty i głosy tenisistek odniosły najwyraźniej sukces. Szefowie Wimbledonu są gotowi zlikwidować zasadę noszenia białej bielizny. Tenisistki od nowego sezonu zobowiązane byłyby do zakładania jedynie białej górnej części stroju, a dolna część mogłaby być w ciemniejszym kolorze.

„Zdrowie kobiet i wspieranie ich na podstawie indywidualnych potrzeb jest dla nas bardzo ważne. Prowadzimy dyskusję z WTA, producentami oraz z zespołami medycznymi na temat sposobów, w jaki możemy to zrobić” – napisano w oświadczeniu AELTC.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

 

W czwartek, 17 listopada, organizatorzy turnieju zaktualizowali zasady dotyczące białej odzieży sportowców na Wimbledonie. Od nowego sezonu kobiety występujące w zawodach będą mogły nosić ciemnią bieliznę pod białymi spódniczkami lub szortami. „Mamy nadzieję, że korekta dotychczasowej reguły pomoże graczkom skupić się wyłącznie na ich występie, zdejmując potencjalne źródło niepokoju” – powiedziała w oświadczeniu Sally Bolton, szefowa All England Club.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.