Przejdź do treści

Wirus SARS, choroba SARS i SARS-CoV-2 – co je ze sobą łączy?

Wirus SARS, choroba SARS i SARS-CoV-2 – co je ze sobą łączy? Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu

Wirus SARS, bliski kuzyn znanego nam dziś SARS-CoV-2, to jeden z wirusów o dużym potencjale epidemiologicznym. Kiedy w 2002 roku wybuchła jego epidemia, śmiertelność z powodu choroby SARS wynosiła 10 proc. Wcześniej koronawirusy były bardzo łagodne. Choć od dawna nie odnotowano żadnego przypadku tego wirusa, warto poznać jego objawy.

Wirus SARS – najważniejsze informacje

Wirus SARS, czyli SARS-CoV-1, to wirus należący do rodziny koronawirusów – podobnie jak znany nam SARS-Cov-2. To właśnie on wywołał epidemię SARS w 2002-2003 r. Do tego momentu koronawirusy uznawane były za łagodne, niegroźne patogeny – dopiero później odkryto ich zagrażający zdrowiu człowieka potencjał.

Wirus SARS to największy wirus RNA. Naukowcy podejrzewają, że do jego powstania doszło na skutek rekombinacji z innymi wirusami lub też transdukcji obcych genów. Czas wylęgania wirusa SARS trwa zwykle od 2 do 10 dni, ale czasem nawet 14-20 dni. Wirus jest w stanie przetrwać w moczu i kale od jednego do dwóch dni w temperaturze pokojowej. Zdarza się jednak, że utrzymuje się on do czterech dni – takie przypadki występują u osób z biegunką, u których kał ma wyższe pH. Wirusa można wykryć również w ślinie i surowicy. Warto dodać, że na wysuszonej powierzchni może on przetrwać przez dwie doby. Wykazuje się jednak dużą wrażliwością na wszelkiego rodzaju środki dezynfekcyjne.

Kiedy wirus SARS wniknie do organizmu, następuje jego namnożenie w tchawicy, nosie oraz pęcherzykach płucnych. W ten sposób w drogach oddechowych powstaje stan zapalny. W czasie dwóch pierwszych tygodni choroby SARS, którą powoduje, dochodzi do jego replikacji. Ze względu na to, że nowych przypadków wirusa nie odnotowano od dawna, istnieje małe ryzyko zakażenia nim, choć nie jest to wykluczone.

Najpewniej wirus SARS pochodzi od zwierząt – zdaniem naukowców mogą być to nietoperze. Co więcej, mogą go przenosić inne, dzikie lub domowe zwierzęta, w tym przede wszystkim szczury, koty, psy czy małpy. W pewnym momencie zakażone nim zostały również łaskuny palmowe, które są przysmakiem w kuchni chińskiej, co najpewniej również miało wpływ na rozwój epidemii. Na skutek bliskiego kontaktu zwierząt z człowiekiem, przeniósł się on również na ludzi.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Mężczyzna na rowerze

Co robić w przypadku wirusa SARS?

Największe prawdopodobieństwo zakażenia wirusem SARS występuje u osób podróżujących do Azji Południowo-Wschodniej. Stan chorej osoby pogarsza się bardzo szybko, dlatego – jeśli podejrzewasz zakażenie wirusem SARS – jak najszybciej zgłoś się do szpitala lub zadzwoń na pogotowie. Ze względu na to, iż SARS należy do patogenów o dużym potencjale epidemiologicznym, każdy jego przypadek musi być zgłoszony do WHO.

SARS – choroba

SARS to choroba oddechowa, określana też mianem „zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej”. Wywołuje ją wirus SARS, czyli koronawirus SARS-CoV. Do choroby dochodzi wtedy, gdy wirus dostaje się do płuc i doprowadza do uszkodzenia komórki pęcherzyków płucnych, czego efektem jest ostra niewydolność oddechowa. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez bliski kontakt z chorym. Do zakażenia może dojść też przez kontakt z kałem zakażonego. Można wyróżnić dwie postaci tej choroby:

  • typowa – ma ostry przebieg, występuje u większości pacjentów,
  • atypowa (bezobjawowa) – pojawia się zwykle u osób w podeszłym wieku, z osłabionym układem immunologicznym.

Do tej pory zauważono, że jedynie chorzy z postacią typową zarażają inne osoby.

Kobieta stoi w płaszczu, szaliku i maseczce chirurgicznej na twarzy

SARS – objawy

W przypadku typowej odmiany SARS, objawy, które pojawiają się w początkowym etapie choroby, przypominają grypę. Są to:

Symptomy te utrzymują się od trzech do siedmiu dni, następnie stan chorego drastycznie się pogarsza. Związane jest to z rozwojem zapalenia dolnych dróg oddechowych. Wówczas pojawiają się:

  • duszności,
  • suchy kaszel,
  • niewydolność oddechowa.

U pacjenta mogą również pojawić się zmiany osłuchowe ze strony górnych dróg oddechowych oraz gorączka. U 10 proc. pacjentów występuje też wodnista biegunka, często o sporej objętości, utrzymująca się od dwóch do czterech dni.

Leki na nadciśnienie zmniejszają śmiertelność na COVID-19

Epidemia SARS

Po raz pierwszy SARS wykryto w prowincji Guangdong, w Chinach, w listopadzie 2002 r. Zakażenia wirusem SARS szybko zaczęły się rozprzestrzeniać w innych rejonach tego kraju, a następnie – również i w innych państwach Azji, w tym w Wietnamie i Tajlandii, zwłaszcza u pacjentów w szpitalach oraz wśród personelu medycznego. Tamtejsi lekarze zauważyli, że nie mają do czynienia ze zwykłym zapaleniem płuc. Jednak przez brak informacji o problemie nie dało się wdrożyć wówczas działań zapobiegawczych.

Ze względu na to, że chińskie władze próbowały zamaskować problem, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) została o nim poinformowana dopiero w lutym 2003 r. Wtedy służby medyczne na całym świecie dowiedziały się o ryzyku epidemii. Utrzymywała się ona przede wszystkim w Azji, choć wirusa znaleziono również w 30 innych krajach. Do końca sierpnia 2003 r., kiedy to odnotowano ostatni przypadek zakażenia, zachorowało na nią ponad 8422 osób, spośród których 916 zmarło. Koniec epidemii związany był z sezonowością choroby, wdrożeniem skutecznego leczenia oraz izolacją zakażonych pacjentów.

Wirus SARS i SARS-CoV-2 – podobieństwa i różnice

Oba wirusy – zarówno SARS-CoV-1, jak i SARS-CoV-2, są koronawirusami. To, innymi słowy, otoczkowe wirusy o średnicy 120-160 mm. Są one zdolne do wywoływania infekcji układu pokarmowego i oddechowego – zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Ich nazwa związana jest ze specyficznym wyglądem przypominającym koronę, która powstaje za sprawą maczugowatych wypustek tworzących białko S.

Zarówno SARS-CoV-1, jak i SARS-CoV-2, pojawił się najpierw w Chinach. Co więcej, oba wirusy przedostają się do komórek człowieka przy pomocy receptora ACE2. Dwoma wirusami możemy zarazić się od zwierząt, a ich naturalnymi rezerwuarami są nietoperze. Wirusy są również przenoszone z człowieka na człowieka. Istniejące między nimi podobieństwo można dostrzec także w genomie – SARS-CoV-2 jest w 80 proc. identyczny z SARS-CoV-1.

Podobne są również objawy, które wirusy te wywołują. Na początku zauważalne są bóle mięśni, gorączka, ból gardła, kaszel, osłabienie. Później odnotowuje się problemy z oddychaniem oraz duszności. Następnie konsekwencją obu wirusów może być wirusowe zapalenie płuc, które dla niektórych pacjentów okazuje się śmiertelne.

Główna różnica pomiędzy wirusami polega na tym, że SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się szybciej. Dla porównania, przy epidemii SARS, która trwała osiem miesięcy, odnotowano 8096 przypadków. Tymczasem 8000 osób zaraziło się SARS-CoV-2 w ciągu jednego miesiąca. Jednocześnie śmiertelność w przypadku wirusa z Wuhan jest mniejsza niż przy SARS-CoV-1.


Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558977/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1829448/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5172409/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7114587/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15139736/

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

"Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa". Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię postanowił obrać rząd

„Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa”. Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię obrał rząd

Nietrzymanie stolca, zaburzenia erekcji, a nawet halucynacje. Wydłuża się lista objawów long COVID

Idący ludzie

Wariant Centaurus atakuje kolejne kraje. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Stridor, czyli świst przy oddychaniu, którego nie warto bagatelizować!

ECMO – urządzenie, które daje płucom i sercu czas na regenerację lub przeszczep

Skala MRC – co mierzy, gdzie jest stosowana, jak przebiega badanie?

Kobieta na lotnisku

Turysto, nie zapomnij maseczki! Pierwszy wakacyjny kraj UE przywraca nakaz zasłaniania ust i nosa

Koronawirus - powrót maseczek ochronnych? / pexels

Maseczki ochronne wrócą? Takiej sytuacji z koronawirusem nie było od dawna

COVID-22 w Hiszpanii / istock

Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”

COVID-19 w ściekach / istock

Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej”

To jeszcze nie koniec pandemii COVID-19? Wykryto nowe podwarianty Omikronu

Ponad 90 proc. Polaków jest odpornych na koronawirusa? Niedzielski: Wynik daje nam pewien komfort bezpieczeństwa

Epidemia czerwonki i cholery w Mariupolu / gettyimages

Czerwonka i cholera w Mariupolu. „Na ulicach gniją odpadki, a skażenie mogą wywołać prowizoryczne groby”

Czy Polskę czeka epidemia małpiej ospy? Ministerstwo Zdrowia uspokaja

Szczepienia nie, wojsko tak. Jak Korea Północna walczy z koronawirusem

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

W Korei Północnej oficjalnie zarejestrowano pierwszy przypadek koronawirusa. Kim Dzong Un ogłosił ścisły lockdown

Adam Niedzielski

Adam Niedzielski ogłosił zniesienie stanu epidemii w Polsce. „Przełączamy światło czerwone na pomarańczowe”

Kobieta w tramwaju

WHO: Przez koronawirusa SARS-CoV-2 mogło umrzeć ponad 16 mln osób na świecie. „Te otrzeźwiające dane nie tylko wskazują na wpływ pandemii”

Rosja wywoła epidemię cholery i oskarży o to Ukrainę? Niepokojące doniesienia służb

Minister zdrowia: w połowie maja zostanie zniesiony stan epidemii

Minister zdrowia: w połowie maja zostanie zniesiony stan epidemii

Dania

Pierwszy kraj zawiesza program szczepień przeciwko COVID-19. „Kontrolujemy epidemię, która wydaje się ustępować”

Ptasia grypa u ludzi / gettyimages

Ptasia grypa typu H3N8 wykryta po raz pierwszy u człowieka. Czteroletni chłopiec trafił do szpitala

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

×