Przejdź do treści

Wirus SARS, choroba SARS i SARS-CoV-2 – co je ze sobą łączy?

Wirus SARS, choroba SARS i SARS-CoV-2 – co je ze sobą łączy? Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Chubby chasing i feedersi, czyli z czym spotykają się kobiety plus size [WIDEO]
W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała
Trening – 12 sygnałów, że przesadzasz!
Brak ci pewności siebie? Popracuj z ciałem!
Nie lekceważ tych objawów. To może być serce

Wirus SARS, bliski kuzyn znanego nam dziś SARS-CoV-2, to jeden z wirusów o dużym potencjale epidemiologicznym. Kiedy w 2002 roku wybuchła jego epidemia, śmiertelność z powodu choroby SARS wynosiła 10 proc. Wcześniej koronawirusy były bardzo łagodne. Choć od dawna nie odnotowano żadnego przypadku tego wirusa, warto poznać jego objawy.

Wirus SARS – najważniejsze informacje

Wirus SARS, czyli SARS-CoV-1, to wirus należący do rodziny koronawirusów – podobnie jak znany nam SARS-Cov-2. To właśnie on wywołał epidemię SARS w 2002-2003 r. Do tego momentu koronawirusy uznawane były za łagodne, niegroźne patogeny – dopiero później odkryto ich zagrażający zdrowiu człowieka potencjał.

Wirus SARS to największy wirus RNA. Naukowcy podejrzewają, że do jego powstania doszło na skutek rekombinacji z innymi wirusami lub też transdukcji obcych genów. Czas wylęgania wirusa SARS trwa zwykle od 2 do 10 dni, ale czasem nawet 14-20 dni. Wirus jest w stanie przetrwać w moczu i kale od jednego do dwóch dni w temperaturze pokojowej. Zdarza się jednak, że utrzymuje się on do czterech dni – takie przypadki występują u osób z biegunką, u których kał ma wyższe pH. Wirusa można wykryć również w ślinie i surowicy. Warto dodać, że na wysuszonej powierzchni może on przetrwać przez dwie doby. Wykazuje się jednak dużą wrażliwością na wszelkiego rodzaju środki dezynfekcyjne.

Kiedy wirus SARS wniknie do organizmu, następuje jego namnożenie w tchawicy, nosie oraz pęcherzykach płucnych. W ten sposób w drogach oddechowych powstaje stan zapalny. W czasie dwóch pierwszych tygodni choroby SARS, którą powoduje, dochodzi do jego replikacji. Ze względu na to, że nowych przypadków wirusa nie odnotowano od dawna, istnieje małe ryzyko zakażenia nim, choć nie jest to wykluczone.

Najpewniej wirus SARS pochodzi od zwierząt – zdaniem naukowców mogą być to nietoperze. Co więcej, mogą go przenosić inne, dzikie lub domowe zwierzęta, w tym przede wszystkim szczury, koty, psy czy małpy. W pewnym momencie zakażone nim zostały również łaskuny palmowe, które są przysmakiem w kuchni chińskiej, co najpewniej również miało wpływ na rozwój epidemii. Na skutek bliskiego kontaktu zwierząt z człowiekiem, przeniósł się on również na ludzi.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Mężczyzna na rowerze

Co robić w przypadku wirusa SARS?

Największe prawdopodobieństwo zakażenia wirusem SARS występuje u osób podróżujących do Azji Południowo-Wschodniej. Stan chorej osoby pogarsza się bardzo szybko, dlatego – jeśli podejrzewasz zakażenie wirusem SARS – jak najszybciej zgłoś się do szpitala lub zadzwoń na pogotowie. Ze względu na to, iż SARS należy do patogenów o dużym potencjale epidemiologicznym, każdy jego przypadek musi być zgłoszony do WHO.

SARS – choroba

SARS to choroba oddechowa, określana też mianem „zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej”. Wywołuje ją wirus SARS, czyli koronawirus SARS-CoV. Do choroby dochodzi wtedy, gdy wirus dostaje się do płuc i doprowadza do uszkodzenia komórki pęcherzyków płucnych, czego efektem jest ostra niewydolność oddechowa. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez bliski kontakt z chorym. Do zakażenia może dojść też przez kontakt z kałem zakażonego. Można wyróżnić dwie postaci tej choroby:

  • typowa – ma ostry przebieg, występuje u większości pacjentów,
  • atypowa (bezobjawowa) – pojawia się zwykle u osób w podeszłym wieku, z osłabionym układem immunologicznym.

Do tej pory zauważono, że jedynie chorzy z postacią typową zarażają inne osoby.

Kobieta stoi w płaszczu, szaliku i maseczce chirurgicznej na twarzy

SARS – objawy

W przypadku typowej odmiany SARS, objawy, które pojawiają się w początkowym etapie choroby, przypominają grypę. Są to:

Symptomy te utrzymują się od trzech do siedmiu dni, następnie stan chorego drastycznie się pogarsza. Związane jest to z rozwojem zapalenia dolnych dróg oddechowych. Wówczas pojawiają się:

  • duszności,
  • suchy kaszel,
  • niewydolność oddechowa.

U pacjenta mogą również pojawić się zmiany osłuchowe ze strony górnych dróg oddechowych oraz gorączka. U 10 proc. pacjentów występuje też wodnista biegunka, często o sporej objętości, utrzymująca się od dwóch do czterech dni.

Leki na nadciśnienie zmniejszają śmiertelność na COVID-19

Epidemia SARS

Po raz pierwszy SARS wykryto w prowincji Guangdong, w Chinach, w listopadzie 2002 r. Zakażenia wirusem SARS szybko zaczęły się rozprzestrzeniać w innych rejonach tego kraju, a następnie – również i w innych państwach Azji, w tym w Wietnamie i Tajlandii, zwłaszcza u pacjentów w szpitalach oraz wśród personelu medycznego. Tamtejsi lekarze zauważyli, że nie mają do czynienia ze zwykłym zapaleniem płuc. Jednak przez brak informacji o problemie nie dało się wdrożyć wówczas działań zapobiegawczych.

Ze względu na to, że chińskie władze próbowały zamaskować problem, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) została o nim poinformowana dopiero w lutym 2003 r. Wtedy służby medyczne na całym świecie dowiedziały się o ryzyku epidemii. Utrzymywała się ona przede wszystkim w Azji, choć wirusa znaleziono również w 30 innych krajach. Do końca sierpnia 2003 r., kiedy to odnotowano ostatni przypadek zakażenia, zachorowało na nią ponad 8422 osób, spośród których 916 zmarło. Koniec epidemii związany był z sezonowością choroby, wdrożeniem skutecznego leczenia oraz izolacją zakażonych pacjentów.

Wirus SARS i SARS-CoV-2 – podobieństwa i różnice

Oba wirusy – zarówno SARS-CoV-1, jak i SARS-CoV-2, są koronawirusami. To, innymi słowy, otoczkowe wirusy o średnicy 120-160 mm. Są one zdolne do wywoływania infekcji układu pokarmowego i oddechowego – zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Ich nazwa związana jest ze specyficznym wyglądem przypominającym koronę, która powstaje za sprawą maczugowatych wypustek tworzących białko S.

Zarówno SARS-CoV-1, jak i SARS-CoV-2, pojawił się najpierw w Chinach. Co więcej, oba wirusy przedostają się do komórek człowieka przy pomocy receptora ACE2. Dwoma wirusami możemy zarazić się od zwierząt, a ich naturalnymi rezerwuarami są nietoperze. Wirusy są również przenoszone z człowieka na człowieka. Istniejące między nimi podobieństwo można dostrzec także w genomie – SARS-CoV-2 jest w 80 proc. identyczny z SARS-CoV-1.

Podobne są również objawy, które wirusy te wywołują. Na początku zauważalne są bóle mięśni, gorączka, ból gardła, kaszel, osłabienie. Później odnotowuje się problemy z oddychaniem oraz duszności. Następnie konsekwencją obu wirusów może być wirusowe zapalenie płuc, które dla niektórych pacjentów okazuje się śmiertelne.

Główna różnica pomiędzy wirusami polega na tym, że SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się szybciej. Dla porównania, przy epidemii SARS, która trwała osiem miesięcy, odnotowano 8096 przypadków. Tymczasem 8000 osób zaraziło się SARS-CoV-2 w ciągu jednego miesiąca. Jednocześnie śmiertelność w przypadku wirusa z Wuhan jest mniejsza niż przy SARS-CoV-1.


Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558977/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1829448/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5172409/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7114587/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15139736/

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta ma pobierany materiał z nosa do badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2

Darmowe testy na COVID-19 w aptekach i krótsza kwarantanna – nowe rozwiązania rządu w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. „Mamy tydzień eksplozji pandemii”

Kobieta siedzi w kawiarni. Na stole soi kawa i leży telefon

Czujesz ból głowy i zmęczenie po szczepieniu na COVID-19? Dwie trzecie NOP-ów to efekt placebo

Wkrótce w Polsce będzie dostępna szczepionka Novavax

Wkrótce w Polsce będzie dostępna szczepionka Novavax. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Padł rekord całej pandemii, dobowa liczba zakażeń przekroczyła 30 tys. "To dynamika, z którą nie mieliśmy do czynienia"

Padł rekord czwartej fali pandemii, dobowa liczba zakażeń przekroczyła 30 tys. „Sytuacja jest dramatyczna”

Delta czy Omikron? Jakie objawy świadczą o zakażeniu danym wariantem koronawirusa?

Koniec z testowaniem COVID-19 przez nos? „Metoda, którą stosujemy obecnie, może być problematyczna”

Mężczyzna na szczepieniu

Grecja. Obowiązek szczepień na COVID-19 dla osób po 60. roku życia

Kobieta patrzy przez mikroskop

Niezwykłe odkrycie polskich naukowców. Zidentyfikowali wariant genetyczny, który zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Maski materiałowe nieskuteczne w przypadku Omikronu? "Maska z tkaniny praktycznie nic nie daje"

Maseczki materiałowe nieskuteczne w przypadku Omikrona? „Praktycznie nic nie dają”

Kobieta stoi w łazience

Nietypowy efekt uboczny po szczepionce na COVID-19. Znikające zmiany skórne

Kobieta w maseczce ochronnej

Maseczka ochronna, która zmienia kolor, gdy trzeba ją wymienić. Nastolatek opatentował niezwykły projekt

Na świecie rośnie liczba zakażeń Delmikronem. To kombinacja wariantu Delta z Omikronem

Kobieta leży w łóżku

Dwa nowe objawy zakażenia Omikronem. Zgłaszają je najczęściej zaszczepieni na COVID-19

Grafika: szczepienie kuli ziemskiej

Twórca szczepionki AstraZeneca: „Nie możemy co pół roku szczepić planety na COVID-19”

Kobieta siedzi w autobusie

Gdzie usiąść w autobusie, by uniknąć zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2? Nowe badanie naukowców

„Mordercy, zaraziliście moją córkę!”. Medycy z pierwszej linii frontu o zachowaniach antyszczepionkowców /fot. Getty Images

„Mordercy, zaraziliście moją córkę!”. Medycy z pierwszej linii frontu o zachowaniach antyszczepionkowców

Sczepionki

Nowy wariant koronawirusa wykryty we Francji. IHU jest bardziej zakaźny i odporny na szczepionkę

Niezaszczepiony senior jest 56 razy bardziej narażony na zgon spowodowany koronawirusem – wynika z badań włoskich naukowców

Kobieta w maseczce ochronnej

Znaczna utrata wagi może zmniejszyć ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 – wynika z najnowszego badania

Kobiety w sylwestra

Włoskie zalecenia na sylwestra: bez życzeń, toastów i stukania się kieliszkami

Testy antygenowe są mniej wrażliwe na wariant Omikron? Sprawdziła to Amerykańska Agencja Żywności i Leków

Testy antygenowe są mniej wrażliwe na wariant Omikron? Sprawdziła to Amerykańska Agencja Żywności i Leków

Szczepienie

Prezydent o wprowadzeniu obowiązku szczepień na COVID-19: „Wzbudza moje wątpliwości”

Wariantem Omikron do lutego zarażą się 3 mld osób  - szacują naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego

Wariantem Omikron do lutego zarażą się 3 mld osób – szacują naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego

Kobieta po szczepieniu

W Izraelu rozpoczęto próbne podawanie czwartej dawki szczepionki na COVID-19

Najpopularniejsze

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

×