Przejdź do treści

Wirus SARS, choroba SARS i SARS-CoV-2 – co je ze sobą łączy?

Wirus SARS, choroba SARS i SARS-CoV-2 – co je ze sobą łączy? Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Mary Komasa pokazała blizny na ciążowym brzuchu
Mary Komasa pokazała blizny na ciążowym brzuchu. „Będą mi przypominały o mojej walce z endometriozą”
Dorota Szelągowska
Dorota Szelągowska w wyjątkowy sposób uczciła swoje 41. urodziny. Wybrała się na mammografię!
Jest nowa metoda diagnozowania raka piersi. Może być nawet o 37 proc. bardziej skuteczna od tradycyjnych sposobów
Jest nowa metoda wykrywania raka piersi. Może podnieść skuteczność diagnozy nawet o 37 proc.
Nowy lek doustny w zapobieganiu COVID-19
Nowy doustny lek przeciwwirusowy na COVID-19. Pfizer rozpoczął drugą fazę testów
Ręka chorej
„1/3 pacjentów, którzy przeżyją, wyjdzie do domu z uszkodzonymi nerkami”. Ekspert ostrzega przed nową epidemią, spowodowaną COVID-19

Wirus SARS, bliski kuzyn znanego nam dziś SARS-CoV-2, to jeden z wirusów o dużym potencjale epidemiologicznym. Kiedy w 2002 roku wybuchła jego epidemia, śmiertelność z powodu choroby SARS wynosiła 10 proc. Wcześniej koronawirusy były bardzo łagodne. Choć od dawna nie odnotowano żadnego przypadku tego wirusa, warto poznać jego objawy.

Wirus SARS – najważniejsze informacje

Wirus SARS, czyli SARS-CoV-1, to wirus należący do rodziny koronawirusów – podobnie jak znany nam SARS-Cov-2. To właśnie on wywołał epidemię SARS w 2002-2003 r. Do tego momentu koronawirusy uznawane były za łagodne, niegroźne patogeny – dopiero później odkryto ich zagrażający zdrowiu człowieka potencjał.

Wirus SARS to największy wirus RNA. Naukowcy podejrzewają, że do jego powstania doszło na skutek rekombinacji z innymi wirusami lub też transdukcji obcych genów. Czas wylęgania wirusa SARS trwa zwykle od 2 do 10 dni, ale czasem nawet 14-20 dni. Wirus jest w stanie przetrwać w moczu i kale od jednego do dwóch dni w temperaturze pokojowej. Zdarza się jednak, że utrzymuje się on do czterech dni – takie przypadki występują u osób z biegunką, u których kał ma wyższe pH. Wirusa można wykryć również w ślinie i surowicy. Warto dodać, że na wysuszonej powierzchni może on przetrwać przez dwie doby. Wykazuje się jednak dużą wrażliwością na wszelkiego rodzaju środki dezynfekcyjne.

Kiedy wirus SARS wniknie do organizmu, następuje jego namnożenie w tchawicy, nosie oraz pęcherzykach płucnych. W ten sposób w drogach oddechowych powstaje stan zapalny. W czasie dwóch pierwszych tygodni choroby SARS, którą powoduje, dochodzi do jego replikacji. Ze względu na to, że nowych przypadków wirusa nie odnotowano od dawna, istnieje małe ryzyko zakażenia nim, choć nie jest to wykluczone.

Najpewniej wirus SARS pochodzi od zwierząt – zdaniem naukowców mogą być to nietoperze. Co więcej, mogą go przenosić inne, dzikie lub domowe zwierzęta, w tym przede wszystkim szczury, koty, psy czy małpy. W pewnym momencie zakażone nim zostały również łaskuny palmowe, które są przysmakiem w kuchni chińskiej, co najpewniej również miało wpływ na rozwój epidemii. Na skutek bliskiego kontaktu zwierząt z człowiekiem, przeniósł się on również na ludzi.

Mężczyzna na rowerze

Co robić w przypadku wirusa SARS?

Największe prawdopodobieństwo zakażenia wirusem SARS występuje u osób podróżujących do Azji Południowo-Wschodniej. Stan chorej osoby pogarsza się bardzo szybko, dlatego – jeśli podejrzewasz zakażenie wirusem SARS – jak najszybciej zgłoś się do szpitala lub zadzwoń na pogotowie. Ze względu na to, iż SARS należy do patogenów o dużym potencjale epidemiologicznym, każdy jego przypadek musi być zgłoszony do WHO.

SARS – choroba

SARS to choroba oddechowa, określana też mianem „zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej”. Wywołuje ją wirus SARS, czyli koronawirus SARS-CoV. Do choroby dochodzi wtedy, gdy wirus dostaje się do płuc i doprowadza do uszkodzenia komórki pęcherzyków płucnych, czego efektem jest ostra niewydolność oddechowa. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez bliski kontakt z chorym. Do zakażenia może dojść też przez kontakt z kałem zakażonego. Można wyróżnić dwie postaci tej choroby:

  • typowa – ma ostry przebieg, występuje u większości pacjentów,
  • atypowa (bezobjawowa) – pojawia się zwykle u osób w podeszłym wieku, z osłabionym układem immunologicznym.

Do tej pory zauważono, że jedynie chorzy z postacią typową zarażają inne osoby.

Kobieta stoi w płaszczu, szaliku i maseczce chirurgicznej na twarzy

SARS – objawy

W przypadku typowej odmiany SARS, objawy, które pojawiają się w początkowym etapie choroby, przypominają grypę. Są to:

Symptomy te utrzymują się od trzech do siedmiu dni, następnie stan chorego drastycznie się pogarsza. Związane jest to z rozwojem zapalenia dolnych dróg oddechowych. Wówczas pojawiają się:

  • duszności,
  • suchy kaszel,
  • niewydolność oddechowa.

U pacjenta mogą również pojawić się zmiany osłuchowe ze strony górnych dróg oddechowych oraz gorączka. U 10 proc. pacjentów występuje też wodnista biegunka, często o sporej objętości, utrzymująca się od dwóch do czterech dni.

Leki na nadciśnienie zmniejszają śmiertelność na COVID-19

Epidemia SARS

Po raz pierwszy SARS wykryto w prowincji Guangdong, w Chinach, w listopadzie 2002 r. Zakażenia wirusem SARS szybko zaczęły się rozprzestrzeniać w innych rejonach tego kraju, a następnie – również i w innych państwach Azji, w tym w Wietnamie i Tajlandii, zwłaszcza u pacjentów w szpitalach oraz wśród personelu medycznego. Tamtejsi lekarze zauważyli, że nie mają do czynienia ze zwykłym zapaleniem płuc. Jednak przez brak informacji o problemie nie dało się wdrożyć wówczas działań zapobiegawczych.

Ze względu na to, że chińskie władze próbowały zamaskować problem, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) została o nim poinformowana dopiero w lutym 2003 r. Wtedy służby medyczne na całym świecie dowiedziały się o ryzyku epidemii. Utrzymywała się ona przede wszystkim w Azji, choć wirusa znaleziono również w 30 innych krajach. Do końca sierpnia 2003 r., kiedy to odnotowano ostatni przypadek zakażenia, zachorowało na nią ponad 8422 osób, spośród których 916 zmarło. Koniec epidemii związany był z sezonowością choroby, wdrożeniem skutecznego leczenia oraz izolacją zakażonych pacjentów.

Wirus SARS i SARS-CoV-2 – podobieństwa i różnice

Oba wirusy – zarówno SARS-CoV-1, jak i SARS-CoV-2, są koronawirusami. To, innymi słowy, otoczkowe wirusy o średnicy 120-160 mm. Są one zdolne do wywoływania infekcji układu pokarmowego i oddechowego – zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Ich nazwa związana jest ze specyficznym wyglądem przypominającym koronę, która powstaje za sprawą maczugowatych wypustek tworzących białko S.

Zarówno SARS-CoV-1, jak i SARS-CoV-2, pojawił się najpierw w Chinach. Co więcej, oba wirusy przedostają się do komórek człowieka przy pomocy receptora ACE2. Dwoma wirusami możemy zarazić się od zwierząt, a ich naturalnymi rezerwuarami są nietoperze. Wirusy są również przenoszone z człowieka na człowieka. Istniejące między nimi podobieństwo można dostrzec także w genomie – SARS-CoV-2 jest w 80 proc. identyczny z SARS-CoV-1.

Podobne są również objawy, które wirusy te wywołują. Na początku zauważalne są bóle mięśni, gorączka, ból gardła, kaszel, osłabienie. Później odnotowuje się problemy z oddychaniem oraz duszności. Następnie konsekwencją obu wirusów może być wirusowe zapalenie płuc, które dla niektórych pacjentów okazuje się śmiertelne.

Główna różnica pomiędzy wirusami polega na tym, że SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się szybciej. Dla porównania, przy epidemii SARS, która trwała osiem miesięcy, odnotowano 8096 przypadków. Tymczasem 8000 osób zaraziło się SARS-CoV-2 w ciągu jednego miesiąca. Jednocześnie śmiertelność w przypadku wirusa z Wuhan jest mniejsza niż przy SARS-CoV-1.


Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558977/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1829448/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5172409/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7114587/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15139736/

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta na przejściu dla pieszych

Jest decyzja w sprawie nowych obostrzeń w październiku. Minister zdrowia potwierdził

Prof. Maciej Banach: Niezaszczepieni powinni przebywać w domach, aby się nie zakazić

Prof. Maciej Banach: Niezaszczepieni powinni przebywać w domach, aby się nie zakazić

Izrael. Niezaszczepieni nauczyciele mogą zostać pozbawieni pensji i pracy

Niezaszczepieni nauczyciele mogą zostać pozbawieni pensji i pracy. Nowe ostre restrykcje w Izraelu

Szczepienie

Ruszyła rejestracja na szczepienia trzecią dawką. Skierowania będą wystawiane automatycznie

Szczepienie dzieci na COVID-19 / gettyimages

Gdyby nie szczepienia, wszystkie dzieci miałyby COVID-19. Tak uważa naczelny lekarz Wielkiej Brytanii

Na grypę zaszczepimy się w aptece? Tak zakłada nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia

Na grypę zaszczepimy się w aptece? Tak zakłada nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia

Krystyna Janda nie chce grać z niezaszczepionymi aktorami

Krystyna Janda o niezaszczepionych przeciw COVID-19. „Nie powinni chodzić do pracy”

Jedna z warszawskich restauracji przyjmie tylko zaszczepionych gości. To pierwsza taka decyzja w Polsce

Jedna z warszawskich restauracji przyjmie tylko zaszczepionych gości. To pierwsza taka decyzja w Polsce

Szczepionka

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 w Polsce dla kolejnych grup. Kto będzie mógł ją otrzymać?

Ulica

W USA więcej ofiar śmiertelnych COVID-19 niż w czasie pandemii hiszpanki

Pfizer: Nasza szczepionka może być stosowana u dzieci w wieku 5-11 lat

Pfizer: Nasza szczepionka może być stosowana u dzieci w wieku 5-11 lat

4-latek ofiarą chińskiej polityki „zero tolerancji”. "Aż serce się ściska”

4-latek ofiarą chińskiej polityki „zero tolerancji”. „Mam oczy mokre od łez”

Za zakażenie koronawirusem nawet na 10 lat do więzienia? Takie zmiany proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości

Za zakażenie koronawirusem nawet na 10 lat do więzienia? Takie zmiany proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości

„Tysiąc zakażeń, to nie jest kwestia końca września, tylko już przyszłego tygodnia”. Minister zdrowia o czwartej fali pandemii

Kobieta z endometriozą / rawpixel

Czy kobiety chorujące na endometriozę są w grupie większego ryzyka zakażenia koronawirusem? Wyjaśnia dr Dawid Serafin, ginekolog

Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę

Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę

Kobieta

Nawet 70 proc. Polaków ma przeciwciała koronawirusa – wynika z badań Państwowego Zakładu Higieny

Badanie płynu opłucnowego – wskazania, wyniki, przebieg

mężczyzna po COVID-19

COVID-19 obniża jakość męskiego nasienia. Osłabia koncentrację i ruch plemników – pokazały badania

Nicki Minaj

Nicki Minaj nie pojawiła się na MET Gali, bo obawiała się przyjęcia szczepionki na COVID-10. Czy słusznie?

Na Madagaskarze wybuchła epidemia dżumy. Jest siedem ofiar śmiertelnych

Na Madagaskarze wybuchła epidemia dżumy. Jest siedem ofiar śmiertelnych

Uczennica

Szczepienia w szkołach okazały się porażką? Chętnych jest jak na lekarstwo: „Zero, jeden, kilku”

Na tę chwilę powszechne szczepienia trzecią dawką przeciw COVID-19 nie mają sensu – podkreślają naukowcy

Spirometria - co to, normy, co wykrywa? Przebieg badania, przeciwwskazania

Spirometria – co to, normy, co wykrywa? Przebieg badania, przeciwwskazania

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?