Przejdź do treści

Wirusowe zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Wirusowe zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wirusowe zapalenie gardła to bardzo częsta infekcja górnych dróg oddechowych,  wywoływana przez adenowirusy, rhinowirusy czy enterowirusy. Objawy wirusowego zapalenia gardła to przede wszystkim ból gardła, kaszel, gorączka, nieżyt nosa oraz ból głowy. W przypadku wirusowego zapalenia gardła leczenie ma charakter objawowy – stosowane są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ile trwa zapalenie gardła i czy zapalenie wirusowe gardła jest zaraźliwe?

Wirusowe zapalenie gardła u dzieci – skąd się bierze?

Wirusowe zapalenie gardła to infekcja spowodowana przez wirusy, występująca przede wszystkim u dzieci, rzadziej – u dorosłych. Narażenie dzieci na rozwój wirusowych infekcji gardła wynika z niedojrzałości układu immunologicznego malucha. Gdy wirusy przedostają się wraz ze wdychanym powietrzem do jamy nosowo – gardłowej, wówczas dochodzi do namnażania się wirusów. Najczęściej zapalenie gardła wirusowe spowodowane jest przez następujące drobnoustroje:

  • rhinowirusy,
  • adenowirusy,
  • enterowirusy,
  • wirusy grypy i paragrypy,
  • wirusy opryszczki,
  • koronawirusy.

Kto jest narażony na wirusowe zapalenie gardła, czy można się zarazić? Infekcja rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a także poprzez nieumyte ręce, na których znajduje się wydzielina z nosa lub gardła.

Kobieta ma ból gardła przy przełykaniu Hello Zdrowie

Ostre i przewlekłe zapalenie gardła

Ostre zapalenie gardła to infekcja wywołana przede wszystkim przez wirusy, rzadziej ma podłoże bakteryjne. Wówczas bakteriami wywołującymi stan zapalny są głównie paciorkowce beta – hemolizujące grupy A, a także Streptococcus pneumoniae czy Haemophilus influenzae. Możliwe są także ostre stany zapalne wywołane przez takie bakterie nietypowe jak mykoplazmy, chlamydie czy dwoinkę rzeżączki.

Przyczyną przewlekłego zapalenia gardła jest długotrwałe działanie czynników drażniących śluzówkę gardła. W przypadku nawracających infekcji dróg oddechowych takim czynnikiem drażniącym może być katar spływający po ścianie gardła i towarzyszący temu kaszel. Inne możliwe przyczyny przewlekłego zapalenia gardła to:

  • spożywanie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • narażenie na zanieczyszczenia powietrza,
  • oddychanie zbyt suchym powietrzem,
  • nadwyrężanie głosu,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • alergie wziewne.

Wirusowe zapalenie gardła – objawy

W przebiegu wirusowego zapalenia gardła pojawia się ból gardła, chrypka i kaszel, katar, drapanie i suchość w gardle. Często pojawiają się problemy z przełykaniem. Ponadto chory może doświadczać objawów ogólnych – osłabienia, podwyższonej temperatury ciała, pogorszenia łaknienia, bólu głowy i mięśni.

Wirusowe zapalenie gardła – ile trwa?

Najczęściej infekcja utrzymuje się przez około siedem dni.

Gdy rozwija się przewlekłe zapalenie gardła, objawy to przede wszystkim ból gardła i uczucie suchości, któremu może towarzyszyć pochrząkiwanie oraz problemy z przełykaniem. Charakterystycznym objawem jest uczucie „guli w gardle”, generujące napady kaszlu.

Wirusowe zapalenie gardła – leczenie

Jaki antybiotyk na zapalenie gardła można zastosować? Antybiotyki przepisywane są wyłącznie przy infekcjach o podłożu bakteryjnym. Nie są natomiast wskazane w leczeniu infekcji wirusowych. A zatem jak leczyć wirusowe zapalenie gardła? Postępowanie jest jedynie objawowe – stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Aby złagodzić ból gardła można zastosować tabletki do ssania lub aerozol zawierający lidokainę, flurbiprofen czy benzokainę. Podwyższoną temperaturę ciała można obniżyć stosując paracetamol lub ibuprofen w postaci tabletek, syropów czy czopków. Jeśli zapaleniu gardła towarzyszy katar, wówczas zastosować można krople obkurczające śluzówkę nosa.

Domowe sposoby na wirusowe zapalenie gardła

Aby złagodzić uciążliwe dolegliwości towarzyszące wirusowemu zapaleniu gardła, można sięgnąć po naturalne metody. Co na wirusowe zapalenie gardła sprawdza się najlepiej? Na pewno warto wypróbować płukanki z:

  • rumianku,
  • szałwii,
  • lekko osolonej wody,
  • wody z sodą oczyszczoną.

Aby zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki jamy ustnej, doskonale sprawdzają się napary z prawoślazu, tymianku i podbiału, a także tabletki do ssania zawierające ekstrakty ziołowe. Można zadbać ponadto o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, stosując nawilżacze powietrza. Bardzo ważne jest przyjmowanie dużych ilości płynów, a także spożywanie miękkich pokarmów, które łatwo przełknąć.

5 mitów na temat bólu gardła.

Zapalenie gardła wirusowe czy bakteryjne – jak odróżnić te infekcje?

Niektóre objawy infekcji gardła są wspólne zarówno dla wirusowego, jak i bakteryjnego zapalenia gardła. Istnieje jednak kilka symptomów, które świadczą o bakteryjnym pochodzeniu stanu zapalnego. Są to: temperatura ciała powyżej 38 stopni, biały nalot na migdałkach i ich obrzęk, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, a także brak kaszlu. Ponadto dla bakteryjnego zapalenia gardła charakterystyczny jest nagły początek i bardzo szybkie narastanie objawów. Ile trwa bakteryjne zapalenie gardła? W przypadku wdrożenia leczenia antybiotykiem, objawy powinny ustąpić w ciągu tygodnia.

 

Bibliografia:

  1. Zieliński R., Zakrzewska A., Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci – podział morfologiczny, diagnostyka i terapia; Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 5

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.