Zapalenie gardła u dziecka – objawy, domowe sposoby i leczenie
Zapalenie gardła u dziecka pojawia się częściej niż u dorosłego. Najczęściej dochodzi do niego w okresie jesienno-zimowym, kiedy to gwałtownie spada odporność. Chorobę tę mogą powodować wirusy, bakterie i grzyby – w każdym przypadku przebiega ona trochę inaczej, jednak ich wspólnym mianownikiem jest bolące gardło. Czym się charakteryzują poszczególne jej rodzaje? Sprawdź.
Wirusowe, bakteryjne, a może grzybicze? Zapalenie gardła może przyjmować różne postaci. Każda z nich wywołuje określone objawy i każdą z nich należy inaczej leczyć. Żadna nie jest szczególnie groźna, jednak nie można traktować jej z lekceważeniem – w przeciwnym wypadku dojdzie do groźnych powikłań. Dowiedz się, czym charakteryzuje się każda z nich.
Zapalenie gardła u dziecka – objawy
Poniżej wymieniamy objawy, które sygnalizują obecność zapalenia gardła.
Wirusowe zapalenie gardła
Wirusowe zapalenie gardła u dziecka pojawia się znacznie częściej niż bakteryjne czy grzybicze – stanowi aż 70–85 proc. wszystkich przypadków. Mogą je wywołać: wirusy grypy i paragrypy, wirusy opryszczki, rhinowirusy, adenowirusy oraz enterowirusy. Najłatwiej jest je rozpoznać po takich symptomach, jak:
- ból, kłucie i pieczenie gardła,
- suchość w gardle i ból podczas mówienia,
- pogorszony nastrój,
- stan podgorączkowy lub gorączka (do 38,5 st.),
- katar i suchy kaszel,
- brak apetytu,
- łzawienie,
- chrypka,
- bóle mięśni,
- bóle głowy,
- bóle brzucha,
- biegunka i wymioty,
- powiększone węzły chłonne na szyi,
- zaczerwienione i obrzęknięte gardło.
Objawy te pojawiają się stopniowo, dzięki czemu można odróżnić tę chorobę od grypy. Charakterystyczne dla niej są również plamki w błonie śluzowej gardła, które z czasem przekształcają się w pęcherzyki. U dzieci może pojawić się również nieżyt spojówek.
Wirusowe zapalenie gardła może też występować razem z odrą, ospą wietrzną oraz różyczką. Niemowlęta w czasie tej choroby stają się bardziej płaczliwe i często wkładają paluszki do ust (tak np. przebiega zapalenie gardła u rocznego dziecka). Maluchy mogą przejść przez ten rodzaj choroby również bez gorączki.
Bakteryjne zapalenie gardła
Bakteryjne zapalenie gardła u dziecka, zwane też anginą lub paciorkowcowym zapaleniem gardła, wywoływana jest przez paciorkowce, a najczęściej – przez paciorkowce z grupy A. Objawia się ona przez:
- żółto-biały nalot na migdałkach,
- wysoką gorączkę (do 39,5 st.),
- osłabienie i uczucie rozbicia,
- zaczerwienie gardła (bardziej widoczne niż w przypadku zapalenia wirusowego),
- ból gardła, który nasila się podczas połykania,
- ból kości i stawów,
- ból ucha,
- wymioty (u dzieci poniżej siódmego roku życia).
Wszystkie objawy pojawiają się nagle, co odróżnia tę chorobę od zapalenia wirusowego, gdzie poszczególne symptomy można obserwować stopniowo. U niemowląt podczas anginy mogą występować także dreszcze i szczękościsk, jak również nieprzyjemny zapach z ust. Infekcja bakteryjna zazwyczaj ma mniej łagodny przebieg od tej wirusowej i zwykle wymaga konsultacji lekarskiej.
Grzybicze zapalenie gardła
Chorobę tę najczęściej powodują drożdżaki, jednak przyczyn może być znacznie więcej. Główne objawy grzybiczego zapalenia gardła to:
- ból i pieczenie gardła,
- biały nalot na migdałkach, pod którymi rozwija się martwica,
- krwawienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła,
- gorączka,
- suchy kaszel,
- brak apetytu i osłabienie,
- ból i powiększenie węzłów chłonnych.
U niemowląt może pojawić się w jamie ustnej biało-szary nalot, czyli tzw. pleśniawki. U wszystkich dzieci często dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, choć nie zawsze.
Zapalenie gardła u dziecka – leczenie
Jak powinno wyglądać leczenie zapalenia gardła u dzieci? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Wirusowe zapalenie gardła
W tym przypadku antybiotyki nie pomogą – wywierają one wpływ jedynie na bakterie, a nie na wirusy. Najczęściej stosuje się leczenie objawowe wraz z nawadnianiem – choroba samoistnie ustępuje w ciągu tygodnia. Dobrze sprawdzą się tu takie leki, jak paracetamol czy ibuprofen – działają one przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Podczas leczenia wirusowego zapalenia gardła u dziecka, ważne jest też udrażnianie nosa – można to robić przy pomocy gruszki, której zadaniem jest odciąganie śluzu. Dzięki temu gardło nie będzie podrażniane.
Bakteryjne zapalenie gardła
Paciorkowcowe zapalenie gardła u dziecka można wyleczyć przy pomocy antybiotyków z grupy penicylin – dzięki nim można zwalczyć bakterie oraz zahamować rozwój choroby. Należy pamiętać o tym, aby przyjmować je w odpowiednich dawkach – w przeciwnym wypadku może dojść do różnych powikłań. Lekarze zalecają pacjentom także zażywanie leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych oraz niwelujących bóle gardła.
Grzybicze zapalenie gardła
Aby wyleczyć grzybicze zapalenie gardła, konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjenci powinni przyjmować również przeciwgrzybicze preparaty, m.in. w formie płukanek ustnych. Zazwyczaj lekarze przepisują im flukonazol, kaspofunginę oraz klotrimazol. Czasem konieczne są również leki przeciwgorączkowe (jak np. paracetamol) oraz środki, które niwelują ból gardła.
Zapalenie gardła u dziecka – domowe sposoby
Oprócz standardowych leków, do leczenia choroby można zastosować domowe sposoby. Oto i one.
- Czosnek – warzywo to ma właściwości antywirusowe i antybakteryjne, dzięki czemu pomaga zwalczyć oba rodzaje choroby. Śmiało można go dodawać do szklanki ciepłego mleka.
- Miód – dodawany np. do herbaty pomoże złagodzić ból gardła, jak również zahamować rozwój wirusów, grzybów i bakterii.
- Rumianek, szałwia, tymianek – doskonale nadadzą się one do płukania gardła. Działają antyseptycznie, zmniejszają stany zapalne oraz obrzęki.
Do płukania gardła warto wykorzystać również sodę.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519550/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4613642/
Zobacz także
Polecamy
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Odkryli superantybiotyk! Zabija bakterie chorobotwórcze, a zostawia pożyteczne
Co na katar? Domowe sposoby dla dzieci i dorosłych
Poznaj domowe sposoby na zatoki, które naprawdę działają
się ten artykuł?