Przejdź do treści

Ból gardła przy przełykaniu – dlaczego powstaje i jak go leczyć?

kobietę boli gardło
Fot. Piotr Marcinski/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ból gardła przy przełykaniu najczęściej jest wynikiem przeziębienia lub infekcji. Objawowi temu towarzyszyć może podwyższona temperatura i osłabienie mięśniowe.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Wychłodzenie, infekcja wirusowa, nawyk bardzo głośnego mówienia lub delektowanie się lodami i schłodzonymi napojami – wszystko to może prowadzić do wystąpienia bólu gardła, szczególnie odczuwanego podczas połykania. Istnieje kilka prostych sposobów, które pomagają szybko uporać się z bólem gardła przy przełykaniu, ale zanim spróbuje się domowego leczenia, należy zrozumieć przyczyny niedyspozycji.

Skąd się bierze ból gardła przy przełykaniu?

Ból gardła przy przełykaniu śliny, ból gardła przy przełykaniu promieniujący do ucha, uczucie suchości i podrażnienia, jak gdyby gardło drapało od wewnątrz albo coś w nim blokowało przełykanie – to objawy spowodowane zapaleniem i obrzękiem błony śluzowej gardła, krtani i tchawicy. Błona śluzowa powiększa się, powstaje obrzęk, migdałki puchną i utrudniają połykanie, a podrażnienie receptorów nerwowych w błonie śluzowej powoduje uczucie drapania i ostry ból gardła przy przełykaniu.

Istnieje wiele powodów, które mogą wywołać silny ból gardła przy przełykaniu. Najważniejsze jest jednak określenie typu choroby gardła i metod, które najlepiej sprawdzą się w leczeniu. Jeżeli bólowi gardła towarzyszy gorączka, to jest on spowodowany przez infekcję wirusową lub bakteryjną. Jeśli natomiast nie występuje podwyższona temperatura ani inne oznaki przeziębienia, ból w gardle często bywa ignorowany – istnieje jednak wiele chorób, w których ból gardła przy przełykaniu jest odczuwany, a temperatura pozostaje normalna i nie opuszcza nas dobre samopoczucie.

Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu

Najlepszy rezultat leczenia bólu gardła przy przełykaniu domowymi sposobami osiąga się przy nieskomplikowanej infekcji wirusowej, ale mogą być one z powodzeniem stosowane w leczeniu innych chorób górnych dróg oddechowych, jako dodatkowa pomoc w podstawowym leczeniu.

Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem jest płukanie gardła: szybko zmniejsza stan zapalny, łagodzi gardło i niszczy wirusy oraz bakterie. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy płukać gardło tak często, jak to możliwe (przynajmniej 5–6 razy dziennie). Do płukania można użyć roztworów sody i soli, wywaru z rumianku, szałwii i innych ziół, słabego roztworu wody utlenionej lub specjalnych roztworów farmaceutycznych do płukania. Zioła lecznicze są naturalnymi środkami antyseptycznymi i przeciwdrobnoustrojowymi, dzięki czemu można je z powodzeniem stosować w leczeniu bólu gardła przy przełykaniu śliny domowym sposobem.

Ostry ból gardła przy przełykaniu złagodzi też picie ciepłych płynów w dużej ilości. Pacjent powinien wypijać co najmniej 2–2,5 litra płynów dziennie – może to być ciepłe mleko z miodem, herbata z cytryną lub sokiem malinowym, ciepła woda mineralna bez gazu itp.

Inhalacje można przeprowadzać tylko pod warunkiem normalnej temperatury ciała. W domowych warunkach można użyć specjalnego inhalatora lub po prostu wdychać nad rondlem parę z wywaru rumianku, szałwii, oregano itp.

W walce z bólem gardła przy przełykaniu pomoże również miód i cytryna. Wystarczy rozpuścić łyżkę miodu w ciepłej wodzie i dodać plaster cytryny, pić raz na kilka godzin, a po kilku dniach ból gardła ustąpi.

Kompresy rozgrzewające są uniwersalnym środkiem, który może być stosowany w przypadku kłującego bólu gardła przy przełykaniu. Wystarczy obwiązać gardło ciepłym szalikiem lub wełnianą szmatką, aby uzyskać doskonały efekt terapeutyczny. Przy prawidłowej temperaturze ciała można użyć specjalnych maści rozgrzewających.

Tabletki do ssania lub spraye są nieocenione, aby szybko złagodzić ból gardła. Należy wybierać tabletki do ssania zawierające substancje przeciwzapalne i antyseptyczne. Aerozole i spraye pozwalają na natychmiastowe zastosowanie substancji leczniczej w podrażnionej śluzówce i na złagodzenie silnego bólu gardła przy przełykaniu, ale trzeba pamiętać, że danych środków nie można stosować często i przez dłuższy czas, gdyż może to spowodować jeszcze większe podrażnienia śluzówki gardła! Naturalnym środkiem do ssania jest propolis. Podobnie jak miód, ma on właściwości lecznicze i zalicza się go do najlepszych naturalnych środków antyseptycznych. W ataku bólu gardła należy ssać kawałek propolisu kilka razy dziennie. Jest to jeden z najlepszych domowych sposobów na ból gardła przy przełykaniu.

Zobacz także

Leczenie bólu gardła u dzieci

Przy pierwszych dolegliwościach związanych z bólem gardła podczas przełykania u dziecka należy natychmiast rozpocząć leczenie. Ból w gardle to często pierwsza oznaka, że organizm został zaatakowany przez wirusy. Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, jest odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu. Jeśli dziecko ma zatkany nos, zaczyna oddychać przez usta – wysoka wilgotność pomoże uniknąć wysychania śluzówki w gardle, co sprzyjałoby dalszemu rozwojowi mikrobów. Ponieważ nie wszystkie dzieci mogą płukać gardło, można użyć dowolnej metody rekomendowanej dla dorosłych – smarowania migdałków (jeśli są w stanie zapalnym), inhalacji lub ssania tabletek.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

noworodek

Czym jest zespół kociego krzyku i jak leczyć to zaburzenie?

Podniebienie gotyckie – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

Opryszczka w nosie. Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

Nadwrażliwość sutków – co powinnaś o niej wiedzieć?, fot. Adobe Stock

Nadwrażliwość sutków – co powinnaś o niej wiedzieć?