3 min.
Witamina B12. Kto jest narażony na jej niedobór? Farmaceutka wyjaśnia

Witamina B12 / istock
05.07.2022
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
05.07.2022
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
05.07.2022
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
05.07.2022
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
05.07.2022
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”
– Niedobory witaminy B12 według WHO zaczynają mieć wymiar globalny, a jej przewlekły deficyt może dawać objawy podobne do stanów lękowych i depresji, a także przewlekłego zmęczenia czy zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych… – pisze Zofia Winczewska, farmaceutka, prowadząca w mediach społecznościowych profil „Okiem farmaceuty”. Właśnie dlatego warto się suplementować.
Spis treści
Zofia Winczewska
Farmaceutka pomagająca w racjonalnej suplementacji, blogerka, szkoleniowiec – tak o sobie mówi mgr Zofia Winczewska. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych, a jej konta na Instagramie i Facebooku obserwuje coraz więcej osób. Do sieci trafił właśnie post, w którym mgr Winczewska podjęła się tematu wyboru najlepszej witaminy B12. Wśród pacjentów rośnie bowiem zainteresowanie preparatami z B12.
Witamina B12 – kto jest narażony na niedobór?
– Nie tylko wegetarianie są narażeni niedobory, ale także: cukrzycy i insulinooporni leczeni metforminą (ta grupa stale się rozrasta). Na niedobór witaminy B12 ma też wpływ stosowanie tzw. leków „osłonowych” na żołądek oraz złe nawyki żywieniowe.
Duże spożycie przetworzonej żywności (junk food) skutkuje bowiem zaburzonym przyswajaniem witaminy B12. Na niedobór tej witaminy ma także wpływ wiek 50+ – tłumaczy mgr Winczewska.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Witamina B12 – co warto wiedzieć?
Witamina B12 to inaczej kobalamina. Jest rozpuszczalna w wodzie. Jeśli jesteśmy zdrowi, pobieramy ją z pożywienia. Dorosły człowiek potrzebuje ok. 2 mikrogramów witaminy B12 dziennie. Znajdziemy ją w mięsie, rybach, skorupiakach, mleku, podrobach, jajkach oraz w serze.
Niedobór witaminy B12 często łączy się z jej nieprawidłowym wchłanianiem w jelicie. W takim wypadku należy ją suplementować tabletkami z apteki. Najczęściej lekarze i farmaceuci zalecają te o dawce 100-250 mikrogramów.
Zobacz także

„Dzieci wegańskie czy wegetariańskie rodzą się z prawidłową masą ciała, zdrowe i rozwijają się prawidłowo. To, że brak mięsa w diecie ciężarnej szkodzi dziecku, to mit” – mówi dietetyczka Iwona Kibil

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje jelita. Zadbaj o nie, zanim zaczną strajkować

6 produktów lepszych dla zdrowia kobiet niż superfoods
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022