Przejdź do treści

Witamina D ma wpływ na ryzyko wystąpienia jednego z nowotworów u młodych ludzi. Potwierdzili to naukowcy

Witamina D ma duży wpływ na ryzyko zachorowania na jeden z nowotworów u młodych ludzi. Potwierdzili to naukowcy
Witamina D ma duży wpływ na ryzyko zachorowania na jeden z nowotworów u młodych ludzi. Potwierdzili to naukowcy / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O zdrowotnych właściwościach witaminy D mówi się dużo i często. Teraz dochodzi jeszcze jeden powód, żeby wychwalać jej właściwości. Najnowsze badania na jej temat opublikowane w „Gastroenterology” dowodzą, że może ona chronić przed rozwojem raka jelita grubego już w młodym wieku.

Witamina D chroni przed nowotworem?

Zespół naukowców, między innymi z Dana-Farber Cancer Institute, przyjrzał się związkowi pomiędzy ilością przyjmowanej witaminy D a zachorowalnością na raka jelita grubego.

Okazało się, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat spożywa się znacznie miej produktów zawierających witaminę D, takich jak jaja, mleko, ryby czy grzyby. Naukowcy poszli więc dalej i udokumentowali 111 przypadków raka jelita grubego w młodym wieku i 3317 polipów jelita grubego – od 1991 do 2015 roku. Wnioski były zaskakujące.

Ponieważ niedobór witaminy D stale rośnie w ciągu ostatnich kilku lat, zastanawialiśmy się, czy może to przyczynić się do wzrostu liczby zachorowań na raka jelita grubego u młodych osób. Odkryliśmy, że całkowite spożycie witaminy D wynoszące 300 IU dziennie lub więcej – mniej więcej równowartość trzech ćwierćlitrowych szklanek mleka – wiązało się z niższym o około 50 proc. ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego w młodszym wieku – stwierdził dr Kimmie Ng, dyrektor Young-Onset Colorectal Cancer Center w Dana-Farber, cytowany przez internetowe wydanie pisma “Gastroenterology”.

Ta sama zależność została zauważona pomiędzy ryzykiem wystąpienia polipów jelita grubego przed 50 rokiem życia a wyższym spożyciem witaminy D. Co ważne, efekt był lepszy, jeśli witamina D pochodziła z diety. Jednak suplementacja tą witaminą też przynosiła rezultaty.

Autorka książki "Nawracające infekcje"

Witamina D – gdzie występuje?

Najskuteczniej witaminę D pozyskuje się przez skórę. Aby zsyntetyzować wystarczającą ilość witaminy D, należy regularnie wystawiać się na promienie słoneczne. Takie kąpiele słoneczne, bez użycia kremów z filtrami UVB, powinny trwać 15-20 minut dziennie, najlepiej między godziną 10 a 15. Niestetyjesienią i zimą nie jest już możliwa synteza, ponieważ w naszym klimacie ilość promieniowania UVB w tych miesiącach jest zbyt mała. Wtedy pozostaje czerpanie witaminy D z produktów spożywczych i suplementacja. Źródłami witaminy D są:

 • tłuste ryby (łosoś, makrela, węgorz, tuńczyk);
 • grzyby (pieczarki, smardze);
 • żółtko jajka;
 • mleko i produkty mleczne (jogurty, masło, maślanka);
 • mięso (wieprzowina, wołowina, drób).

Ważne jest to, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy D jest niebezpieczny dla zdrowia. Zalecane maksymalne spożycie witaminy D na dobę wg. European Food Safety Authority to:

 • noworodki i niemowlęta od 0 do 6 miesięcy: 400 IU/d.
 • noworodki i niemowlęta od 6-12 miesięcy: 400-600 IU/d.
 • dzieci w wieku 1-10 lat, 600-1000 IU/d.
 • dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat: 800-2000 IU/d.
 • dorośli do 75 r.ż: 2000 IU/d.
 • seniorzy po 75 r.ż.: 4000 IU/d.
 • otyli dorośli oraz otyli seniorzy: 4000 IU/d.
 • kobiety ciężarne i karmiące piersią: 2000 IU/d.

 


Źródło: “Gastroenterology”/ Polsat News

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.