Przejdź do treści

Włośnica – objawy choroby i jej przebieg u ludzi

bakteria włośnicy w 3D
Fot. Kateryna_Kon / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Nie tylko egzotyczne komary. Sprawdź, co może ci popsuć te wakacje!
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska
Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć

Zamrażanie mięsa i obróbka termiczna to dwie główne metody profilaktyki zakażeń włośnicą, poza tak oczywistą jak zakup mięsa wyłącznie z pewnych, przebadanych źródeł. Włośnica ginie w temperaturze 60℃ po 2 minutach, a w -37℃ niemal natychmiast.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Włośnica to choroba pasożytnicza wywołana przez nicienie z rodzaju Trichinella. Wyróżnia się pięć gatunków tych nicieni, jednak w Polsce najczęściej spotkać można T. spirali i T. britovi. Wnikają one do organizmu drogą pokarmową, najczęściej ze spożytym mięsem. W jelitach nicień przekształca się w formę dojrzałą i po około tygodniu wytwarza larwy przenikające do krwi, a dalej do innych narządów, powodując różne objawy.

Włośnica – przyczyny choroby

Włośnica jest dość powszechną chorobą pasożytniczą. Można się nią zarazić przez spożycie niewłaściwie przygotowanego mięsa zwierząt, w którym obecne są larwy włośnicy. Włośnica może wystąpić zarówno u zwierząt dzikich, jak i domowych, jednak najczęstszym rezerwuarem włośnicy u zwierząt są świnie. W Polsce włośnica jest rzadko spotykana, ponieważ mięso podlega obowiązkowym badaniom. Ryzyko zakażenia pojawia się w przypadku spożywania mięsa z pozaprzemysłowych ubojów świń. Ryzyko zachorowania na włośnicę istnieje również w czasie podróży do krajów o niskich standardach higieny. W krajach Azji czy Ameryki Łacińskiej często można spotkać się z małymi hodowlami, które nie podlegają badaniom.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Laborantka wykonuje badanie krwi na pasożyty na kilku próbkach z krwią

Włośnica u ludzi – jak się rozwija?

Po spożyciu zainfekowanego mięsa dochodzi do uwolnienia larw nicienia w przewodzie pokarmowym, gdzie następuje dojrzewanie pasożyta. Po około pięciu dniach dojrzałe samice uwalniają larwy, które następnie trafiają do naczyń krwionośnych i migrują, przede wszystkim do mięśni szkieletowych. Mózg czy mięsień sercowy to również narządy narażone na zajęcie włośnicą, ale dochodzi w nich do miejscowej reakcji zapalnej i zniszczenia fragmentu tkanki wraz z pasożytem. W mięśniach ten proces jest dłuższy. Początkowo dochodzi do otorbienia się larwy i uformowania zmiany, a następnie do nacieku zapalnego i stopniowego uwapniania zmiany.

Objawy włośnicy – po jakim czasie występują?

W zależności od nasilenia inwazji pasożytniczej i predyspozycji indywidualnych objawy pojawiają się w różnym czasie od zakażenia. Początkowo rozwija się tzw. faza jelitowa zakażenia, kiedy pasożyty trafiają do światła jelita. Objawy z tym związane to:

Pierwsza faza zaczyna się właściwie od razu po zakażeniu i trwa do 48 godzin. Kolejne fazy pojawiają się po kilku dniach. Następna jest faza inwazji włośnicy, kiedy larwy migrują naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi. Wtedy też dochodzi do uogólnionych, niespecyficznych objawów w postaci np. gorączki. Niekiedy dochodzi do pojawienia się objawów klinicznych ze strony mięśnia sercowego czy ośrodkowego układu nerwowego. Dość często pojawiają się objawy uogólnionej alergii w postaci obrzęku.

Ostateczną fazą jest faza mięśniowa zakażenia. Objawy obejmują bóle mięśni pojawiające się w spoczynku i podczas wysiłku fizycznego. Wraz z ustąpieniem odczynu zapalnego w mięśniach, czyli po kilku tygodniach, objawy ustępują. W trakcie otorbiania się cyst dochodzi do zmian metabolicznych obejmujących hipoglikemię, hipokaliemię i hipoalbuminemię.

Zobacz także

Diagnostyka i leczenie włośnicy

Ze względu na małą swoistość objawów, rozpoznanie włośnicy jest początkowo dość trudne. Wywiad świadczący o spożywaniu mięsa z niepewnych źródeł może doprowadzić lekarza do postawienia wstępnej diagnozy. Podobnie jak w przypadku innych chorób pasożytniczych, u chorego dochodzi do wzrostu poziomu leukocytów we krwi ze znacznym wzrostem odsetka eozynofilii. W fazie mięśniowej dochodzi do narastania LDH (dehydrogenazy mleczanowej) i CPK (kinazy kreatyninowej). Przeciwciała przeciwko włośnicy można wykryć najwcześniej po 2–3 tygodniach od zakażenia. W diagnostyce można wykonać również pobranie wycinka tkanki mięśniowej do badania (mięsień naramienny lewy), które jest podstawą postępowania epidemiologicznego i sądowego.

Leczenie włośnicy polega na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych w postaci albendazolu bądź mebendazolu. Działają one głównie w obrębie jelita, nie walczą zatem z inwazją układową, a jedynie zapobiegają tworzeniu kolejnych cyst. Stosuje się również leki przeciwgorączkowe, czyli leczenie objawowe, zalecany jest odpoczynek. Rzadko istnieje konieczność stosowania glikokortykosteroidów. W większości przypadków po łagodnym przebiegu włośnicy ustępuje ona całkowicie. Czasami konieczna jest dłuższa rehabilitacja ze względu na uszkodzenie mięśni szkieletowych. Mogą utrzymywać się bóle mięśniowe i osłabienie.

Profilaktyka włośnicy

By zapobiec szerzeniu się włośnicy, konieczne jest właściwe badanie mięsa i unikanie zakupu produktów mięsnych z nieznanych źródeł. Bardzo ważne jest, by unikać jedzenia surowego mięsa, ponieważ już sama obróbka cieplna powoduje uniknięcie ryzyka zakażenia włośniem. Zaleca się przygotowywanie mięsa w temperaturze co najmniej 71℃ przez co najmniej 6 minut. Zamrażanie mięsa jest również metodą walki z włośnicą, ponieważ włośnie giną natychmiast w temperaturze -37℃.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Stan wegetatywny – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

„Tam, gdzie ktoś inny zastanawia się trzy razy czy iść i zaryzykować, tam Polak już jest”. O medycynie ekstremalnej mówi Dariusz Jaroń, autor książki „Ekstremalni”

Sekwencjonowanie DNA – cel, etapy i metody badania

Badania kliniczne – bezpieczeństwo i zasady. Czy każdy może poddać się testom klinicznym?

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy i radzenie sobie z brakiem przyjemności przy wykonywaniu codziennych obowiązków

Kobieta podczas bólu menstruacyjnego

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Kobieta śpi - paraliż senny

Paraliż senny – co to jest, jakie są jego przyczyny i objawy?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

×