Justyna Makowska-Tomalczyk Diagnostyka molekularna – rodzaje, metody, zastosowanie Diagnostyka molekularna to od lat dziewięćdziesiątych XX wieku najszybciej rozwijający dział medycyny i biologii. Polega ona na analizie kwasów nukleinowych, czyli sekwencji DNA i RNA, która umożliwia diagnostykę chorób… 11.02.2022 4 min.
Natalia Suchocka Świąd odbytu – przyczyny i leczenie u dzieci i dorosłych Świąd odbytu to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Dlatego jest leczenie bywa trudne i jest to najczęściej leczenie objawowe. Stan ten z reguły kojarzy się z owsikami, ale – jak się okazuje –… 04.09.2021 4 min.
Justyna Mazur Babeszjoza – źródła zakażenia, objawy, leczenie, powikłania Babeszjoza to rzadka choroba odzwierzęca, która występuje przede wszystkim u psów, choć może być diagnozowana także u człowieka. Przyczyną babeszjozy jest ukąszenie przez zakażonego kleszcza, znacznie rzadziej dochodzi do… 17.12.2020 5 min.
Milena Marchewka Sarkocystoza – objawy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka Sarkocystoza jest chorobą pasożytniczą, która może występować w dwóch postaciach – jelitowej lub mięśniowej. Do zarażenia dochodzi przez spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej formami inwazyjnymi pierwotniaków z… 17.11.2020 4 min.
Katarzyna Głuszak Wszy – jak im przeciwdziałać, jak zwalczyć? Wszy to odwieczny problem placówek edukacyjnych. Jak im przeciwdziałać, żeby nie zaatakowały? Czy są na to sposoby? I co zrobić, gdy już się pojawią? Czy to prawda, że włosy trzeba będzie ściąć? Sprawdzamy. 03.09.2020 6 min.
Lena Helman Robaczyca – objawy u dzieci, dorosłych i zwierząt Robaczycami nazywa się ogólnie zarażenie pasożytami wewnętrznymi. Dotyczą one ludzi, zwierząt, a nawet roślin. Do najczęściej występujących pasożytów wewnętrznych zaliczamy glisty, tasiemce i przywry. 27.05.2020 4 min.
Milena Marchewka Świerzbiączka – objawy i przyczyny Świerzbiączka może się rozwinąć, gdy u pacjenta przez dłuższy okres czasu występuje silny świąd. Drapanie skóry w takiej sytuacji prowadzi do powstawania zmian dermatologicznych w postaci grudek, guzków, strupków. Wyróżniamy… 25.05.2020 4 min.
Milena Marchewka Wszy łonowe – objawy i sposoby leczenia Wszy łonowe są owadami pasożytniczymi zasiedlającymi przede wszystkim włosy w okolicach narządów płciowych człowieka. Wbrew powszechnemu przekonaniu ich występowanie nie jest spowodowane nieprzestrzeganiem zasad higieny, a wynika… 17.04.2020 6 min.
Aleksandra Parszczyńska Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony – jak go rozpoznać i jakie są objawy tasiemczycy? 07.03.2020 6 min.
Zuzanna Kowalewska Włosień – pasożyt w mięsie Parazytologia, czyli nauka o pasożytach zna wiele gatunków tych zwierząt, które mogą ucztować w ciele człowieka. Najpopularniejszymi ze względu na wiek dziecięcy, który każdy przechodzi, są wszy i owsiki. Na etapie późniejszym… 24.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Co to jest toksokaroza? Toksokaroza to choroba, której można nabawić się wszędzie, szczególnie na placach zabaw, w piaskownicach i innych miejscach, w których załatwiają się zwierzęta. Jest jedną z najpowszechniejszych chorób brudnych rąk, na którą… 22.11.2019 3 min.
Zuzanna Pujanek Leiszmanioza – jakie są objawy i jak przebiega leczenie tej tropikalnej choroby? 18.02.2019 4 min.
Ewa Żuchowska Świerzb – początkowe stadium, objawy, leczenie. W jaki sposób można zarazić się świerzbem? 14.02.2019 4 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Toksoplazmoza – objawy choroby i jej leczenie. Jak można zarazić się toksoplazmozą? Toksoplazmoza jest odzwierzęcą chorobą wywoływaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Wzbudza niepokój wśród kobiet planujących dziecko oraz będących w ciąży, ponieważ może doprowadzić do poważnych uszkodzeń płodu, a nawet poronienia. 24.01.2019 4 min.
lek. Marta Dąbrowska Tasiemiec w kale – jak rozpoznać tasiemczycę? Skuteczne sposoby leczenia 09.01.2019 4 min.
Aleksandra Parszczyńska Leczenie świerzbu domowymi sposobami – jak uśmierzyć uporczywy świąd? 09.01.2019 4 min.
Urszula Roszkowska Tasiemiec uzbrojony – zakażenie, objawy i leczenie tasiemczycy. Cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego 07.01.2019 4 min.
Redakcja Toksoplazmoza w ciąży – objawy, leczenie Toksoplazmozę wywołuje pierwotniak Toxoplasma gondii, którego pełen cykl rozwojowy następuje w organizmie kota. Stąd koty, a przede wszystkim ich kał, są głównym źródłem zarażenia. Postać nabyta toksoplazmozy dotyczy ssaków… 03.06.2012 2 min.
Redakcja Tasiemczyca – czym jest i jak wyglądają jej objawy? Tasiemiec jest pasożytem bytującym w przewodzie pokarmowym człowieka i innych kręgowców. W stadium pośrednim atakuje mięśnie, mózg i wątrobę bezkręgowców i kręgowców, tworząc w nich tzw. wągry. Ma członową budowę ciała,… 03.06.2012 2 min.