Przejdź do treści

Wpada w ucho, porusza ważną kwestię i może uratować życie wielu zwierzaków. Twórczość studentów weterynarii hitem!

Kobieta i pies siedzą na trawie w lesie
"Kleszcze na psy grasują jeszcze. Zima jest czy jesień, dranie czekają na ciebie". Studenci weterynarii śpiewająco poruszyli ważną kwestię/ Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Kleszcze na psy grasują jeszcze. Zima jest czy jesień, dranie czekają na ciebie” – śpiewają studenci weterynarii, którzy poruszyli ważną kwestię dotyczącą zdrowia i życia naszych kudłatych przyjaciół. Twórczość przyszłych weterynarzy stała się hitem w mediach społecznościowych. I musimy przyznać, że nucimy ich słowa od rana.

„Kleszcze na psy grasują jeszcze”

Nikt tak śpiewająco nie mówi o zdrowiu zwierząt jak studenci weterynarii Przyrodniczego Uniwersytetu we Wrocławiu. Przyszli weterynarze w dość nietypowy sposób postanowili szerzyć swoją wiedzę. Stworzyli krótką piosenkę, a edukacyjne (i niezwykle ważne!) treści dotyczące naszych psich przyjaciół opublikowali na profilu uczelni na TikToku. Ich wideo stało się hitem i zostało odtworzone ponad pół miliona razy.

„Pajęczaki lubią trawy, krzaki. Po spacerze z psem przejrzyj mu sierść” – śpiewają.

Chronisz się przed kleszczami, kiedy spacerujesz w lesie? Bardzo dobrze. Nie zapominaj jednak o swoim czworonożnym przyjacielu, dla którego spotkanie z kleszczem może zakończyć się tragicznie. Studenci dźwięcznie przypomnieli, że ochronę przed tymi pajęczakami należy stosować przez cały rok.

„I pamiętaj, że kleszcze na psy grasują jeszcze. Zima jest czy jesień, dranie czekają na ciebie” – dodają.

Przyszli weterynarze w kolejnych zwrotkach rytmicznie wyjaśnili, że kleszcze we wcześniejszych latach hibernowały na zimę. Teraz jednak przez zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie te małe stworzenia aktywne są również w miesiącach, w których powinny smacznie spać.

Odkleszczowe zakażenie u zwierząt

TikTokerzy zaapelowali, by nie zapominać o regularnym zabezpieczeniu psa przed kleszczami. Ta prosta kwestia może mieć duże znaczenie dla zdrowia a nawet życia naszego czworonożnego przyjaciela.

„Kup mu krople lub obrożę, tabletka czy spray pomoże” – wymienili środki, które można stosować.

Dla zwierząt zakażenie odkleszczowe bywa bardzo groźne i może prowadzić nawet do śmierci w zaledwie kilka dni. Z tego powodu ważne jest, aby codziennie zwracać uwagę na nietypowe zachowanie naszych futrzaków.

„Każdy kleszcz może nieść choroby odkleszczowe: anaplazmozę, boreliozę, zapalenie mózgu, babeszjozę. Uwierz, że bardzo ważna jest profilaktyka” – podsumowali studenci.

A my możemy tylko dodać, by nie zapominać o czworonogach w schroniskach, które również potrzebują ochrony przed kleszczami. Idą święta, więc zachęcamy do zrobienia prezentu jakiemuś bezdomniakowi i wysłania mu w tym roku tak ważnego prezentu. Wszelkie informacje o zapotrzebowaniu na środki chroniące przed kleszczami można znaleźć na internetowych stronach schronisk oraz fundacji.

@upwr_edu

Kleszcze są złowieszcze 👹 #upwr #uniwersytet #kleszczeatakują #weterynarz #weterynaria

♬ dźwięk oryginalny – Uniwersytet Przyrodniczy WRO

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.