Przejdź do treści

Wpływ COVID-19 na ryzyko udaru mózgu u osób starszych. Wiadomo, kiedy jest najwyższe

Jak COVID-19 wpływa na ryzyko udaru mózgu u osób starszych? Sprawdzili to naukowcy
Jak COVID-19 wpływa na ryzyko udaru mózgu u osób starszych? Sprawdzili to naukowcy / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Udar mózgu jest możliwym powikłaniem po diagnozie COVID-19 i lekarze oraz pacjenci powinni być tego świadomi” – podkreśla dr Quanhe Yang z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Wraz ze swoim zespołem zbadał, kiedy jest największe zagrożenie udarem u osób po 65. r.ż., którzy zostali zarażeni koronawirusem.

Udar mózgu a koronawirus

Naukowcy z CDC oszacowali ryzyko wystąpienia udaru mózgu w przypadku COVID-19. W tym celu przeanalizowali dane 37 379 osób korzystających z amerykańskiego programu ubezpieczeń zdrowotnych Medicare, u których zdiagnozowano COVID-19. Uczestnicy badania to osoby powyżej 65 r.ż., 25 proc. z nich miało latynoskie korzenie.

Badacze sprawdzili, kiedy jest u nich największe prawdopodobieństwo wystąpienia udaru. W tym celu porównali ryzyko jego wystąpienia na kilka dni przed rozpoznaniem COVID-19 i po nim oraz siedem dni przed diagnozą i ponad 28 dni po niej. Z ich obserwacji wynika, że największe ryzyko udaru występowało 3 dni po pozytywnym wyniku testu w kierunku koronawirusa. Było ono wtedy aż 10-krotnie większe niż w okresie kontrolnym (po ponad 28 dniach po rozpoznaniu COVID-19).

Im dalej od diagnozy, tym ryzyko udaru u pacjentów zarażonych wirusem SARS-Co-2 było mniejsze. Jednak w porównaniu z okresem kontrolnym prawdopodobieństwo zagrożenia nim było wciąż znacznie większe. Między czwartym a siódmym dniem po diagnozie – o 60 proc., a między ósmym a 14. dniem – o 44 proc. Natomiast od 15. do 28. dnia po pozytywnym teście na koronawirusa ryzyko udaru w porównaniu z okresem kontrolnym było większe tylko o 9 proc. w porównaniu z okresem kontrolnym.

Działania prewencyjne bardzo istotne

Z badania CDC wynika, że najbardziej narażeni na udar po zarażeniu koronawirusem są pacjenci powyżej 85. r.ż. Nie stwierdzono jednak żadnych zależności ze względu na rasę, przynależność do grupy etnicznej czy płeć.

Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie, podkreślają ogromną wagę profilaktyki w zapobieganiu udarom wśród osób starszych.

„Udar mózgu jest możliwym powikłaniem po diagnozie COVID-19 i lekarze oraz pacjenci powinni być tego świadomi. Szczepienia na COVID-19 i inne działania prewencyjne są istotne, żeby zredukować ryzyko infekcji oraz powikłań, w tym udaru mózgu” – podkreślił autor badań dr Quanhe Yang z CDC.

Udar mózgu (inaczej apopleksja) to obumarcie fragmentów tego organu spowodowane zatrzymaniem dopływu krwi do tkanki mózgowej. Z szacunkowych danych wynika, że każdego roku udar występuje u ok. 80 tys. osób w Polsce, a aż 30 tys. z nich umiera w ciągu miesiąca.

Źródło: newsroom.heart.org

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.