Przejdź do treści

Wstajesz w nocy do toalety więcej niż raz? To może być nykturia

puste łóżko z zapaloną lampką
Nykturia - oddawanie moczu w nocy
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Słyszałaś o nykturii? To oddawanie moczu w nocy, które może być objawem poważnych schorzeń.  Mówimy o niej, gdy potrzebujemy wstać do toalety więcej niż jeden raz. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości? Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, czyli „Pani Fizjotrener” tłumaczy. 

Nykturia, czyli chęć oddawania moczu w nocy

O nykturii pisze w swoim najnowszym poście Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako „Pani Fizjotrener”. 

Nykturia występuje u osób z nadreaktywnym pęcherzem, niewydolnością prawokomorową serca, leczących się na nadciśnienie lub chorujących na cukrzycę, zapalenie dolnych dróg moczowych oraz ze słabym dnem miednicy” – tłumaczy ekspertka.

I dodaje, że zanim zdiagnozujemy u siebie nykturię i zaczniemy się martwić, warto przyjrzeć się przyczynom częstego wstawania „na siku”.

Fizjoterapeutka przygotowała listę pytań, na które każda z nas powinna odpowiedzieć:

  • Czy wstajesz, bo budzi cię parcie na mocz, czy wstajesz do małego dziecka albo budzi cię chrapanie męża i idziesz do toalety przy okazji?
  • Czy zamiast pić wodę przez cały dzień, wypijasz jej dużo przed snem?
  • A może wypijasz przed snem piwo albo zieloną herbatę?
  • Leczysz się na nadciśnienie?
  • Jesteś w końcówce ciąży? W ostatnich kilku tygodniach?

„Jeśli na te pytania odpowiedziałaś tak, to znaczy że nie masz nykturii. Jednak zawsze zachęcam do zrobienia dzienniczka mikcji i odwiedzenia fizjoterapeuty uroginekologicznego, szczególnie w ciąży!” – dodaje fizjoterapeutka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Wstajesz w nocy do toalety więcej niż raz? To niedobrze! Nykturia (czyli oddawanie moczu w nocy) może być objawem poważnych schorzeń. O nykturii mówimy kiedy potrzebujesz wstać do toalety więcej niż jeden raz. ?Występuje u osób z nadreaktywnym pęcherzem, niewydolnością prawokomorową serca, leczących się na nadciśnienie lub chorujących na cukrzycę, zapalenie dolnych dróg moczowych oraz ze słabym dnem miednicy. Zanim zdiagnozujesz u siebie nykturię i na serio zaczniesz się martwić przyjrzyj się przyczynom częstego wstawania na siku: ▫️czy wstajesz, bo budzi Cię parcie na mocz czy wstajesz do małego dziecka/ budzi Cię chrapanie męża i idziesz do toalety przy okazji? ▫️ czy zamiast pić wodę przez cały dzień wypijasz jej dużo przed snem? A może wypijasz przed snem piwo/zieloną herbatę? ▫️leczysz się na nadciśnienie? ▫️jesteś w końcówce ciąży? W ostatnich kilku tygodniach? Jeśli na te pytania odpowiedziałaś tak, to znaczy że nie masz nykturii. Jednak zawsze zachęcam do zrobienia dzienniczka mikcji i odwiedzenia fizjoterapeuty uroginekologicznego, szczególnie w ciąży! ?

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Pani Fizjotrener

Gosia Włodarczyk jest fizjoterapeutką i trenerką kobiet. Zajmuje się terapią dna miednicy, blizn, rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jej profil „Pani Fizjotrener” obserwują obecnie niemal 42 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.