2 min.
Wyjechałaś na wakacje i musisz wziąć zwolnienie lekarskie? Nie zapomnij o jednym ważnym obowiązku

Wyjechałaś na wakacje i musisz wziąć zwolnienie lekarskie? Nie zapomnij o jednym ważnym obowiązku / iStock
Niestety sielanka na urlopie czasami kończy się z chwilą doznania kontuzji albo nagłej choroby. ZUS przypomina: jeśli bierzesz zwolnienie na wyjeździe wakacyjnym, pamiętaj o jednym ważnym szczególe. W przeciwnym wypadku twoje zwolnienie może nie być ważne.
Spis treści
Jeden ważny obowiązek
Morze, plaża albo piękne mazurskie jeziora czy góry… brzmi wspaniale, o ile nie przytrafi nam się niespodziewana kontuzja albo nagła choroba. Wtedy zostaniemy w pięknym miejscu, ale nie będziemy mogli się ruszyć nigdzie z hotelowego pokoju.
ZUS przypomina, że jeśli przydarzy nam się taka sytuacja, to biorąc zwolnienie lekarskie, trzeba pamiętać o jednym ważnym obowiązku. A mianowicie należy podać lekarzowi, który je wystawia, adres, pod którym obecnie się znajdujemy. Również jeśli już po otrzymaniu zwolnienia zmieniamy miejsce pobytu, bo np. chcemy przenieść się na jakiś czas do rodziców czy przyjaciółki, powinniśmy w ciągu trzech dni poinformować o tym pracodawcę i ZUS.
Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, zaznacza w rozmowie z PAP, że jest to bardzo ważne, ponieważ, nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli ZUS może spowodować, że nie dostanie on zasiłku chorobowego.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Puk, puk – kontrola
Kto i kiedy może przeprowadzić kontrolę, podczas gdy jesteśmy na zwolnieniu? Co ciekawe, wcale nie musi być to ZUS. To, czy nie symulujemy albo czy stosujemy się do zaleceń lekarza, może sprawdzić również nasz pracodawca – o ile zatrudnia więcej niż 20 osób, ponieważ wtedy to on jest płatnikiem składek.
Podczas zwolnienia lekarskiego nie tylko powinniśmy być w podanym na zwolnieniu miejscu pobytu. Nie należy też np. pracować albo robić remontu mieszkania – czyli wykonywać czynności, które mogą opóźnić nasz powrót do zdrowia. Najlepiej więc leż i odpoczywaj! Jeśli nie na plaży, to chociaż w hotelowym pokoju.
Zobacz także

„Boli mnie gardło, powoli tracę głos”. Pierwsza pomoc w bólu gardła

„Chowałam się. Wstydziłam się. Nigdy więcej”. Martyna Kaczmarek o tym, jak ważne jest normalizowanie nadmiernej potliwości

„Czy zaklejanie znamion plastrem lub punktowe stosowanie kremów z filtrem UV jest rozsądne?” – pytają lekarki prowadzące bloga Dermatolook
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023