Przejdź do treści

„Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać” – Dorota Wellman o trudnej drodze do macierzyństwa

Dorota Wellman, żeby zostać mamą, musiała poddać terapii hormonalnej\ Fot. Jarosław Antoniak /MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dorota Wellman, dziennikarka i prezenterka, jest mamą dorosłego już syna Jakuba. W jednym z wywiadów wspomina, jakim trudem i cierpieniem była okupiona jej droga do macierzyństwa. – Do piekła bym trafiła, żeby mieć dziecko. Tak mi bardzo na tym zależało – wyznała gwiazda show biznesu. 

„Miałam poczucie niespełnienia”

Bezskuteczne próby zajścia w ciążę są dużym wyzwaniem dla wielu związków. Z niepłodnością boryka się 20 proc. par w Polsce w wieku prokreacyjnym. O trudnościach z zajściem w ciążę opowiedziała w ostatnim wywiadzie 61-letnia dziś Dorota Wellman, dziennikarka i prezenterka. Kiedy okazywało się, że kolejna próba zajścia w ciążę kończyła się fiaskiem, załamywała się. Czuła się także gorsza.

Miałam poczucie niespełnienia, mówiłam sobie, że jestem gorsza od innych. Doszło do tego, że niemalże gardziłam sobą, ciągle się oskarżałam: „Wszystkim się udaje, a tobie nie, jesteś beznadziejna” – wspomina w rozmowie z dziendobry.tvn.pl

Tak bardzo pragnęła mieć dziecko, że postanowiła sięgnąć po terapię hormonalną. Udało się. Dorota Wellman pięć lat po ślubie przywitała na świecie syna. Jednak wspomnienia tego, jak trudne było zajście w ciążę, są w niej nadal żywe. Tak wspomina swoją determinację:

Do piekła bym trafiła, żeby mieć dziecko. Tak mi bardzo na tym zależało […] Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać. Jestem z tego powodu bardziej otyła, niż powinnam być, bo niestety u mnie ta karuzela hormonalna trwa, ale mam to gdzieś, bo nieważne jest to, że jestem gruba, ale że mam mojego syna – króla mojego świata – przyznała w rozmowie z dziendobry.tvn.pl, odnosząc się pośrednio do faktu, że niejednokrotnie spotyka się z niewybrednymi komentarzami na temat swojej figury.

Jakub Wellman ma już 29 lat. Jest owocem małżeństwa dziennikarki z fotografem i fotosistą filmowym Krzysztofem Wellmanem. Para jest ze sobą ponad 30 lat. Jakub nie mieszka już z rodzicami, ale ma z nimi świetne relacje. Dziennikarka chętnie odwiedza syna. Przyznaje, że jest on najważniejszą osobą w jej życiu. Cieszy się też, że nauczyła syna szacunku do kobiet.

Jest nauczony świetnej współpracy z kobietami, bo nigdy nie uważał, że do jakichś rzeczy się nie nadają albo nie powinny czegoś robić. Uczę go, że to jest koniecznie partnerstwo w naszym życiu – i kobieta, i mężczyzna mają dokładnie takie same prawa, więc nie powinny być w ich relacjach jakiekolwiek różnice – podkreśliła Wellman.

Nigdy nie zapomina też, że stoczyła długą walkę o to, żeby przyszedł na świat.

 Ukochany syn w pewnym sensie wynagrodził mi wszystkie lata cierpień. To jedyne [dziecko – red.], które mam, jest upragnione, wyczekane i najbardziej kochane – zaznaczyła.

Nawracające poronienia rzutują na inne sfery życia...

Niepłodność: przyczyny i leczenie

Niepłodność to problem mogący dotyczyć nawet 15-20 proc. par starających się o dziecko. O niepłodności mówimy wówczas, gdy para nie może zajść w ciążę przez co najmniej 12 miesięcy pomimo podejmowania odpowiednich starań.

Istnieje wiele przyczyn niepłodności u kobiety. Jedną z najczęstszych jest zespół policystycznych jajników, czyli zaburzenie hormonalne, w przebiegu którego występują liczne torbiele w jajnikach, a także nieregularne miesiączki lub ich zanik. Za rozwój niepłodności u kobiety może także odpowiadać endometrioza, czyli występowanie komórek endometrium poza macicą. Inne możliwe przyczyny niepłodności to: 

Za niepłodność może odpowiadać także zespół antyfosfolipidowy, czyli schorzenie charakteryzujące się występowaniem przeciwciał przeciwko fosfolipidom. 

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzny może wynikać z:

  • nieprawidłowego trybu życia – nadużywania alkoholu, źle zbilansowanej diety, braku regularnej aktywności fizycznej;
  • nadwagi i otyłości; 
  • narażenia na ciągły stres; 
  • obecności takich chorób jak: cukrzyca, choroby tarczycy, zbyt wysoki poziom prolaktyny czy infekcje w obrębie narządów miednicy mniejszej 
  • czynników immunologicznych: syntezy autoprzeciwciał, które atakują własne komórki rozrodcze
  • leczenia chemioterapią lub radioterapią.

Leczenie niepłodności

Metody leczenia niepłodności zależą od przyczyny niemożności zajścia w ciążę. Zastosowane może być leczenie hormonalne, które znajduje zastosowanie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne. Takie postępowanie dotyczy przede wszystkim endometriozy, torbieli jajników czy mięśniaków macicy, żylaków powrózka, problemów z nasieniowodami. Jeżeli tego typu leczenie nie przyniesie pożądanych rezultatów, wówczas konieczna może być inseminacja lub zapłodnienie in vitro. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: