Przejdź do treści

„Decyzję powinna podjąć para”. O diagnostyce i leczeniu w przypadku nawracających poronień, pisze ginekolog Michał Strus

Nawracające poronienia rzutują na inne sfery życia...
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Osiem ciąż i dwójka dzieci… Cieszę się, że się nie poddaliśmy. Nie poznaliśmy przyczyn strat”- pisze jedna z pacjentek. „U mnie trzy straty, ostatnia już prowadzona na lekach po poznaniu przyczyny niepowodzeń. Niestety, mimo tego, trzecia ciąża zakończyła się też poronieniem. Ale nie załamuję się, jeszcze będę walczyć” – komentuje inna. To reakcja na post doktora Michała Strusa na temat nawracających utrat ciąż.

Recurrent Pregnancy Loss – co to jest?

Jak zauważa dr Michał Strus, ginekolog, poronienia nawracające to dla pacjentek oraz ich rodzin bardzo trudna sytuacja rzutująca na wiele innych aspektów życia. Za utratę ciąży (poronienie) przyjmuje się samoistne obumarcie płodu przed osiągnięciem zdolności do przeżycia poza jamą macicy. Termin obejmuje wszystkie utraty ciąży między zapłodnieniem a końcem 24. tyg. ciąży. Lekarz tłumaczy, że terminem Recurrent Pregnancy Loss – RPL określa się utratę dwóch lub więcej ciąż.

Do tej definicji powinny być brane pod uwagę również ciąże biochemiczne oraz ciąże o nieznanej lokalizacji, a nie powinny ciąże pozamaciczne o określonej lokalizacji czy ciąże zaśniadowe.

Diagnostyka i leczenie

Doktor Strus podkreśla, że diagnostyka nawracających poronień to bardzo trudny i złożony proces, który powinien być prowadzony według ustalonego wspólnie z lekarzem planu.  Tylko wtedy może przynieść korzyści.

 Im bardziej uporządkowany jest proces diagnostyczny tym szybciej i łatwiej będzie możliwe postawienie odpowiedniego rozpoznania. Niestety musimy pamiętać, że u ponad 25 proc.  par borykających się z tym problemem nie znajdziemy uchwytnej przyczyny.

Pierwszym krokiem powinno być odwiedzenie swojego ginekologa. Wtedy można wykluczyć większość przyczyn tj.:

  • wady macicy,
  •  zaburzenia endokrynologiczne,
  •  zespół antyfosfolipidowy,
  •  czynniki infekcyjne.

Lekarz podkreśla, że niewiele jest wiarygodnych publikacji poruszających temat poronień nawracających. Ma to wynikać głównie z braku zgody komisji bioetycznych na badania w trakcie trwania ciąży. W 2022r. zostanie opublikowane jedno z największych wieloośrodkowych badań dotyczących możliwego wykorzystania heparyn oraz ASA w leczeniu poronień nawracających.

Michał Strus podkreśla, że para borykająca się z problemem nawracających utrat ciąż musi być świadoma, że w procesie leczenia mogą być stosowane leki bez wskazań medycznych. A to niestety oznacza, że mogą towarzyszyć im działania niepożądane.

To starająca się para po zapoznaniu się ze wszystkimi za i przeciw powinna zdecydować o dalszym postępowaniu – podsumowuje ginekolog.

Dr Michał Strus – kim jest?

Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodnościKażdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Jego profil na Instagramie śledzi już ponad 36 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Michał Strus (@dr_strus)

Krótka Instrukcja. O poronieniu

Temat poronienia jest nam bardzo bliski. Właśnie dlatego w marcu 2020 r. opublikowaliśmy Krótką Instrukcję: o Poronieniu.

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacjiCzy tą osobą jest przyjaciółka, brat, żona, pacjentka czy kolega z pracy.

O Instrukcji myślimy jak o znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami.

Tematy związane z poczęciem i ciążą są często kontrowersyjne i pojmowane bardzo różnie, zależnie od światopoglądu. Niektóre kobiety wolą używać sformułowania utrata ciąży lub utrata dziecka, niż poronieniePisząc Instrukcję postanowiliśmy stosować te sformułowania zamiennieChcemy skupić się na tym, co nas łączy, nie dzieli, a różnice między nami – uszanować.

Niezależnie od tego, czy było to poronienie na wcześniejszym czy późniejszym etapie ciąży, masz prawo myśleć o swoim doświadczeniu na własny sposób i przeżywać je zgodnie ze sobą i swoimi wartościami. Ten poradnik jest dla każdej i każdego z Was, którzy szukają wsparcia w swojej sytuacji.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Katarzyna Skrzynecka

Katarzyna Skrzynecka o trudnej drodze do macierzyństwa: „Nadziei nigdy nie straciłam”

Kobieta trzyma dziecko na rękach

Marta Stoberska o macierzyństwie: „Nigdy nie zdecyduję się na drugie dziecko”

Czy po pierwszym poronieniu warto wykonywać jakieś badania? Odpowiada ginekolog Michał Strus

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska szczerze o problemach ze zdrowiem i poronieniu: „Umiem walczyć o siebie, ale wtedy byłam bezradna”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9 tygodnia ciąży

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9. tygodnia ciąży

W ciemności, cieple i hałasie. Z amuletem, zaklęciem i zdrowaśką – jak kiedyś rodziły się dzieci

Wziernik ginekologiczny / istock

Wziernik ginekologiczny – kiedyś powodował traumy, ponoć doprowadzał do orgazmu. A jak jest dzisiaj?

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

Poronienie zasługuje na o wiele więcej niż powściągliwe reakcje, które zazwyczaj wywołuje

Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta / archiwum prywatne

Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta

Podkowa, szparka, bułeczka czy motylek – każda z nas ma inną. Jak zbudowana jest wagina?

Czworaczki

W opolskim szpitalu urodziły się czworaczki. „Długo staraliśmy się o dziecko” – przyznała mama… czterech chłopców

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniania

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniana

Noworodek z Gorzowa Wielkopolskiego po urodzeniu ważył tylko 560 gramów. „Mały wielki cud”

Noworodek z Gorzowa Wielkopolskiego po urodzeniu ważył tylko 560 gramów. „Mały wielki cud”

Ashley Graham pokazała, jak wygląda jej brzuch po bliźniaczej ciąży. "Witaj, nowy brzuszku"

Ashley Graham pokazała, jak wygląda po bliźniaczej ciąży. „Witaj, nowy brzuszku”

Tatiana Okupnik / fot. Wojciech Olkusnik/DDTVN

„Patrzysz na siebie i myślisz 'masakra’. Tak jakby nieadekwatnie do mojego wieku postarzała się moja część intymna”. Tatiana Okupnik szczerze o połogu

Monika Mrozowska przeszła cztery cesarskie cięcia. "Mogło to się różnie zakończyć, mogło dojść do krwotoku" / NDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

Monika Mrozowska przeszła cztery cesarskie cięcia. „Musiałam podpisać specjalne papiery”

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

O aborcje może być jeszcze ciężej niż obecnie. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

O aborcję może być jeszcze trudniej. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

Nowe badanie pokazuje, że stosunek do aborcji znacznie się różni w zależności od płci. „Te wyniki szokują” – podkreśla Pani od Feminatywów

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi / gettyimages

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi

„Ale jak ja niby mam panią zbadać?”. Czyli co słyszą w gabinetach ginekologicznych osoby z niepełnosprawnościami

Kariotyp – co to jest, jak i kiedy należy zbadać nasz zestaw chromosomów?